Bu başlığı görüp tıkladıysanız içinizde bir yerde kendini ifade etmek isteyen bir gizli blogger yatıyor. Artık içinizdeki bloggerı uyandırmanın vaktinin geldiğini hissedemiyorsanız, bu yazı bu hissiyatınızı somutlaştırmak amaçlı yazıldı.

Bir hemşire ve ebe olarak blog yazarlığını öğrenmenizin yani blogger olmanızın size hangi yararları sağlayacak onu bilmeniz gerekiyor. Bu yararı hep göz önünde tuttuğunuzda iç motivasyonunuz çok yüksek olacağı için düzenli içerik üretebileceksiniz.

Öncelikle blogger olan bir kişinin daha kaybettiğini görmedim. Ben yaklaşık profesyonel olarak 8 yıldır blog yazıyorum. İlk blogumu ise 2006 yılında açtım. O zamandan beri en kötü kendimi geliştirdim. Dikkat edin en kötüsü bu 🙂

Hadi şimdi bir ebe ve hemşire olarak blogger olduğunuzda size ne faydaları olacak onlara bir bakalım.

1. Blogger olmak sizi motive eder

Öncelikle bu madde çok önemli. Ben ilk blogumu bir motivasyon ile açmıştım. İsmi ise KazanDairesi idi. O günden bu güne motivasyonumda dalgalanmalar yaşadıysam da yazdıkça motivasyonum yazdığım içeriklerin okunma oranında arttı. Bazen öyle motivasyonum artıyor ki günde 2-3 yazı yazabiliyorum. Unutmadan ileride yazarlık yapmak istediğimi ve kendi kitabımı yazmaya başladığımı belirteyim. Bu küçük başlangıcın sizi hayallerinize götüren bir yol olduğunu unutmayın.

Ayrıca motivasyonunuz yüksek olunca okul derslerinizin daha iyi olduğunu göreceksiniz. Ben lisasımı lisansımı, yüksek lisansımı derece ile bitirdim. Doktora sürecim ise güzel gidiyor. Girdiğim çoğu bilimsel sınavı ve mülakatı çok rahat geçebiliyorum. Bu blog yazmanın en büyük faydası. Çünkü motivasyonunuz çok iyi olunca başarma duygusu ile pekişen bir akış alanı oluşuyor. Sizde bu akışa çok rahat girebilirsiniz.

2. Blogger olmak yaratıcılığınızı artırır.

Beni yaratıcılıkla tanışmam lisans ikinci sınıfın birinci dönemiydi. Kendini tanıma adlı bir ders alıyordum. Seçmeli. Sizinkiler gibi zorunlu seçmeli.. 🙂 Hocamız sonra bir herkes bir konu anlatacak dedi. Bana gele gele yaratıcılık geldi. Aslında diğer arkadaşlar zor diye almamışlar. O günden sonra yaratıcılık ile ilgili çok okudum, çok yazdım, çok çizdim. Yaratıcılığı geliştirmenin en iyi yolunun düzenli notlar almak olduğunu gördüm. Neredeyse 6 ayda bir yıllık ajanda bitirecek kadar not alan biriyim. Çok fazla not defterlerim var. Ara ara bakıp, fikirlerimi birleştirip blog içeriğine, bazen projeye dönüştürüyorum. Bu süreçte not almanın aynı şekilde blog yazmanın yaratıcılığımı artırdığını fark ettim. Bu konuda bir anektod düşeyim. Boğaziçi Üniversitesi’nde girişimcilik eğitimleri alırken bana yapılan girişimciliğe yönelik bir teste oranlarımın nasıl çıktığını sizlerle paylaşayım.

Test sonucum 🙂

Bu test sonucu değerini görünce çok şaşırdılar. Bende öyle.. Düşündüğümde bu sonucun uzun bir sürecin ürünü olduğunu fark ettim. Tabi bu değerlerin yüksek olması uygun ortamlarda bir şeyler yapabileceğiniz ile ilişkili. Bu olguyu sizde blog yazarak başlayabilirsiniz. Süreklilik arzedip, sebat ederseniz bunun oluşmasını engellen bir neden yok.

