Sevgi çocuğunuzla geçirdiğiniz kaliteli zamandır.

Bir çocuğun gelişiminin sağlıklı bir yol izleyebilmesi için tüm gelişim dönemlerine aynı hassasiyeti göstermek gerekir. Psiko-motor, özbakım becerileri ,sosyal –duygusal, bilişsel-dil gelişimine dikkat edilmesi çocuğu olumlu yönde etkileyecektir. Özellikle çocuğun duygusal ihtiyaçlarına cevap verilmesi çocuğun olumlu benlik kazanmasına destek olacaktır. Böylelikle çocuklar daha sakin ve mutlu olacaktır. Kendine güven , aidiyet duygusu kendi potansiyelini ortaya çıkarma, özsaygısı gibi davranışların olumlu yönde ortaya çıkmasını sağlayacaktır.

Çocukların okuldaki akademik başarısı oldukça önemli konu ama çocuğunuzun ilk size ihtiyacı var .Çocuğun ilk olarak duygusal doyuma ulaşması gerekiyor. Diğer başarılar duygusal ihtiyaçlar tam anlamıyla karşılandıktan sonra ardı sıra gelecektir.

Özellikle çocuğun bakımında birincil görevden sorumlu anne olduğu için anneye daha fazla sorumluluk düşmektedir Annenin çocuğunun gelişim dönmelerine uygun hareket etmeli ve duygusal bağlamda çocuğun ihtiyacına cevap vermelidir. Bebeklik ve ilk çocukluk döneminde beklenen sevgi çocuğun hayatta kalabilmesi için en önemli etkendir. Çünkü insan diğer canlılardan farklı olarak bakıma, ilgiye ve sevgiye çok daha fazla ihtiyaç duymaktadır. Çocuğa verilen sevgi karşılıksız sevgidir

Unutmayalım ki, her şey yerinde ve zamanında bir anlam taşır. Duygusal ihtiyaçların telafisi olamayacağından; çocuklarımızın duygusal ihtiyaçlarını zamanında fark edilmesi ve doyurulması gerekmektedir.

Pekala annelere nasıl bir yol izlemek düşüyor?

  • Çocuğunuzla kaliteli zaman geçirin
  • Çocuğuna karşı veriminiz hiçbir zaman düşmesin
  • Çocuğunuzu ‘etkin’ dinleyin
  • Çocuğunuzun .gelişiminin her aşamasında sevildiğini, istendiğini ve kabullenildiğini hissettirin
  • Çocuğunuzla uyum sağlayarak, rahat iletişim kurmaya çalışın
  • Çocuğunuzla konuşurken onay ifadelerine sıkça yer vermeyi unutmayın

 Çocuk eğitiminde yararlı sevgi gerektiği ölçüde ve zamanında olandır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.