Sigara içimi, önemli ve önlenebilir bir halk sağlığı sorunudur. Dünya genelinde sigara kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle yılda 6milyon kişi ölmektedir. Ülkemizde bu sayı yılda 100.000 kişidir ve tüm ölümlerin %23’ü tütüne bağlı hastalıklar sebebiyle olmaktadır. Dünyada 15 yaş üzeri nüfusta 1.2 milyar kişitütün kullanmaktadır (her üç erişkinden biri), ülkemizde ise 15 yaş üzeri 16 milyon kişi tütün kullanmaktadır. Bu istatistikler hükümetlerin, sigara bıraktırma politikalarına son zamanlarda daha fazla önem vermesine neden olmuştur.

Yakın bir zamanda T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Daire Başkanlığı tarafından hazırlanmış bir çalışmada tütün kullanımının tüm yönleri ile önemi ve etkisi ölçülmüştür. Çalışamaya buradan ulaşabilirsiniz.

Kickit sizin sigarayı bırakmanızı sağlamak amacıyla yapılmış, kullanıcı dostu bir arayüze sahip kullanımı kolay bir sağlık uygulamasıdır. İnsanların alışkanlıklarını değiştirmede, motivasyon ve teşviklerin önemi büyüktür. Bu uygulama da bu temeller üzerine kurulmuş.

kickit

Kickit uygulamasına günlük sigara içme adetinizi ve bir paket sigaranın fiyatını yazdıktan sonra; uygulama sigara içmediğiniz süre boyunca, sizin sigara içmemenizden kaynaklanan maddi kazancınızı ara bildirimler olarak size iletiyor. Hatta kendinize maddi değeri olan ödüller koyup onlara ulaştığınızda uygulama size, ödülünüzün fiyatı kadar sigara içmediğinizi bildiriyor. Ayrıca uygulama bu ödüle ne kadar sürede ulaşacağınızı da hesaplıyor. Her bir hedefinize ulaştığınızda yeni bir hedef ekleyebiliyorsunuz.

Kickit sigarayı bırakmada size bir arkadaş gibi eşlik edebilir. Kickit uygulamasını Appstore üzerinden ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.