“Mesleki Profesyonellik” tanımını çok araştırdım, araştırmakla kalmayıp “Ameliyathane Hemşirelerinin Mesleki Profesyonelliklerinin İntraoperatif Bakım Kalitesine Etkisi” isimli bir de yükseklisans tezi hazırladım ve sundum.

Eh günümüze göre ütopik meseleler bunlar, hele alanlarda yaşadıklarımızdan sonra..

Bakım, kalite, ameliyathane hemşireliği, meslek, mesleki profesyonellik tanımlarının literatürdeki anlamlarının, alanlardaki tanımlarla hiç bir şekilde uyuşmadığına şahit oldum.

Mesela alanda Ameliyathane Hemşiresi; “hekim odaklı, ameliyat esnasındaki cerrahi stresin hedefi olan, ayrıca hekimin bazı kişisel değerlerine göre çalışmak isteyip-istememeye karar verebildiği hemşire” olarak tanımladım ben yıllarca ameliyathanede marsbahis çalışmış bir hemşire olarak.. Bence; kalıbına göre bir yer seçen değil, yerine göre kalıba giren hemşire..

Oysa tezimde savunduğum Ameliyathane Hemşiresi, hasta odaklı olmalıydı.

Amerikan Ameliyathane Hemşireler Birliği (AORN)’nin tanımı; “operasyon ya da invaziv girişim nedeniyle potansiyel olarak koruyucu refleksleri ya da kendine bakım yetisi tehlikeye giren hastaların gereksinimlerini karşılamak üzere hemşirelik sürecini kullanarak bakımı belirleyen, koordine eden ve veren profesyonel hemşire”dir. AORN profesyonel hemşire der ameliyathane hemşiresine, alanda ise profesyonelliğe tahammül git gide azalmakta…

Alandaki Mesleki Profesyonellik nedir peki? Sorgulamayan, kendi çıkarları doğrultusunda bireysel hareket eden, bireysel değerlerle ters düşse dahi üstler ile iletişimi çok iyi tutup, astlar ile iletişimde baskıcı davranıp, ekip çalışmasında hemşireyi görmezden gelen zihin.

Oysa tezimde “Mesleki Profesyonellik; bireysel profesyonelliğin örgütsel profesyonelliğe yerini bırakmasıdır” diye savundum. Fakat hemşirelik mesleğinde bireysel profesyonellik yerini bir türlü örgütsel profesyonelliğe bırakamıyor çünkü alanlarındaki bireysel profesyonellik tanımı ekip anlayışına uymuyor.

Eh benim gibi tezini yapmış, buna inanmış, bunu savunmuş olan bir ameliyathane hemşiresinin; geleneksel hemşirelik anlayışını sürdüremeyip-profesyonelliğe doğru yaşadığı süreçte farklı birimlerde görevlendirilmesi kadar doğal bir olay olamazdı herhalde. Ayrıca bu anlayış içerisinde, ameliyathane hemşireliğine getirilmek istenen literatürdeki profesyonellik, geleneksel yönetimden hoşlanan yöneticiler için uygun görülmeyip, uzman bir ameliyathane hemşiresinin, damar yolu açılmasında görevlendirilmesi kadar doğaldı yaşananlar..

Mesleki zihnimden geçenler bunlar; herşeye rağmen tezimde savunduğum bir hemşire olacağım…

**

Sen de Topluluğumuzun Bir Parçası Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere yukarıdaki buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.