Resim URL: http://cdn.newsapi.com.au/image/v1/008ea9fe72baebb9ffb833d31a2add95

 

Niye bu kadar çok antibiyotik kullanılıyor?

Ne zaman antibiyotik kullanılmalı?

Çok antibiyotik kullanmak zararlı mı ?

Özellikle erken çocukluk döneminde ebeveynlerin fazlasıyla merak ettiği sorular..

Bu dönemde çocuklar okula başladığı için aileleri zorlu bir süreç bekler. İlk defa oldukça kalabalık bir ortama girer ve daha önce karşılaşmadıkları enfeksiyon etkenleri ile karşılaşırlar hastalanma riskleri oldukça yükselir. Ebeveynler; çocuklarının okula  başlamasıyla sık sık öksürük ve burun akıntısı yaşamasından, ateşlenmesinden, kulak ve boğaz enfeksiyonu geçirmesinden yakınırlar. Bu dönemde daha önce yılda 4-5 enfeksiyon geçiren çocuğun yılda 8-9 hatta bazen daha fazla enfeksiyon geçirmesi, bağışıklık sisteminin doğal işleyişinin bir sonucudur.

Çocuğu okuldan almak bir çözüm müdür?

Çocukları okuldan alarak bu tür enfeksiyonları önlemek mümkün değildir. Sadece okul çağına kadar ertelemiş olursunuz. Aksine erken yaşta kreşe/okula başlayan, kalabalığa karışan çocukların ilerleyen yaşlarında bağışıklık sistemlerinin daha güçlü olduğu; bu çocukların büyüyünce alerjik hastalıklara yakalanma riskinin daha az olduğunu gösteren pek çok çalışma vardır.

Pekala ne tür çözümler var?

Çocuk hasta olduğu ilk etapta aile ampirik tedavisine başvurur eğer sonuç alamazsa, doktora başvurur. Ateş, burun akıntısı ve öksürüğün eşlik ettiği üst solunum yolu hastalıkları cereyan ediyorsa doktor eşliğinde antibiyotik kullanımına başlanılır.Eğer viral bir enfeksiyon varsa grip veya soğuk algınlığı gibi hastalık durumlarında antibiyotik kullanılmaz.

Antibiyotikler kontrolsüz kullanılırsa,

Antibiyotik direncine, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının bozulmasına, işitme problemlerine ve önemli yan etkilere yol açabilir. Aynı zamanda vücuttaki yararlı bakterilerin yok edilmesine neden olarak bağışıklık sistemine de zarar verir. Antibiyotik direnci, ilacın tedavi edici özelliklerini kaybetmesine ve yeni ilaçların üretilmesi ihtiyacına zemin hazırlar.

Antibiyotikleri takibi yapılmalı ve erken kesilmemeli!

Antibiyotiklerin erken kesilmemesi gerekmektedir, en az 1 hafta kullanılması gerekir.Eğer bunlar aile tarafından takibi yapılmazsa çocuğun hem hastalığı tedavi edilmez hem de o antibiyotiğe karşı direnç geliştirmesine neden olur ki daha sonra aynı mikropla karşılaşıldığında artık kullanılan antibiyotikler fayda vermez. Daha ağır antibiyotikler kullanmak gerekir.

Antibiyotik kullanımında nelere dikkat edilmeli?

  • Aileler çocukları hastalandığında antibiyotik kullanma kararını doktora bırakmalı.
  • Doktora antibiyotik yazılması konusunda ısrarcı davranılmamalı.
  • Doktora danışmadan eczaneden antibiyotik alıp kullanılmamalı.
  • Doktor,aileye ilacın yan etkilerini anlatmalı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.