3. Blogger olmak bir alanda bilginizi artırır ve uzmanlaşmanızı sağlar.

Blogunuzu niş bir alan seçerseniz, yani ilgi alanınız ve uzmanlık alanınızın birleşimi bir alanda hayata geçirirseniz başarılı ve bir alanda otör olduğunuzu göreceksiniz.

Mesela ben bu ara sağlıkta dijital teknolojiler ve sağlık okuryazarlığı ile ilgileniyorum. Her ikisi ile ilgili içerik üretiyorum. Bu alanlarda bende varım, okuyorum, kendimi güncelliyorum diyorum. Bu o alanda uzmanlaşmanızı sağlayarak size değer katacaktır. Hatta o alanla ilgilenenler konuşulurken isminiz geçecektir.

Eğer kursumuza katılırsanız Vaka Çalışması bölümünde HEMOVİJİLANS HEMŞİRELİĞİ.NET in kurması için ısrar ettiğim arkadaşım Nurten Sütçü kendi deneyimlerinden bahsedecektir. aynı zamanda kendisi Koç Üniversitesi Hastanesi Hemovijilans Hemşiresidir. Bu alanda artık kendisi tanınan ve hatta öncü olan biri olarak görülmektedir.

Bu örneklerden biri siz olabilirsiniz. Çekinmeyin. Çünkü toplumsal normlar değişiyor. Kursumuzda bu konu üzerine ayrı bir şekilde değineceğiz.

4. Blogger olmak çevrenizin gelişmesini ve güçlü bir ağa sahip olmanızı sağlar.

Ben mezun olalı neredeyse 5 yıl olacak. Bu 5 yıl içerisinde çok evreden geçtim. İyi iki hastanede çalıştım. Üniversitede öğretim görevlisi oldum. Bir çok projede arkadaşlara destek verdim. İyi platformlarda yazılar yazdım. Çok ilginç ortamlarda, çok ilginç kişilerle tanışma fırsatım oldu. Bu aslında blog yazarlığım sayesinde oldu. Nasıl mı? Anlatayım. Blog üzerinden bir çok kişi ile iletişime geçiyorsunuz, ayrıca onlar sizinle iletişime de geçiyorlar. Bu alanda yazarken farklı bir topluluğun içinde buluyorsunuz kendinizi. Bu size çok farklı bir ağ kurmanızı sağlıyor. Hiç yüz yüze görmediğim akademisyen seninle çalışma yapalım diyor. Yaptık da 🙂 Bir okuyucu bulunduğu ile geldiğimde görüşmek istediğini belirtiyor. Bu her yerde bir arkadaşının olması ve görüştüğünde ise sanki kırk yıllık arkadaş gibi konuşabilme çok farklı duyguların oluşmasına neden oluyor. Bu geleceğin en önemli olgusu ‘networking’ kendiliğinden oluşuyor.

5. Blogger olmak ileride iyi bir yazar olmanızı sağlar.

Kendi kitabımı yazmaya başlayalı bir yıl oldu. Bir kaç kitap hazırlığım daha var. Tam verime ulaşmam için biraz daha dolmam ve blog yazarak yazım deneyimi ve dili kazanmam gerekiyor. Blog yazıları yazdığım zamandan beri iyi bir yazar olma konusunda ilerlediğimi görüyorum. İleride dünyaya nelerini bıraktın diye sorsalar fikirlerimi diyebileceğim 🙂

Sende bedenini bırakamayacaksın. En azından hala sokratesi duyuyorsan yazdığı yazılardan kaynaklanmaktadır. 🙂

6. Blogger olmak kişisel markanızı oluşturmanızı sağlar.

Bir hemşire ve ebe neden kişisel markaya sahip olmalı? Bana böyle bir soru sorsanız bana en az bir saatlik bir konuşma süresi ile sizlere bunu anlatabilirim. Gelecekte hastane içinde hemşire ve ebe istihdamı çok kısıtlı kalacak ve bu nedenle mezun olan her hemşire ya kendi işini kuracak ya da ortak işler yapacak. Bu işleri yapmak için güven oluşturmanız gerekir. Bu ise kişisel marka oluşturmaktan geçer. Bu bilinçle hareket ettiğinizde zaten süreç kendi markanızı oluşturacaktır. Blog kişisel marka oluşturmanızın en ucuz yoludur. Bu konuda bana katılmayanlar ile gelecekte konuşalım. Ben buraya not düşeyim. Bir 10-15 yıl sonra bakarız.

