Geçmeyen günler geçti gitti..

Artık tatil sizlerle. Bu soğuk günlerde yatağınızdan çıkmadan uyumak istiyorsunuz. Büyük ihtimalle bunu da yapacaksınız.

Hemşirelik bölümünde bir akademisyen olarak sizlere ara tatili nasıl verimli geçirmeniz ile ilgili bazı öneriler vermek istiyorum. Daha önce öğrenci iken kendim deneyip verim almıştım. Sizin de verim alacağınızı umuyorum.

Şimdi ilk önerimiz ile başlayalım.

1. Bir Kaç Gün Kendinize İzin Verin. Dinlenin..

Bu kafanızı boşaltmanız için gereken bir süreçtir. Final dönemlerinizde uykusuz kaldınız, hem bu arada uyku düzeninizi de sağlamış olursunuz. Sağlıklı bir zihin süreci için bunu yapmanız şart olabilir.

2. Okulunuzda Geçen Döneminizin Hesabını Yapın

Bu bir dönem boyunca yani 16 hafta sürecinin hesabını yapın. Kendinize şu soruları sorun. ‘Neler yaptım? Neleri yapamadım? Hangi durumlarda sorun yaşadım? Neleri iyi yaptım? Neleri iyi yapabilirdim?’ Bu sorular attırılabilir. Bu sizin kendinizi tanımanıza yardımcı olur. Hatta bu soruların cevaplarını yazın. Diğer dönemler ile kıyaslama yapmanızı sağlar.

Artık yavaş yavaş çalışmalara başlayalım. 

3. Bitirdiğiniz Dönem İçinde Öğrendiğiniz Konuları Tekrara Başlayın

Bu tekrar bir dönem boyunca öğrendiğiniz konuları gözden geçirip hatırlamanızı ve pekiştirmenizi sağlar. Bu pekiştirme size konulara farklı bir bakış açısı ile bakmanızı sağlar. Derslerde dikkat etmediğiniz bilgileri burada öğreneceksiniz. Bu tekrar ile kendinize notlar alın. Bu notlar gelecek dönemler içinde size lazım olacak. Çalışırken planlı çalışın. Plan yapmadan çalışmaya başlarsanız günlerin nasıl geçtiğini anlamadan tatil döneminin bittiğini bile anlamazsınız.

4. Mesleki Olmayan Kitaplar, Dergiler, Yayınlar Okuyun

Bu okuma size mesleğe karşı farklı bakmanızı sağlar. Örneğin; girişimcilik ile ilgili yayınlar okuyorsunuz diyelim. Bu okumalar ile isteyerek edindiğiniz bilgiler farkında olmadan mesleğinizdeki inovasyon kapısından girmenizi sağlar. Bu kapıdan girdiğinizde okulunuzda edindiğiniz her bilginin ne kadar değerli ve anlamlı olduğunu fark edeceksiniz. Gelecek dönemlerdeki derslerinize de bu şekilde bakarak daha iyi bir kavrayış elde edeceksiniz.

5. Dilinizi Geliştirmek Amaçlı Videolar İzleyin

Bunun için size çok uygun bir kategorimiz var. Sağlık Atölyesi Hayat Boyu Öğrenme Merkezi‘mizde  Belgesel/Filmler/Diziler kategorisinde sağlık alanı ile ilgili videolar yer almaktadır. Mümkünse bir dizi serisini bitirmenizi öneririm. Bu size farklı ülkelerde sağlık sistemi ve meslek yapısı hakkında bilgi verir. Aynı zamanda mesleki dilinizi geliştirir. Dikkat ettiyseniz İngilizce demiyorum. Hangi dili öğrenmek isterseniz internette araştırarak o dilde bir dizi bulmama ihtimaliniz çok düşük.

6. Bonus Öneri – Bizi Takip Edin

Sağlık Atölyesi‘ne ilk defa geliyorsanız. Baştan sona şuana kadar 32 yazarımız ile 1 ayda oluşturduğumuz mesleki içerikleri tüketebilirsiniz. Bu size mesleğe karşı bakış açınızı genişletir. İçeriklerimizi sabah uyandığınızda, gece uykunuz kaçtığında, reklam aralarında hatta tuvalette bile tüketebilirsiniz. (Ben tuvalette akıllı telefon ile çok fazla içerik tüketiyorum)

Sizde planlarınızı veya yaptıklarınızı yorumlara yazabilirsiniz. 

Hadi tatile değil, hayat boyu öğrenmeye başlayalım!

**

Sen de Topluluğumuzun Bir Parçası Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı betasus bilgilere buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.