Her mesleğin yaşam döngüsü vardır. Meslekler gelişerek profesyonelleşmeye çalışırlar. Bu profesyonelleşme bir zaman sürecinde gerçekleşir. Bir mesleğin profesyonel olması o mesleğin toplum gözünde de değerini artırır.

Aslında bir mesleğin ne zaman profesyonel olduğu ile ilgili bir fikir birliği yoktur. Fakat profesyonel bir mesleğin temelinde ‘BİLGİ’nin olduğu büyük bir çoğunluğun ortak görüşüdür.

Hemşirelik mesleği profesyonelleşme yolunda dünyada bilinen 150 yıllık ve ülkemizde ise yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahiptir.

Bu meslekleşme ve profedyonelleşme sürecinde bazı kilometre taşları mevcut. Bu kilometre taşları ilk okullaşma, ilk ulusal meslek örgütü kurma, ilk mesleki yasa, ilk üniversite programı ve ilk resmi etik kurallarını içermektedir.

Aşağıda hemşirelik mesleğinin profesyonelleşme süreci gösterilmektedir. Bu çizelgeyi ilk, lisans birinci sınıfımda Prof. Dr. Gülseren Kocaman’nın verdiği (Teşekkürler hocam) Hemşireliğe Giriş dersinde Hemşirelik ve Profesyonelleştirme konusunda görmüşüm. Ara ara eski konulara bakıp farklı yorumlar getirmeye çalışırken bu çizelgeyi tekrar gün yüzüne çıkarmanın vaktinin gelmiş olduğunu hissettim. Bu tabloya benim kattığım tek şey; Hemşirelik – Türkiye bölümünün Resmi Etik Kurallar alanına eklediğim kısımdır. 

Profesyonelleşme sürecinde dünyamızda 150 yıllık bir geçmişi olan hemşirelik mesleği Florence Nightingale ile başlamıştır. Dünyada hemşirelik mesleğinin hızlı yayılmasında büyük bir etkisi olmuştur. Ülkemizde ve dünyada ki sürece baktığımızda hemşirelik mesleğinin alması bahis gereken yol olduğu göze çarpmaktadır. Bu açık şuan kısa süre içinde bilinçli bir örgütlenme ile başarılabilir görülmektedir. Ülkemizde ki hemşire yeterliliği sayıca az olsa da, var olan hemşirelerin potansiyelleri doğru yere, doğru zamanda yoğunlaştırılır ise bu sürecin daha da kısalmasına etki edecektir.

Şuan Türkiye’de hemşirelik mesleğinin profesyonelleşme sürecinde yapmamız gerekenleri kısaca maddeleyecek olursam;

  1. Mesleki hemşirelik bilgisini artırmak
  2. Mesleki örgütlenmeyi sağlamak
  3. Hemşirelik Etik Kurallarını resmi hale getirmek
  4. … (Eklenmesini istediğiniz maddeleri yoruma yazabilirsiniz.)

**

Sen de Hemşirelik Mesleğinin Profesyonelleşme Sürecinde Topluluğumuzun Bir Parçası Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

Sizde hemşirelik mesleği ile ilgili görüşlerinizi yorumlar bölümüne yapabilirsiniz.

Aşağıda yer alan Dünyamızda ve Türkiye’de Hemşirelik Mesleğinin Profesyonelleşme Süreci ile ilgili görseli kaynak göstererek kullanabilirsiniz.

Dünyamızda ve Türkiye’de Hemşirelik Mesleğinin Profesyonelleşme Süreci – Zaman Çizelgesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.