Görsel URL: https://static.independent.co.uk/s3fs-public/thumbnails/image/2016/06/09/08/princess-alexandra-web.jpg

 

Katkıda bulunan: Beth Matarasso, Sean Birgan, Veronica Casey
Ülke: Avustralya

Avustralya Queensland’daki Princess Alexandra Hastanesi (PAH), üç kez Magnet hastane seçilmiştir ve kaliteli hemşirelik hizmeti sağlama standardını belirleme konusunda ünlüdür.

2001 yılında, bu tesis, %28 hemşire personel değişim oranı, % 12 boşluk oranı, % 12 yatak kapanışı (yatan hasta sayısının azaltılması) ve sağlık hizmetinin verilmesini engelleyen eşi görülmemiş acente-aracılı hemşire kullanımı gibi birçok zorlukla karşı karşıya kalmıştı. Bu faktörler, bir suçlama zihniyeti, iş memnuniyeti ve hasta deneyimleri ve sonuçlarının azalması ile karakterize bir hemşirelik kültürü şeklinde yansımış ve bu durum, savunuculuk, kalite ve bütünsellik(holizm) aracılığıyla sağlanan şefkatli ve güvenli sağlık hizmetinin verilmesinden sorumlu hemşirelik değerler sistemini zorlamıştır.

Bu karmaşık ve sürekli sorunlara çözüm ararken PAH hastanesi, ANCC hemşirelik mükemmelliği programı olan “Magnet Hastane Programı”na yöneldi. Bu kalite iyileştirme inisiyatifi, kuruluşun, iyileştirilmiş hasta güvenliği ve hasta memnuniyeti gibi olumlu değişiklikler üretmiş olan, hemşireler tarafından yönetilen işlemleri uygulamaya koymasını sağlamıştır.

Günümüzde, PAH hastanesindeki hemşirelik liderliği, dürüstlük, hesap verebilirlik ve uzmanlık gibi hemşirelik değerleri tarafından tanımlanmaktadır. Hemşireler, güvenli ve etkili hasta bakımı ve sonuçlarını sunma sözünü tutarak her uzmanlık dalından meslektaşları ile işbirliği içinde çalışmaktadır.
Hemşirelik bilgisi ve uygulamasına mesleklerarası olarak saygı gösterilmesi, uygulama ortamında değişimlere yol açan çok sayıdaki hemşireler tarafından yönetilen mesleklerarası girişimlerde açıkça görülmektedir. Bu şekilde, hemşirelik gururu ve uzmanlığı güçlenip, her seviyedeki hemşirelik uygulamaları ve bağlamlar genelinde güçlü hemşirelik liderliğini sağlar.

PAH hastanesi hemşirelerinin bütünlüğü ve uzmanlığının temelinde, güçlü bir büyüme, değişim ve hasta bakımı taahhüdü kültürüne işaret eden güvenilir raporlama ve veri analizi aracılığıyla kanıtlanan sürekli iyileştirme zihniyeti bulunur.

PAH hastanesi, ülkede yeni mezunlar tarafından en çok tercih edilen işverenler arasında olduğundan ve mevcut yaklaşık % 10’luk hemşire değişim oranıyla hemşire personeli muhafaza etmedeki başarısı sebebiyle seçkin bir işveren olarak tanınmaktadır.

PAH hastanesindeki hemşire ekibi, hastaların ve tüketicilerin verilen sağlık hizmetine ve hemşirelerle olan etkileşimlerine ilişkin deneyimleri ve memnuniyet seviyeleri hakkında daha fazla şey öğrenmeyi amaçlamaktadır ve ekip, hem yatan hastaların hem de polikliniğe gelen hastaların deneyimleri ve memnuniyetinde % 9’luk bir artış görmüştür.

Kaynak: Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) 2018 Tema Özeti
** ** **

Hemşirelik literatüründe son zamanlarda hastanelerde çalışan hemşirelerin yüksek oranda tıbbi hata yaptıkları ile ilgili akademik çalışmaların sayısı artmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki durumu ulusal çapta görmek amaçlı hastanede çalışan hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerini belirlemek istedik.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta hemşirelerin yaptığı tıbbi hataları yapmalarını engelleyici politikalar oluşturmak istiyoruz.

Ne kadar çok hemşireye ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve ulusal çapta ses getirme durumu artacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.