Görsel URL: http://www.thenewswriterng.com/wp-content/uploads/2016/04/Nurse.jpg

 

Katkıda bulunan: Susan Michaels-Strasser

Ülke: Sahra Altı Afrika

Amerika Birleşik Devletleri Sağlık Kaynakları ve Hizmetleri İdaresi (HRSA) aracılığıyla PEPFAR’ın finanse ettiği, Columbia Üniversitesi Mailman Halk Sağlığı Okulu’nda ICAP tarafından yönetilen Küresel Hemşire Kapasite Geliştirme Programı (GNCBP), hemşirelik ve ebelik iş gücünün miktarını ve kalitesini güçlendirerek nüfusun sağlığını iyileştirmeyi ve Sahra-altı Afrika bölgesinde HIV ile mücadele etmeyi amaçlamaktadır.

GNCBP, iki ana proje aracılığıyla eğitimden başlayıp uygulamaya kadar hemşirelik ve ebeliği güçlendirmek için bütünsel bir model kullanmaktadır. Hemşirelik Eğitim Ortaklığı Girişimi (NEPI), yeni bir işgücünün oluşturulmasını desteklerken, Genel Hemşirelik (GN) yetenekli işgücünün sürdürülmesini desteklemektedir.

GNCBP, hemşirelik işgücünün geliştirilmesine ilişkin altı temel ilke genelinde hizmetler vermektedir. 

Bu ilkeler:

  1. Altyapı iyileştirme
  2. Müfredat revizyonu
  3. Öğretim üyesi yetiştirme
  4. Klinik beceriler
  5. Sürekli mesleki gelişim
  6. Politika ve düzenleme için ortaklıklardır.

GNCBP, çok uzun süredir gecikmiş ve çok ihtiyaç duyulan uzmanlık ve kaynak infüzyonunu sağlar ve Sahra altı Afrika’daki hemşire ve ebe sayısını arttırmaya yönelik çabaları bildirmek için değerli dersler üretir. Hemşirelerin eğitim biçimlerindeki temel değişiklikler, hemşirelik ve ebelik eğitiminin birleştirilmesi ve müfredatların yetkinlik temelli olacak şekilde yeniden tasarlanmasıdır. Artan bir şekilde, hizmet öncesi eğitim, HIV temel yetkinliklerini ve hemşirelerin HIV bakım ve tedavisindeki kapsamı genişletilmiş rolünü ele alırken, simülasyon temelli eğitim ve e-öğrenme gibi yeniliklerin, düşük kaynaklı ortamlarda hem kabul edilebilir hem de uygulanabilir olduğu gösterilmiştir.

Bugüne kadar GNCBP etkileyici sonuçlar elde etmiştir; 22 okuldan 13.146 hemşirelik ve ebelik öğrencisi mezun olmuş 5550 hemşire hizmet içi eğitim almıştır. Altı ülkede 22 hemşirelik okulunda 4.000’den fazla öğretim üyesi, GNCBP aracılığıyla, uzmanlık sertifikası, yüksek lisans ve doktora düzeyinde, klinik beceri, eğitim ve araştırma konularında sürekli eğitim almıştır. Bu okullarda ayrıca donanım iyileştirmeleri yapılmış olup ulusal olarak akredite müfredatlar geliştirilmiş veya revize edilmiştir. GNCBP, her ülkede hemşirelik politika ve düzenlemelerinin geliştirilmesini desteklemiştir.

Kaynak: Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) 2018 Tema Özeti
** ** **

Hemşirelik literatüründe son zamanlarda hastanelerde çalışan hemşirelerin yüksek oranda tıbbi hata yaptıkları ile ilgili akademik çalışmaların sayısı artmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki durumu ulusal çapta görmek amaçlı hastanede çalışan hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerini belirlemek istedik.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta hemşirelerin yaptığı tıbbi hataları yapmalarını engelleyici politikalar oluşturmak istiyoruz.

Ne kadar çok hemşireye ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve ulusal çapta ses getirme durumu artacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.