Günümüzde dünya nüfusunun artması, yaşlanması ve bunlara bağlı sağlık taleplerinin artmasıyla sağlık alanında dünya çapında dönüşüm yaşanmaktadır. Dijital sağlık; kronik hastalıkların denetimi, halkın nitelikli sağlık uzmanlarına erişiminin sağlanması, maliyet ve hataların azaltılması gibi çeşitli alanlarda çözümler sunmaktadır.

Sağlık sektörü ile bilişim sektörünün birlikteliği uzun zamandır mevcut. Teknolojide ki çok hızlı ilerlemeler tüm sektörlerde olduğu gibi sağlık sektörünü, bu sektörde yer alan çalışanları ve hizmet alıcı konumda olan hastaların tanı, tedavi gibi süreçlerinde çok büyük değişiklikler gerçekleştirmiştir.  Bu değişiklikler bilginin iktisadi kullanımı ile gerçekleşmektedir.

Dijital Sağlık Araştırma Alanları

  • Elektronik Sağlık Kayıtları ve Standartları
  • Tıbbi Görüntüleme ve Tanılama Enstrümentasyonu
  • Karar Destek Sistemleri ve Bilgisayar Destekli Tanılama
  • Sağlık Bilişiminde Değerlendirme Yöntemleri
  • Klinik Bilişim ve Hastane Bilişim Sistemleri
  • Teletıp ve Mobil Uygulamalar
  • Sağlık Bilişimi Eğitimi
  • Hesaplamalı Nörobilim
  • Güvenlik, Etik ve Gizlilik
  • Sağlık Bilişiminde Veri Madenciliği ve Bilgi Keşfi

Dijitalleşme dev bir dalga… tsunami boyutunda ve helezoni yapıda sadece ülkemizde değil, dünyadaki her hizmeti değiştirip dönüştürüyor. Yeni dijital dünyada nesneler birbiri ile konuşuyor, cihazlar, sektörler, şehirler birbirlerine bağlanıyor ve birbiriyle iletişim kurabilen, akıllı hale gelen, akıllı yaşam politikalarını oluşturan bir ekosistemin parçası oluyor. Bu ekosistemin dalgası, dijitalleşmenin 4. dalgası olan Endüstri 4.0, her şeyi birbirine bağlamakla kalmıyor aynı zamanda yapay zeka temelli yepyeni çözümler, tasarımlar, planlama, ar-ge, üretim, kalite, süreç yönetimi, hizmet ve hekim hasta deneyimini de beraberinde getirerek 4. dalga dijital ekonominin temellerini atıyor. İşte bundan yola çıkarak; Sağlık Atölyesi platformuna Dijital Sağlık kategorisini ekledik. Bu kategoride dijital sağlık alanında ki gelişmeleri, trendleri, ürünleri, süreçleri kısaca dijital sağlık devrimin yol haritasını paylaşıyor olacağız. Bu kategori ile sizlere dijital sağlık alanında çok yönlü çok boyutlu bakış kazandırarak, alanınız ile ilgili dünyayı ve toplumları dönüştüren yeni ezber bozan, çığır açan teknolojiler ve süreçler üreten, sağlık sektörünün dijital liderleri olmanızı sağlamayı umut ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.