Intravenöz katater yerleştirme (IV) ve kateterizasyon da dahil olmak üzere vasküler giriş prosedürleri, en sık uygulanan ve önemli prosedürlerdir. Sağlık öğrencilerinin karşılarına çıkan ilk uygulamalardan birisidir.

Bu uygulama, maliyeti yüksek maket kollar üzerinde denenmektedir.

Birçoğumuz bu deneme esnasında bile heyecanlanırken acaba gerçek kollar üzerinde nasıl yapacağız korkusunu da yaşamadan edemiyoruz. Maketler sadece koldan ibaret ve acının olmayacağını biliyoruz, bu yüzden gerçekten yaptığımızı görmek için arkadaşlarımızda bile deneme cesaretini gösteriyoruz.

Peki yapay bir kolluk olsaydı ve onu eldiven gibi giydiğimizde yapay damarlar görünseydi kendimize olan cesaretimiz bir nebze de olsa artmaz mıydı?

IV kataterizasyon hastanelerde en çok kullanılan yöntem olmasına rağmen yine de sağlık çalışanları zorlanabilmektedir. Damara girebilmek kadar, damarların yerini saptayabilmek ve hissetmekte bir o kadar önem arz ediyor. Biz sağlık öğrencileri olarak IV kateterizasyon uygulamalarının yerlerini tabii ki maket kollarda öğreniyoruz. Ama yapılan bu yeni kolluklar sayesinde damarları insanlarda daha net bir şekilde göreceğiz. Arkadaşlarımız eldiven takar gibi kolluğu takacaklar ve yapay damarlar bir anda görünecek.

Bu buluş, kol vaskülatörüne benzeyen ve insan kolu üzerine giydirilen bir vasküler eğitim kılıfıdır.

Cihaz, insan ile entegre olabileceğinden, gerekli becerileri uygularken doktorlar ve hemşireler için gerçekçi bir eğitim ve beceri geliştirme olanağı sağlamaktadır.

Vasküler prosedür eğitim yöntemleri kurumlar arasında değişmektedir. Hastalara ve gönüllülere yönelik eğitim uygulamaları acı verici olabilmektedir. Mevcut eğitim simülatörleri gerçekçi değildir. Çoğu zaman pahalıdır. Bu buluş, canlı bir kişinin koluna takıldığı için son derece gerçekçi bir eğitim deneyimi sağlayan ucuz bir alternatiftir.
Kolluk bej renginde, soğuk ve derinin nefes alabilmesi için elastikiyeti artırılmıştır bir üründür . Aynı zamanda çap ölçüleri sayesinde geniş kol ve/veya el seçenekleri de sunabilmektedir. Dayanıklı silikon yapısı ile birlikte kullanım ömrü arttırılmış ve aşınmaya karşı ise yüksek performanslı bir malzemeden üretilmiştir. Kolluğu takıp çıkarırken tahrişi ve gerilmeyi önlemek için iç kısmı lateks ile kaplıdır. Kolluğun içerisindeki damara takılacak intraketin betdoksan kişiye zarar vermemesi için bu damar daha sert bir malzemeden yapılmıştır. Bu sayede kolluğu takan kişi korkmadan kendisine yapılan işlemi izleyebilecektir. Bu da iki tarafın karşılıklı güven duygusunu geliştirmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte profesyonelleşme artmaktadır ve bu artışın sağlık alanına yansıması uygulamalardaki teknik hataları azaltmaktadır. Sağlık alanındaki gelişen teknoloji ile birçok kolaylık sağlamaktadır. Bu kolaylık ve gerçekliğe yakınlığın henüz bir öğrenciyken tattırılmasının ayrı bir güzellik olduğunu düşünmeden edemiyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.