Görsel URL: http://2.bp.blogspot.com/-RjBs4nTakK4/UJ1IsOJcRLI/AAAAAAAAD3U/tWbSk7ANi88/s1600/IMG_7479.JPG

 

İstanbul Üniversitesi Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nde 27 Nisan 2018 Cuma günü saat 10.00’da yapılan Fakülte Akademik Genel Kurul Toplantısında, Fakültemizin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılarak, yeni kurulacak bir üniversiteye bağlanmasına yönelik yasa tasarısı hakkında aşağıda belirtilen görüşlerimizin İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’ne sunulmasına ve Kamuoyu ile paylaşılmasına karar verilmiştir.

1961 yılında ilk Hemşirelik Yüksekokullarından biri olarak kurulan milosbet Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, 1975 yılından bu yana 565 yıllık köklü geçmişi ile dünyanın sayılı üniversiteleri arasında yer alan, İstanbul Üniversitesi’nin bir kurumu olarak eğitim-öğretimini sürdürmektedir. 2011 yılında, hemşirelik eğitiminde, ülkemizin ilk hemşirelik fakültesi olma onurunu yaşayarak ve yaşatarak, diğer hemşirelik okullarına öncülük etmiştir.

Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi, 40 yılı aşkın süredir, ulusal ve uluslararası alanda, değişen toplum dinamikleri ışığında, sağlığın korunması, geliştirilmesi ve sürdürülmesinde, birey, aile ve toplumun sağlık gereksinimlerini bilimsel yöntemlerle karşılayabilen, etik değerlere ve liderlik özelliklerine sahip lisans ve lisansüstü düzeyde çok sayıda mezun vermiştir. Mezunlarımız sağlık bakımı sistemimizde hemşirelik hizmetlerinin sunumunda önemli görevler üstlenmektedir.

Ülkemizdeki pek çok Hemşirelik/Sağlık Yüksekokulu’nun kuruluşuna ve akademik kadrosunun yetiştirilmesine öncülük eden fakültemiz, güçlü akademik kadrosunun gerçekleştirdiği bilimsel yayınlar ve etkinlikler ile ulusal ve uluslararası düzeyde tanınırlığını kanıtlayarak, Üniversitemizin araştırma misyonuna önemli katkılar sağlamıştır.

Hemşirelik tarihine damgasını vuran Florence Nightingale’in adını taşıyan Fakültemiz, üstlendiği misyon ve vizyon doğrultusunda paylaştığı bilimsel ilkeler ve etik değerlerle, mezunlarına ve öğrencilerine, hem okulumuzun hem de İstanbul Üniversiteli olmanın köklü geleneklerini aktararak, ilk sırada tercih edilen bir eğitim kurumu olma ayrıcalığını taşımaktadır.

Hemşirelikte öncü niteliği ile Üniversitemize değer katan Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin, büyüdüğü, geliştiği ve olgunlaştığı İstanbul Üniversitesi’nden ayrılması ve yeni kurulacak bir üniversiteye bağlanması söz konusu edilemez.

İstanbul Üniversitesi tüm birimleri ile bütün olarak güçlüdür.

Bu bütünlüğün bozulmasının gelecekte eğitim ve hizmet alanlarında geri dönülemez sonuçlara neden olacağı açıktır. İstanbul Üniversitesi’nin bölünmesi ve Florence Nightingale Hemşirelik Fakültesi’nin İstanbul Üniversitesi’nden ayrılmasını içeren yasa tasarısının iptal edilmesinin en doğru çözüm olacağını düşünmekteyiz.

 

Kaynak: http://florencenightingale.istanbul.edu.tr/tr/haber/27-nisan-2018-tarihli-fakulte-akademik-genel-kurul-gorusu-5200680034005100740053006300430078004D0038003100 Tarih: 30.04.2018 Saat:10:56

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.