Değerli Meslektaşlarımız,

Bildiğiniz üzere Derneğimizin yıllara yayılan çalışmaları ve yoğun çabalarıyla, “uzman hemşirelik” 2007 yılında Hemşirelik Kanunu’nda ve ardından 2010 yılında yürürlüğe giren Hemşirelik Yönetmeliği’nde tanımlanarak hukuksal düzenlemelere girmiştir.

Ancak uzman hemşirelik kadroların açılmaması ve uygulamada uzman hemşirelerin ilgili yönetmelikte tarif edildiği şekilde görevlendirilmemesi, uzman hemşirelik unvanından kaynaklanan hak ve yetkilerin kullanılamaması sonucunu doğurmuştur.

THD, bu sorunun çözümlenmesine yönelik Sağlık Bakanlığı’na başvuru yapmaktan sözlü görüşmelere ve hukuksal başvurulara kadar çeşitli girişimlerde bulunmuştur.  Bu çabaların sonucunda yalnızca uzman hemşirelik unvanın performansa dayalı ek ödemeye yansımasına ilişkin ilerleme sağlanabilmiş, diğer taleplere ilişkin herhangi bir yol kat edilememiştir.

Bugüne kadar ki deneyimimiz çözümün birlikte hareket ve mücadele etmekten geçtiğini göstermiştir. Sorunun çözümünde ilerleme kaydedebilmek için, “uzman hemşire” unvanı olan meslektaşlarımız ile birlikte bir çalışma yürütme gerekliliğini duyuyoruz.

Birlik olmak ve daha güçlü olmak için, siz değerli meslektaşlarımızdan, eğitiminizin ve taşımakta olduğunuz unvanın hak ettiği şekilde istihdam edilmeyi talep etmenizi rica ediyoruz.    

Ekte paylaşmış olduğumuz dilekçeyi casinoper doldurup, Sağlık Bakanlığı’na ya da çalışmakta olduğunuz kuruma başvuruda bulununuz.  Başvuru tarih ve sayısını bizimle mutlaka paylaşınız.

THD GENEL MERKEZ

24.01.2018

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.