Merhaba değerli Sağlık Atölyesi okuyucuları;

Sizlere ne kadar değer verdiğimizi platformumuza verdiğimiz özenden anlaşılacağını düşünüyorum.

Amacımız; hemşirelik ve ebelik alanında eğitim alıyorsanız eğitiminize informal katkı sağlamak,  mezun olup çalışıyorsanız ise mezuniyet sonrası kendinizi güncellemenizi sağlamaktır. Bu aslında her bir bilgi için bir mobil uygulama olduğu gibi sizleri yeni bir sürüme yükseltmek gibi anlaşılabilir. Her güncellemenizde sizlere ek bir özellik daha eklemek bizim temel dayanağımız.

Sizlere katkı sağlamak istediğimiz en büyük alanlardan birisi de Etik ve Mesleki Değerler’dir.

  • Son zamanlarda gündemde Kocaeli’de bir hastanenin yoğun bakımında hastaların yanında müzik ile birlikte dans eden hemşirelerin videosu yer almaktadır.

Yorumlarımı sona bırakıyorum… 

  • Burada ise daha önce Sakarya’da bir hastanenin yoğun bakımında yaşlı bir erkek hastaya hemşirelerin sigara vererek dalga geçme görüntüleri yer alıyor.

Yorumlarımı sona bırakıyorum… 

  • Şimdi ise Hürriyet Gazetesi’nde yer alan bir habere yer verelim. Haberde bir eğitim ve araştırma hastanesinde çalışan bir hemşirenin son dönem hastaları ile çektiği ve sosyal ağlarda paylaştığı resimlere yer verilmiş. Habere buradan ulaşabilirsiniz. 

Hemşirenin çektiği bu fotoğrafa jet inceleme

Şimdi yorumlara gelelim. Önce sizlere bir kaç soru sararak başlayayım.

  1. Yukarıda yer alan videolarda ve haberde görüldüğü gibi bir durumu ile karşılaşmak ister misiniz?
  2. Hastanede hasta olan yakınınızın (anne, baba, kardeş, akraba vs) veya kendinizin karşılaşmasını ister miydiniz?
  3. Bu durumdan dolayı işinizi kaybetmek ister misiniz?
  4. Peki siz mesleğiniz ile ilgili etik değerlere uyan bir hemşire misiniz?

Sanırım bu soruların her birine cevabınız ‘Hayır. İstemezdim.’ olacağını umuyorum.

Lisans mezunu iseniz mesleğiniz ile ilgili etik ve değerler eğitimi almışsınızdır (Almadıysanız büyük bir sorun ile karşı karşıyayız demektir). Aldığınız bu eğitim sizin kaliteli bir hemşire olmanızı sağlayan değerleri ve etik kuralları öğretir. Bu sayede hasta bakımında sergilemeniz gereken davranışlar oluşur. Bu davranışlar sizin mesleği ideal şartlarda yapmanızı sağlar.

Sosyal ağlarda hastalar ile ilgili bilgi, resim vs bir şey paylaşmak etik dışı bir davranıştır. Bu konuda daha önce hemşireleri bilgilendirmek ve farkındalıklarını artırmak amaçlı Hemşirelerin Sosyal Medya Kullanımı İçin Etik İlkeler adlı bir kongre bildirimizi sizlerle paylaşmıştık. Türk Hemşireler Derneği ise Hemşireler için Etik, İlke ve Sorumluluklar adlı bir döküman hazırlamıştı. Bu kaynakları tekrar kazansana okumanızı belirterek, bu durumu yaşamayan bir hemşire olmanızı sizlerden bekliyoruz.

Her meslekte olduğu gibi hemşirelik mesleğini yapan kişide mesleğinin imajı üzerine sorumludur. Yaptığı bir etik ihlal tüm hemşirelik mesleğine genellenebilir.

Bu sorumluluğu üstlenerek çalışmanız dileğiyle.

**

Sen de Topluluğumuzun Bir Parçası Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.