Merhabalar,

Bu yazımda hemşirelik mesleğinin halı altına süpürülen ve göz ardı edilen konularından birini ele alacağız.

Bu konu ise hemşirelik alanında yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin yüksek lisans ve doktora yaparken yaşadığı sorunlar. Bu konuyu ele alma sebebim ise hemşirelikte yüksek lisans ve doktora yapan kişilerden bireysel olarak çok fazla sorunların bana iletilmesi ve öneri istenmesi oldu.

Öncelikle hemşirelikte yüksek lisans ve doktora yapan biri olarak yalnız değilsiniz.

Sizin gibi 23 Kasım 2017 tarihi itibari ile hemşirelikte 6.157 yüksek lisans, 1.359 doktora öğrencisi olmak üzere toplam 7516 öğrenci eğitim görmektedir. Bu veri YÖK’te yapılan Hemşirelik Lisans Eğitimi Çalıştayı’nda paylaşıldı.

Şuana kadar yüksek lisans ve doktora yapan hemşire arkadaşlarımızdan sorun yaşadığını belirterek bana ulaşan kişi sayısı neredeyse 250 civarında. Türkiye açısından iyi bir örneklem oluşturduğunu düşünüyorum. Daha fazlasına ulaşmak bu eğitimi veren kişilerin sorumluluğunda olsun.

Bende şuana kadar hemşirelik alanında 2 tane yüksek lisansı yarıda bırakmış biri olarak bir iki kelam etme hakkımın olduğunu düşünüyorum.

Aşağıda bana iletilen sorunları kısaca listelemek istiyorum. Bu sorunlardan yaşadıklarınızın benzer olduğunu görünce ‘sadece ben değilmişim’ demek ki diyeceksiniz. Çünkü sorunlar ortak bir sorun mekanizmasından çıkıyor.

Yüksek lisans ve doktora yapan hemşirelerin bana ilettiği sorunlar;

  1. Danışman hocalarının YÖK tarafından standartları belirlenmiş danışmanlık zamanlarını belirlemiyor ve öğrenciye iletmiyor olması
  2. Danışman hocalarının kendi ilgi alanı ile ilgili konuları seçtirmeye çalışması – akademik yükselmek için öğrencinin bir basamak olarak kullanılması
  3. Yüksek lisans ve doktora sınıflarının yönetilemeyecek kadar çok fazla öğrenci ile dolması
  4. Aynı anabilim dalı akademisyenleri arasında çekişmeden ya da farklı durumlardan dolayı öğrencilerin kendi istediği danışmanları seçememesi
  5. Yüksek lisans ve doktora derslerinin ihtiyaçları karşılayamaması
  6. Danışmanların öğrencinin ilgi alanı olan konuları yapmak istememesi
  7. Danışmanların istatistik gibi temel konularda öğrencilere yol, yöntem göstermede eksikliklerinin olması – (Bu konuda çok ilginç ifadeler vs duydum, anlatsam şaşırabilirsiniz)
  8. Öğrenciler arasında ayrım yapılması

Hemşirelikte yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilerin yaşadıkları sorunları şuan 8 başlıkta derledim. Bu başlıklar eminim artabilir.

Bu sorunlar her danışman için geçerli değildir. Fakat hemşirelik camiasının çoğunluğu için geçerli olduğunu düşünüyorum.

Hafta başında bu konuda bana ulaşan bir öğrenci ile neredeyse 2 saat konuştuk. Yaşadığı olayların büyük bir üniversitenin hemşirelik bölümünde geçmesi beni ayrıca üzdü. Hocalar arasındaki sorunun öğrenciye yansıması ayrı bir sorun iken öğrencinin hocalarına ve mesleğe bakışının farklılaşması ayrı bir sorunu ortaya çıkarmaktadır.

Bu konuda sadece sorunları oluşturan taraf danışmanlar değil. Hemşirelik alanında yüksek lisans ve doktora yapan öğrenciler tarafından da ciddi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu konuyu ayrı bir yazı olarak kurgulayacağım. Yüksek lisans ve doktora yapan öğrencileri gözlemliyorum. Yüksek lisans ve doktora yaparken bulundukları tutum ve davranışlar gerçekten gelecekte büyük sorunların temelini oluşturmaktadır.

Hemşirelikte yüksek lisans ve doktor eğitimi veren ve danışmanlık yapan akademisyenlerin mezuniyet sonrası eğitim hakkında görüşleri ve önerilerini bize iletebilirler.

Bir hemşire olarak yüksek lisans ve doktora yapıyor ve sorunlar yaşıyorsanız bize yaşadığınız sorunu anonimleştirerek gönderebilirsiniz. Bu sorunların konuşulmasını ve çözülmesi için ortak diyalogların olmasını öneriyorum.

Sevgiler.

** Hemşire ve Ebeler İçin Blog Yazarlığı Kursu 19 Mayıs Günü İZMİR’de..

Kayıt olmak ve bilgi almak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.