New South Wales Üniversitesi endüstriyel tasarımcısı Melody Shiue, PreVue adlı bir ürün tasarladı. Giyilebilir teknoloji tabanlı bir cihaz olan ve abdominal bölgede en yeni giyilebilir ekran teknolojisini kullanarak dışarıdan herhangi birinin fetüsü görmesine izin veren bir tasarıma sahip. Bu tasarım hem bebeğin gelişimini izleme şansı veriyor, hem de bebeğin yuvarlanma, esnemesi, gülümsemesi gibi özel durumlardaki hareketleri sizlere görsel olarak sunuyor.

RreVue’yi tasarlayanlar; annelerin bebeklerini görmeleri durumunda daha iyimser olmalarının sağlanacağını inanıyor.

Girişimin amaçları arasında anne ile bebek arasında erken bir bağ kurulmasını sağlamak, doğum sonrası annelik ilişkisini daha kaliteli sürdürmek ve sağlıklı bir çocuk yetiştirmek var.

Babaya da aynı oranda çocuğunu izleme fırsatı sunarak tıpkı annedeki gibi çocuğa bağlanma sürecine çabuk alışması için bir fırsat sunmaktadır.

Yenidoğanlar duyma kabiliyetine sahip olarak doğarlar. Çünkü işitme duyuları gebeliğin 6-7. aylarında fetüsün anne karnında iken daha gelişmektedir ve yüksek seslere kol ve bacak hareketleri ile tepki verirler. Daha anne karnındayken söylenilen bir şarkı veya melodiye hassaslaşan bebek, doğumundan sonra ağladığında aynı melodinin kullanılması sonuç çocuğu yatıştırdığını söyleyebiliriz. Bu şekilde uterusta adaptif bir öğrenme başlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.