Alberta Üniversitesi’nde geliştirilen yeni bir teknoloji, sağlık profesyonellerinin hastaların iç anatomisini görmelerini sağlıyor. ProjectDR adı ile anılan teknoloji hasta ve sağlık profesyoneli tarafından işlemlerde daha net tetkik sonuçlarının elde edilmesini sağlıyor.
Aslında ProjectDR, BT taramaları ve MRI verileri gibi tıbbi imajların hastanın vücudunda hastanın yaptığı gibi hareket etmesini sağlayan genişletilmiş bir gerçeklik sistemi.
Yeni teknoloji, artırılmış gerçekliğin gücünü klinik uygulamaya getiriyor.

ProjectDR adı verilen sistem, BT taramaları ve MRI verileri gibi tıbbi imajların hastanın vücudunda hastanın yaptığı gibi hareket etmesini sağlıyor.  Bir bilgisayar bilimleri lisansüstü öğrencisi ve ProjectDR’nin geliştiricisi Ian Watts; klinisyenlere vücudun içinde bir hastanın dahili anatomisini gösterecek bir sistem yaratmak istediklerini belirterek projeye başladıklarını belirtiyor.

Geliştirilen teknolojinin kullanımı ile ilgili geniş bir alana sahip olduğu belirtiliyor.

Geliştirilen teknoloji için Watts, sistemin otomatik kalibrasyonunu iyileştirmek ve derinlik gorabet sensörleri gibi bileşenleri eklemek için çalışıyorlar.  Proje ile ilgili bir sonraki adım ise; programın klinik ortamda uygulanabilirliğini test etmek olduğu belirtiliyor.

Aşağıda geliştirilen teknolojiyi tanıtan videoyu izleyebilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.