THD’nin hemşirelik eğitiminin niteliğine verdiği önem bilinmektedir. THD nitelikli hemşire yetiştirmenin önünde engel teşkil edebilecek her türlü uygulama ile mücadele etmiştir, etmektedir ve etmeye devam edecektir.

Hemşirelik dışında, farklı uzmanlık alanlarına sahip öğretim üyeleri hemşirelik bölüm/fakültelerinin kadrolarına yönetici ve eğitimci olarak atanmaları THD’nin mücadele alanlarından biridir. Bu uygulamanın en çarpıcı ve güncel örneği ise Selçuk Üniversitesi’nde yaşanmaktadır. Selçuk Üniversitesinde 11.07.2018 tarihinde yayınlanan ve hemşirelik bölümüne alan dışı öğretim üyesi alınmasının önünü açan ilana yönelik, meslektaşlarımızın açmış oldukları haklı davaya destek olacağımızı bildirmiş, bu davanın sadece Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümünün değil, tüm üniversitelerin davası olduğuna inandığımızı söylemiştik.

20.12.2018 tarihinde Selçuk Üniversitesi yeni bir “Öğretim Üyesi Alım İlanı” ile gündeme geldiğinde ise bu alandaki mücadelemiz hız kazanmıştır. Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Öğrencileri, THD Konya şube ve THD Öğrenci Komisyonu tarafından başlatılan imza kampanyası, ilanın çıktığı günden bu yana 5.000’li sayılara ulaşmış, hemşirelik öğrencileri ve öğrenci velileri tarafından CİMER’e yüzlerce mektup gönderilmiş, ilgili özel dal derneklerinin desteği alınmış ve bu derneklerle ortak bildirge yayınlanmış, Selçuk Üniversitesi ve YÖK’e yazılı başvuru yapılmıştır.

THD tarafından hazırlanan belgeleri ekte sizlerle paylaşıyor, hemşirelik okulları başta olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve hemşirelik öğrencilerini, bu davada Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’ndeki meslektaşlarımızı yalnız bırakmadıkları için kutluyor, bu desteklerin devamlılığının önemine dikkat çekiyoruz

Saygılarımızla.

Türk Hemşireler Derneği Genel Merkez

Ek: Türk Hemşireler Derneği ile hemşirelik dal derneklerinin ortak deklerasyonuna buradan ulaşabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.