Bu yazıyı Hemşireler ve Ebeler İçin BLOG YAZARLIĞI kursunda konuşurken bir kursiyerin bana sorduğu soru üzerine yazıyorum. Kursiyerim soruyu sorunca büyük bir sorumluluk yükledi. Gerçekten 100 bin kişiye bulunduğu durumundan kurtulmaları için önerilerimin üzerine çok fazla düşünme fırsatı buldum. Bunu bu yazımda 3 maddede ifade etmek istiyorum.

Bir Tıp Eğitimcisi olarak bu konuda kişisel analizlerin yapılarak bireysel özelliklere göre gelişim çizgisi çizilmesi gerektiğini vurgulamak istiyorum. Tabi şuan içinde bulunduğumuz durum bunu yapmamıza imkan vermediği için herkes için en genel yapılar üzerinden sizlere aktaracağım. Siz her bir maddeyi kendi ilgi, uzmanlık alanınıza göre özelleştirebilirsiniz, özelleştirmeniz gerekir.

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik krizin derinleşeceğini düşünerek, aynı zamanda kişisel gelişime maddiyat ayırma durumunuzun olmadığını varsayarak en ucuz öneriler olduğunu bilmenizi isterim.

Bu yazı sadece atanamayan hemşireler için değil, lisans seviyesinde eğitim gören hemşirelik öğrencileri ve bulunduğu durumdan memnun olmayan, arayış içindeki hemşireler içinde geçerlidir.

1. … Okuyun

Bu madde belki çok standart gelebilir.

Başındaki üç noktalık alanı doldurmak amaçlı boş bıraktım. Oraya ilgi alanınız ve uzmanlık alanınız ile ilgili kitaplar, dergiler, bloglar, web siteleri gelebilir. Dinsel olarak buraya vurgu yapmak istiyorum. Kuran’ın ilk ayeti ‘OKU’dur. Neyi okumanız gerektiğini size söylemez ve yazmaz. Bu nedenle ilgi alanınız ve uzmanlığınız ile bu alanı doldurmanız gereklidir.

Zamanınızın en az %40’ını okumaya ayırmanız gerekir. Şaka olarak söylemiyorum. Gerçekten bunu yapmazsanız geleceğinize yatırım yapamazsınız.

Dünyanın en zengin isimlerini saymak istemiyorum. Burada linkini bulabilir ve zenginliklerini matematiğiniz yettiği derecede zihninizde canlandırabilirsiniz. Bu listedeki kişilerden Bill Gates neredeyse her hafta bir kitap bitiriyor. Hatta o kadar işinin arasında yılda sadece 2 haftasını okuma tatiline ayırıyor. Aynı zamanda Bill Gates okuduğu kitaplardan aldığı dersleri kendi blogunda paylaşıyor. Diğer bir kişi Mark, Facebook’u kurduktan sonra bile her yıl okuyacağı kitapları kendi Facebook sayfasında paylaşıyor.

Warren Buffet’ı tanımıyor olabilirsiniz. Bu dünyanın en zenginleri arasında olan amcamız her röportajında gününün %80’ini okumaya ayırdığını belirtiyor.

Size lütfen samimi bir soru sormak istiyorum. Ayrıca bu soruyu kendinize sorun. Samimi bir cevabı bana olmasa da kendinize verin. Yattığınızda başınızı yastığa koyduğunuzda düşünün.

  • Bu kişiler bu kadar başarılı bir hayattan sonra bile, o zenginliklerine rağmen hala okumaya bu kadar zaman ayırıyorsa, siz neden zaman ayırmıyorsunuz?
  • Sizce kitaplar bu zengin ve alanında başarılı kişilere ne veriyor olabilir?

Ben ikinci maddeme geçerken siz burada düşüncelerinizi demleyin. Demlenin.

2. Deneyime Önem Verin

Bu madde ise belki içlerindeki en ucuzlarından biridir. Başınıza ne geliyorsa deneyim olarak düşünmeniz gerekir. Bu okulda, stajda, çalışırken alanda olabilir. Her bir duruma yapılandırılmış bir göz ile bakmanız gerekli ve her şeyde bir anlam arayışınız olmalıdır.

Bu maddenin alt maddelerinden biri olabilecek ve ana maddeye en büyük desteği veren bir olgudan bahsetmek istiyorum. Size deneyim akıtan kişiler ile çevrenizi donatın. Size bir şey kattığını düşündüğünüz herkes ile zaman geçirin. Bunu boş zamanlarınızda bile yapmalısınız. Benim hala akıl danıştığım, kararsızlıklarımda sadece konuştuğum hocalarım, arkadaşlarım var. Bu sadece tanıdığınız kişiler olmamalı. Size katkı sağlayabilecek herkese ulaşın. Teknoloji size bu imkanı tanıyor. Bu nedenle en ucuza size en fazla faydayı bu madde sağlayabilir.

3. Hayata Olumlu Tarafından Bakın

Bende işsiz kaldım. Sizi anladığım için bu yazıyı yazabiliyorum. Bu anlarımı hayatımda kaybedilmiş zamanlar olarak görüyordum. Meğer öyle değilmiş. Bunu o durumun içinde çıkınca anladım.

Radikal kararlar vermek için temiz bir zihninizin olması gereklidir. Pozitif olalım, çakralarımızı açalım gibi beylik laflar etmeyeceğim. Ben duruma ‘İyi Olma Hali ve Enerji Yönetimi’ diyorum. Bu konuyu uzun uzadıya konuşabilirim. Enerjinizi emen ve iyi olma durumunuzu engelleyen durumun bir düşünceden ibaret olduğunu anlamanız bu süreci yönetmeniz için size güç verecektir. Nasıl bir arkadaşınızın modu o gün içinde düşükken ‘Enerjimi emiyorsun’ diyorsunuz. Bu kişilerden ve ortamlardan uzak durun.

Bu maddelerimi artırabilirim. Sizleri öneriye boğmak istemiyorum. Bu konuda sitemizde onlarca yazı yazdım. Tek tek okuyabilirsiniz.

Ayrıca bu konuda bana ulaşabilir ve yazışabiliriz.

Takipleşelim..

https://www.instagram.com/dijitalhemsire/

**

Anatomi alanında bir çalışmamız için bize destek olmak ister misiniz?

Çalışmamıza aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

1 Yorum

  1. Öncelikle şunu bilmen gerek ki ortalıkta dolaşan onlarca hatta yüzlerce kişisel gelişimciden farksız bir yazı yazmışsın ve konuyu eat efendim dünyanın zenginleri 🙂 bu lâf ne kadar klişeleşmiş bir lâf öyle degilmi ve işin senin deyişinle astrolojik olmuş orasida yazılarınızın daha bir klişeleşmenin dışında olsaydı ve yazıyı bi nevi meslekle ilişkilendirilmiş olsaydı pek de harkulade olurdu yinede kalemine sağlık.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.