7. Blogger olmak deneyimlerinizin üzerine düşündürerek kendinizi geliştirmenizi sağlar.

Yazmak zordur. Kanatır. Can acıtır.

Çünkü blog yazarken kendinizle yüzleşirsiniz. Bu yüzleşme zordur. Düşüncelerinizin, deneyimlerinizin üzerine bir kez daha düşünmek.. Biz buna refleksiyon diyoruz. Sizi olgunlaştırır. Öz denetim sağlar.

8. Blogger olmak kariyerinize şekil verir.

Bu konuda canlı bir örnek vermek istiyorum.

Dijital Hemşire platformumuzda yazarlık yapan hemşirelik dördüncü sınıf öğrencisi vardı. Devamlı bir alanda yazıyordu. İnternet ortamında iletişim kuruyorduk. Yazılarını çok beğeniyordum. Bir gün bana mezun olduğunu ve evine yakın iş aradığını söyledi. Ben kolay kolay birine referans olmam aslında fakat bu arkadaş için Anadolu Sağlık Merkezi için referans oldum. Çünkü bende yazdığı yazılar işini seven, dürüst, çalışkan ve sorumluluk sahibi olduğu yönünde duygular uyandırmıştı. Ve işe alındı. Sonra bana bu durumu anlattı. Çok mutlu olduk. Ara ara referans olduğum için nasıl çalıştığı ile ilgili orada çalışan arkadaşlara hep sordum. Birim olarak çok iyi olduğu yönünde geri bildirimler alınca bu kararımın doğru olduğuna karar verdim. Hayat böyle blog deyip geçmemek lazım. Biz bile kendi içinde bir topluluğuz. 🙂 Gelin tanışalım.

9. Blogger olmak para kazandırır.

Bu maddeyi bilerek sona koydum. Bunu öncelik haline getirerek blog açmak isteyen var ise büyük bir şekilde hata yapacaktır. Çünkü karşılığını hemen alamayacaktır. Para kazanma hırsı yanlış hamleler yapmasına neden olacağı için kendi markasına oluşturmadan zarar verecektir. Daha önce bizim içeriklerimizi çalanlar olduğu gibi kendini çok rahat kirleteceklerdir.

Para kazanılır. Kazandığınız sebat ve sabır ile düzenli bir içerik kurgunuzun oranı ile eş değerdir. Bunun yöntemleri bulunmaktadır. Kursumuzda bunlara da değineceğiz.

10. Blogger olmak mesleki imajınızı değiştirir.

Bir alanda uzman olmak, hangi meslekten olurlarsa olsunlar size saygı duyulan biri olarak bakılmasını sağlar. Beni tıp kongrelerine konuşmacı olarak davet ettiklerinde her seferinde uzman doktor olarak tanıttılar. Sonra ben ifadeyi düzelttiğimde çok şaşırdılar. Hatta bir hemşireden beklemediğimiz bir konuşmaydı vs dediler. Bu mesleki imaja çok fazla yansır. İçimizden kendini ifade eden ve bunu yayabilen kaliteli kişiler çıkarmalıyız. Sizde kursumuza katılarak bu kişilerden biri olabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğim tüm maddeler benim kendi deneyimlerimden ve düşüncelerimden oluşmaktadır. Bu deneyimlerimi ve fikirlerimi sizlere aktarmak amaçlı Hemşireler ve Ebeler İçin Blog Yazarlığı Kursu düzenliyorum. Bu kursa vereceğiniz 100 lira ile gidip 4 tane McDonald’s’tan BigMag Menü yiyebilirsiniz. 2000 kaloriyle 10 dakikanızı mı yoksa 100 lira ile bir kişinin 10 yıllık deneyimini mi emeceksiniz? Karar sizin..

4 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.