Merhaba arkadaşlar;

Dijital Hemşire ve Sağlık Atölyesi platformlarının içerikleri çok büyük emekler dahilinde ortaya çıkıyor. Bunu bariz bir şekilde görebileceğinize inanıyorum.

Fakat Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire içerikleri izinsiz başka platformlarda yayınlanıyor. Biz yayınlanmasına karşı değiliz. Sadece alıntılanma yaparken bizim sitemizde yer alan içeriğin sayfasına link vermesini istiyoruz ki emeğimize saygı duyulsun.

Bugün sabah saat 9 sularında farklı bir hemşirelik platformunda 25.12.2017 tarihinde yayınlamış olduğumuz ‘McLaren Firması Hayati Organları Korumak Amaçlı Yelek Üretti’ içeriğimizin hemsire.com adresinde 26.12.2017 tarihinde ‘Hayati Organları Koruma Amaçlı Yelek Üretildi’ adıyla gördükten sonra kişi ile iletişime geçtim.

Durumun yasal olmadığını açıkladıktan sonra içeriğin kaldırılmasını talep ettik. Karşılaştığımız cevaplar ile şok olduk.

Gelen cevaplar hemşirelik mesleğinde bir sorun olan etik değerlerden ne kadar yoksun olduğunu gösterdi. Pişkin pişkin cevaplar vermesi ve beni kendimi ön plana çıkaran biri olarak suçlaması işin cabasıydı. Verdiği cevaplar aşağıda mevcuttur.

Burada sorunun şu olduğunu düşünüyorum.

Gerçekten meslek içinde emek hırsızlığı var. Bunu her alanda yapıyorlar. Örneğin; hemşirelik bakım hizmetleri müdürü hemşirenin, akademisyen öğrencinin ve dijital de bile bu aynı.

Beni tanıyanlarınız bilir (Bildiğinizi düşünüyorum). Bilgiyi saklamam. Herkese ulaşması için her konuşma davetini kabul eder, elimden geldiğince herkes ile iletişimde olur, yardım etmeye çalışırım. Platformlarımız üzerinde kurulmuş iyi ve samimi ilişkilerden referans olunup iş bulanları, akademiye geçenleri, kendini keşfedenlere şahit oldum. Gerçekten ismin ön plana çıkıyor olabilir. Bu platfromları kurarken bunun zaruriyet arz etmesinden kaynaklanmaktadır.

Bu arada biz nicelik peşinde değiliz. FLAŞ HABER peşinde kimsenin değerli zamanını çalmak istemiyoruz. Gerçekten sizlere değer katacak bir içerik ile zamanınızı daha değerli hale getirmek istiyoruz. Nicelikten öte nitelik peşindeyiz. Amacımız az içerik olsun fakat kaliteli olsun düşüncesindeyiz.

Ve sizin zamanınızı çalanlara ve bizim emeğimizi çalanlara izin vermeyin.

Bunu hayat felsefesi edinin. Ben 27 yaşındayım. Şuana kadar emeğimize değsin diye 2 yüksek lisans bıraktım. Bu mesleğimiz ve sizlerin geleceği için dik durmak yolunda kendi prensiplerim.

Sizde emeğinizi çaldırmayın.

Fikirlerinizi yorumlarda paylaşabilir. Ya da iletişim bölümünden bize iletebilirsiniz.

Öğr. Gör. Taner Onay

5 YORUMLAR

  1. Umutlu olmaya çalışıyoruz, görünür olacağız diye fakat o kadar çoklar ki, her yerde karşımıza çıkıyorlar.. iste bunlar sisteme ayak uydurmus, mesleği icraa etmekten çok iş yapanları yok etme çabası içinde olan insanlar… çok yazık!

    • Özlem hanım; gerçekten böyle bir durum bizleri çok üzüyor. Bu durum ile ilgili önlemler alınmasını sağlayacağız. Bunu tek başımıza yapamayız. Mesleki örgütlenmeden ziyade birbirimize saygı, sevgi ve etik değerler altında birleşmek ortak kültürde olmak gerekiyor. Bunu bir dernekle sağlayamazsınız. Bu durum bize bunu yapanların ne kadar da pişkin olabileceğini gösterdi. Umarım karşılaşmayız. Hemşirelik mesleğinin geleceğine umutla bakmak istiyoruz. En azından ben kendi adıma bakmak istiyorum. Desteğiniz için teşekkür ederiz.

  2. Sizin gibi bir egitmene sahip olduğumuz için çok şanslıyız. Bunu gönülden söylüyorum. Böyle haksızlıkları yapanlar da, sizin gibi işini dürüst ve iyi bir şekilde yapanlar da hakettiği sonuçları umarım görecektir.

    • Teşekkür ederim Reyhan. Gerçekten mesleğin gerçek yüzü ile karşılaşıyorsunuz. Sizlerin geleceği için en ufak emeğimize sahip çıkmalıyız. Bu aslında geleceğinize sahip çıkmak ile ilgili.

  3. Yaptıkları umarım yanlarına kalmaz.. severek takip ettiğim ve desteklediğim bir paltformun bu derece suistimal edilmesinden hoşnut olmadım.. lütfen gerekli işlemleri yapın.. her konuda destek vereceğimden emin olabilirsiniz.. saygılar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.