Bu başlık sizi de düşündürdü mü?

Sizde ara sıra da olsa bu kelimeyi duyuyor ve sonra araştırırım deyip kenara mı kaldırıyorsunuz, yapmayın. Öğrenmenin yeri, zamanı ve yaşı yok.

Bir hemşire olarak son günlerde adımla bütünleşen inovasyon kelimesinin hayatıma gireli çok uzun yıllar olmadığı gibi ülkemizde de uzun bir geçmişi yok. Kelime anlamını “yenilik” olarak tanımlayabileceğimiz gibi bu kelimenin asıl önemi meslek olarak bize ne kazandırdığıdır. Ne kazandırabilir dediğinizi duyar gibiyim. Eğer bu cümleyi kurmuyorsanız siz de bendensiniz 🙂 Sizi temin ederim ki bundan 20 yıl önce yapılan hemşirelik uygulamaları ile günümüzdeki birbirinden çok farklı değil. Tabi ki farklılıklar var, tüm bu farklılıkları meslek yaşamımıza kazandıran meslektaşlarıma teşekkür ederim. Ancak sizce de daha büyük değişimlere ihtiyacımız yok mu? Bunları da gelin birlikte yapalım. Bir uygulamanın yeniden keşfedilmesi kadar önemli olan bu uygulamanın kliniğe kazandırılmasıdır. Maalesef ki makale okuma ya da edinilen bir uygulamanın klinikte hayat bulması istenilen düzeyde değil. Tüm bunları değiştirmek için hepimizin birlikte hareket etmesi çok önemli.

Makale okuma konusundaki eksiklik teknolojinin hemşirelik uygulamalarına entegrasyonuna engel oluşturuyor olabilir. Tabi ki bu hemşirelik uygulamalarının bir robot tarafından yürütülmesi ya da bir hemşirenin işini bir robotun yapması değil. Unutmayalım ki robotların hala yapamadığı empati ve dokunma ile gelen güven hissi gibi hemşireliğin temelin oluşturan uygulamalarımız var. Bir süre daha yapamayacakları aşikar yani korkmamıza gerek yok mesleğimizi elimizden almıyorlar 😀. Ancak teknolojinin halihazırda kullanılan özelliklerini kendi uygulamalarımıza entegre etmek ve bu işleri yaparken tükettiğimiz zamanı daha çok hasta eğitimi ve psiko-sosyal sorun yönetimi için harcasak sizce de güzel olmaz mı?

İnovasyon sadece teknoloji demek değil, ancak günümüzde “yenilikler” kapsamında geliştirebilecek ürünlerin çoğunun temelini teknoloji oluşturduğu için birlikte kullanmak yanlış olmaz. Şimdi klinikte yaşadığınız sorunların listesini çıkarın ve bunları hangi ürünle değiştirebileceğinize odaklanın. Emin olun bulacağınız her fikir sizin daha önce aklınıza gelmeyen bambaşka bir yol oluşturacak.

Sizce de denemeye değmez mi?

Bir sonraki yazıda fikirlerinizle ilgili konuşmak dileklerimle.

Sevgi ve saygılarımla.

**

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.