Görsel URL: http://seguretatdelspacients.gencat.cat/es/detalls/noticia/LHemovigilancia-a-Catalunya.-Informe-2015

 

28 Nisan 2017 tarihinde TKMTD tarafından düzenlenen söyleşi günlerinde BKM açısından Hemovijilans ve Hemovijilans Hemşireliği konuşuldu.

Hemovijilans Hemşiresi Olmak sunumunu  Sn. Uzm. İlknur GÜÇLÜ tarafından sunuldu.

İstanbul İli Çekmece Bölgesi Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği Tıbbi Hizmetler Başkanlığı özellikli Sağlık Hizmetleri Birimi tarafından 2014 yılı itibariyle bağlı sağlık tesislerimizde hemşire grubu eğitimlerine başlanmıştır. Hastane düzeyinde gerçekleştirilen Hemovijilans Organizasyonu düzenlemeleri neticesinde 20 Nisan 2015 tarihinden itibaren Hemovijilans Hemşireliği uygulamaları başarılı bir şekilde yürütülmektedir.

Sn. Uzm. İlknur Güçlü tarafından Çekmece bölgesinde hayata geçen Hemovijilans Hemşireliği uygulamaları anlatıldı. Hemovijilans Hemşireliği uygulaması sonrasında Transfüzyon İzlem formlarının doldurulma ve geri gelme oranlarının artığı grafiklerle gösterildi. Kamu hastanelerinde Hemovijilans Hemşiresi olarak çalışan arkadaşların sorunları konuşuldu.

  • Hemovijilans hemşiresi olarak görev yapan hemşirelerin sadece kendi alanları ile ilgili görevlendirilmesi gerektiği ve nöbet tutmamaları konuşuldu.
  • Her hastanede farklı uygulamaların mevcut olduğu saptandı. Rehberde yer alan görev tanımına uygun olarak çalışmaları gerektiği konuşuldu.
  • Kan ve kan ürünlerinin stok yönetiminin,  hemovijilans hemşirelerinin yer aldığı whatsapp gruplarından organize edilmemesi gerektiği konuşuldu.
  • Hemovijilans hemşireliği eğitimi düzenlenmesi gerektiği, derneğin bu konuda çalışmaları olacağı söylendi.
  • Hemşire eksikliklerinin nasıl giderildiği, İzlem formlarının doldurulma oranlarının nasıl arttırıldığı konuşuldu.

Sizde hastanenizde bu gibi sıkıntılar yaşıyor olabilirsiniz, Hemovijilans hemşireleri olarak bizler unutmamalıyız ki bu alan daha yenidoğmuş bir bebek gibi. Emek vermemiz, zaman harcamamız ve çok çalışmamız gerekiyor. Biz sahip çıkmalıyız ki alanımıza, meslektaşlarımız ve yöneticilerimiz yaptığımız işe saygı duysun.

Değişime inanmalıyız ki değişimi yaratalım.

**

Bu içerik hemşirelik ve ebelik mesleğine gönül verenler tarafından hazırlandı.

Sen de Topluluğumuzun Bir Gönüllüsü Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.