2012 yılıydı.

Zor bir dönem geçiriyordum ve bildiğim en iyi baş etme yöntemlerinden biri olan kafamı gömüp çalışmanın bir ürünüydü. Çocuklara sıvı ilaç vermek için kullanılacak bir oral enjektör. Bir inovasyon yolculuğunun bir inovasyon hikayesinin adı. Yıllarca çocuk hastanelerindeki gözlemlerim, gözlemlerim sırasında zihnimde oluşan sorular ve bu sorulara yanıt arama çabamdı. Çabamın bir projeye dönüşmesi pek kolay olmamıştı aslında. Ben çok iknaydım ve inanıyordum gerekliliğine ama işin güç kısmı diğer kişileri de projenin gerekliliğe inandırmaktı. Çok şanslıydım ki bu süreçte çok değerli bilim insanları ile çalışma fırsatı bularak bu ekiple projenin önemli bir kısmını tamamladık. Tabi ki her girişim fikri gibi fikrin ticarileşmesi istenen nihai hedef gibi görünüyordu. Süreç içerisinde ürünün ticarileşmesi aşaması için çabalarım devam ederken o da benim hayatıma katkı vermek için çabalamaya başlamıştı. Ürün önce İtalya’da ödül aldı. Ardından benim girişimcilikle ilgili bir eğitime katılmamı sağladı ki bu eğitim bana bambaşka bir dünyanın kapılarını açtı. Yeni kavramlar, yeni eğitimler, yeni dostluklar kattı yaşamıma. Yaratıcılık, inovasyon ve girişimcilik yolculuğunun farklı duraklarında yer alan evrene olumlu katkı niyetinde olan birçok kişiyle tanıştırdı beni. Öğrendiğim yeni bilgileri konuyla ilgilenen öğrencilerimle ve meslektaşlarımla paylaşmak ve elimden geldiğince onlara rehberlik etme şansı verdi. Zaman geçiyor ürünün ticarileştirme çabaları hala devam ediyordu. Birçok firmayla görüşme süreçleri, hepsinde bir noktaya kadar gelip sonra geri dönmeleri sık sık yaşıyorduk, hala yaşıyoruz. Bu süreçlerin nasıl olmaması ve olması gerektirdiğini her seferinde öğretiyor bizim oral enjektör. Çok yakın bir tarihte bizim oral enjektör uluslararası bir ödül daha verdi ekibimize. İşte hikaye böyle devam ediyor biz onun ticarileşmesi için uğraşırken o da bize sürekli eğitim ve ödül vesilesiyle farklı pencerelerden dünyayı görebilme fırsatı vermeye devam ediyor.

Yaşadığım bu süreçte sıkı sıkı yaptığım işe sarılıp sevgiyle çabalarken sıklıkla karşılaştığım farklı niyetlerle sorulan sorulardan bazıları; “Senin inovasyondan ne haber?”, “Ne oldu enjektör işi?”

Cevabı tüm niyetlere topluca ve biraz da uzunca bir yanıtla vereyim “Bir hayal kurar ve onun için çabalar emeklersiniz. Hele bir de hayalinizi hayal kurucularla birlikte kurabildiyseniz çok şanslısınız. Olumsuza ve hayal kovuculara kapatırsınız alıcılarınızı. Siz hayale bir yol çizersiniz o da kendine sizin hiç tahmin edemeyeceğiniz bambaşka bir yol çizebilir. Evet belki hayalimiz ticarileşmedi henüz ama belli ki bir yolu var bizim oral enjektörün yürümek istediği. O bizim elimizden tuttu biz de onun elinden tutmaya devam ediyoruz, devam ediyoruz yolculuğumuza, hikayemize…

Peki; sizin inovasyondan ne haber?

Bu yazı daha önce Coach Team Magazine’de yayınlanmış olup, yazarından izin alınmıştır.

** Hemşire ve Ebeler İçin Blog Yazarlığı Kursu 19 Mayıs Günü İZMİR’de..

Kayıt olmak ve bilgi almak için buraya tıklayınız.

Önceki İçerikHemşirelikte Yüksek Lisans ve Doktora Öğrencilerinin Yaşadığı Sorunlar
Sonraki İçerikHemşirelikte Araştırma Görevlileri İnsiyatifi – Bize Katılın
1997 yılında Cumhuriyet Üniversitesi' nden birincilikle mezun olmuştur. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Beyin Cerrahi Yoğun Bakım Ünitesinde çalışmaya başlamıştır. 1999 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Programı'nda yüksek lisans eğitimine başladı. 2001 yılında Hacettepe Üniversitesi Hemşirelik Yüksek Okulu Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı'nda Araştırma Görevlisi oldu. 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden “Bir Üniversite Hastanesinin Çocuk Servislerinde Verilen Bakımın Aile Merkezli Bakım Yönünden İncelenmesi ve Anne Görüşlerinin Belirlenmesi” adlı tezi ile bilim uzmanlığı derecesini ve 2010 yılında ise “ Tip 1 Diyabeti Olan Adölesanların Annelerinin Yaşadıkları Sorunların Belirlenmesi ve Geliştirilen Hemşirelik Yaklaşımlarının Etkinliğinin Değerlendirilmesi” isimli tezi ile doktora derecesini aldı. 2010 yılından bu yana öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.