Sağlık, hijyen ve temizlik konularında çalışmalar yürüten Hijyen Konseyi, kirliliğiyle tehlike oluşturan 10 kirli eşyayı açıkladı.

İlk sırada yine teneke kutu içeceklerin ağız kısımları yer aldı.

Sağlık, hijyen ve temizlik konularında çalışmalar yürüten Hijyen Konseyi, 2015′te kirliliğiyle tehlike oluşturan 10 pis eşyayı açıklarken, bunlar arasında günlük en fazla kullanılan eşyaların bulunması dikkati çekti.

Hijyen ve buna bağlı sağlık konularında çalışmalar gerçekleştirmek üzere kurulan, belli bir yere ve makama bağla olmayan Hijyen Konseyi, gıda mühendisleri, veteriner hekimler, hukukçular, akademisyenler, sağlıkçılar ile gıda ve tüketici dernekleri üyelerinden oluşuyor.

Hastalık yapıcı bulaşıcı mikroorganizmaların görüldüğü eşyalara dikkat edilmesini isteyen Hijyen Konseyi’nin “en pis top 10″u şöyle:

  1. Teneke kutu içeceklerin ağız kısımları
  2. Ortak kullanım alanlarındaki tuvaletlerin sifon, musluk ve kapı kolları
  3. Fastfood ve çiğ köftecilerde verilen garnitürler
  4. Kağıt paralar
  5. Ortak kullanım alanlarındaki merdivenlerin tırabzanları
  6. Restoran ve kafelerdeki menü kitapçıkları
  7. Ortak kullanım alanlarındaki su sebilleri
  8. Toplu kullanılan nargilelerin marpuç kısımları
  9. Düzenli denetimi yapılmayan buz makineleri
  10. Güzellik salonları ve kuaförlerdeki havlu ve aletler

Konsey’den yapılan açıklamada, “Titiz ve hijyenik tacir ve esnafların kullandığı araç gereç ve gıdalar bu listeden muaftır” denildi.

Eğitimlerimizde bu kirli alanları hastalarımıza anlatırsak enfeksiyon ile ilgili büyük bir proaktif eyleme geçmiş oluruz. Bu durumun ciddiyetinin önemle ele alınması gerekmektedir. Okul çağı çocuklarına ve topluma en kirli alanlar açısından farkındalık oluşturulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.