Görsel URL: https://media.istockphoto.com/photos/young-nursing-student-smiling-while-attending-medical-education-class-picture-id477481902?k=6&m=477481902&s=612x612&w=0&h=-zmXu5F5XT549ArhtQ3cpngh5wp4upQrNtJY8Fg3-uk=

 

Sevgili Sağlık Atölyesi okurları; 

4-12 Ağustos tarihleri arasında İstanbul, İzmir, Antalya ve Bursa olmak üzere üniversite tercih fuarlarına aktif olarak katıldım. Üniversite tercihi yapacak öğrencileri üniversiteler, eğitim sistemi ve değişen dünya ile ilgili bilgiler aktarmaya çalıştım. Bunun için edinilmesi gereken yeterlilikler ve yetkinlikler konusunda uzun uzun konuşmalar yaptık.

Üniversite tercih fuarlarında çok farklı insanlar tanıdım. 8 günde bireysel olarak 3 binden fazla kişi ile görüşmüşümdür.

Farklı hayatlara, beklentilere, hayallere ve Türkiye gerçeklerine şahit oldum. Bu konularda ilginç vakaları ayrı bir şekilde yazacağım. 

Bu yazım ise üniversite tercih haftası başladığında Sağlık Atölyesi Facebook Sayfası üzerinden oluşturduğum anket ve anketin çok ilginç sonucu üzerine.

Sorduğum soru aslında çok basit ve sadeydi.

Sorum:

Bir hemşire olarak tercih yapacak öğrencilere hemşirelik bölümünü önerir misiniz?

Bu soruyu sormadan önce sonucu ile ilgili bir tahminim vardı. Fakat sonuç beni çok şaşırttı. Ben şuan çıkan sonucun ters oranında hemşirelerin hemşirelik mesleğini aday öğrencilere önereceğini düşünüyordum.

Çıkan sonuç aşağıda görülmekte fakat ben biraz büyük yazayım ki üzerine daha iyi düşünelim.

Ankete katılan hemşire sayısı: 500

Hemşirelik bölümünü öneren hemşire sayısı: 185

Hemşirelik bölümünü önermeyen hemşire sayısı: 315

Önermeme Sebebiniz Nedir?

Bu durumun neden böyle olduğu ile ilgili tahmini düşüncelerimiz var fakat bu kadar memnun olmayan bir kesimin hemşirelik yaptığını düşünmek beni korkutuyor.

Neden mi?

Bu hemşireler aynı zamanda hemşirelik bölümünü kazanmış klinik uygulamaya çıkmış öğrencilere tükenmişlik aşılaması muhtemel bir grup. İşini sevmediği için gelişime kapalı olma potansiyeli yüksektir.

Bu yazıyı okuyan değerli hemşire adayları bu konulara kulak tıkamanızı öneririm. Her meslekte iş sıkıntısı, çalışma zorluğu bulunmaktadır. Bu sorunlar her meslekte olduğu gibi mücadele ile aşılır. Size meslekte başarılı olmanız için iki madde önerebilirim. Bunun ikisini sağladığınız takdirde mesleğinizde çok iyi pozisyonlara gelebilir ve kendinizi iyi bir hemşire olarak yetiştirebilirsiniz.

  1. Öğrenmeyi öğrenin
  2. Dil öğrenin

Bu iki madde sizi bir ömür mutlu eder. İlk madde temel bir parametredir. Bunu başarabiliyorsanız yapabileceğinizin sınırları hayal gücünüzle sınırlıdır.

Sevgiler.

Gözlerinizden öpüyorum.

Takipleşelim.. https://www.instagram.com/dijitalhemsire/ 

Hemşirelik Mesleğinde Kaliteli Bir Hemşire Olmanın 8 Yolu

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.