Görsel URL: https://healthcareerlabs.com/wp-content/uploads/2017/11/Registered-Nurse-RN-Career-1024x683.jpg

 

Merhaba değerli Sağlık Atölyesi okurları;

Bu yazımda hep söylenen ama tam olarak anlaşılamayan bir konuya açıklık getirmeye çalışacağım. Bu konu ise kariyer yapmak..

Kariyer yapmak öğrenci iken kanımıza giren bir olgudur. Neredeyse tüm hocalarımız kariyer yapmamızı önerir. Ailemiz keza öyledir. Devamlı sizi bu yönde kamçılarlar.

Peki, bu kadar ısrar edilen konu üzerine çok düşündük mü? Düşünmemize izin verildi mi?

Düşünmüşseniz size bir soru sormak istiyorum.

Hemşireler ve Ebeler İçin Kariyer Yapmak Neden Önemlidir?

Biraz düşünelim..

Hımmm…

Bu sorunun cevabını veremiyorsanız kariyer yapmak ile ilgili büyük bir sorununuzun olduğunu söylemeliyim.

Şimdi maddeleyerek bu sorunun cevabını verelim.

1. Kariyer Yapmak Mesleğinizi Profesyonel Olarak Yerine Getirmek İçin Önemlidir

Neden mi?

Profesyonel yeterliliklerin hepsini devamlı bulunduğunuz pozisyonda kazanamazsınız. Bunun için kariyer basamaklarını tek tek tırmanmanız gerekir. Bu basamakları tek tek atlarken her basamak size bilgi, deneyim, tecrübe ve profesyonel yeterlilikler kazandırır. Kazanılan bilgi, deneyim, tecrübe ve profesyonel yeterlilikler ise sizi mesleğinizde daha başarılı ve saygın biri haline getirir. Bunun için kariyer basamaklarını tırmanırken sabırlı olmalı, o basamağın gerekliliklerini edinmeli ve içselleştirmeliyiz.

2. Kariyer Yapmak Uygulamalarımızı Toplum Sağlığını Direkt Etkilediği İçin Önemlidir

Ebelik ve Hemşirelik meslekleri bilginin yanısıra uygulama içeren mesleklerdir. Bu uygulamaların yelpazesi çok geniştir. İç hastalıklarından cerrahiye, çocuk sağlığından halk sağlığına kadar tüm alanlarda hemşireler ve ebeler aktif görev almaktadır. Bu kadar etki alanı geniş olan uygulamalarımızın kalitesinin artması gerekmektedir. Bunun için ise alandan hemşire ve ebelerin özellikle kariyer yapmaları ile bu uygulamalarda profesyonelleşmelerini sağlayacağı için hizmet kalitesini de arttıracaktır. Bu durum ise mesleki imajınıza yansıyacak ve daha güvenilir saygıdeğer biri mesleğin oluşmasını sağlayacaksınız.

Özellikle klinik alanda çalışan hemşire ve ebelere sesleniyorum. Kariyer yapmak için eskiden olmayan bir çok fırsata imkana sahipsiniz. Bulunduğunuz pozisyon için bile olsa kariyer yapmanız çok önemlidir. Bu bulunduğunuz pozisyonda daha kaliteli işler yapmanızı sağlayacaktır. Bu konuda yönlendirilmeye ihtiyacınızın olduğunu düşünüyorsanız bize yazın en geç 2 gün içinde size dönmüş olurum. E-mail adresimiz saglikatolyesi@gmail.com

Benden tam destek..

3. Kariyer Yapmak Toplumun Beklentilerini Karşılayabilmek ve Değişime Uyum Sağlamak İçin Önemlidir

Zaman çok hızlı geçiyor. Neredeyse her gün yeni bir bilimsel, teknolojik ve toplumsal gelişme oluyor. Bu değişim içinde yerimizde sayamayız. Yerinizde sayamazsınız. Değişmek ve çağa ayak uydurmak bir tercih değil zorunluluk olmuştur. Değişmiyorsanız değişenler ve günümüze uyum sağlayanlar yerinizi çok hızlı bir şekilde sizi yerinizden edebilir.

Toplumların değişmesi ile birlikte verdiğimiz hizmeti de farklılaştırmalıyız. Yeni bilimsel bilgileri ve teknikleri toplumumuza göre uyarlamalı, teknolojik gelişmeleri adapte etmeli ve sosyolojik değişimleri hizmetin bir parçası haline getirmeliyiz. Bunun için ise kendimizi geliştirmek ve değişen dünyayı anlamak için kariyer yapmalıyız.

Umarım kariyer yapmanın önemini bu üç madde ile kısa ve açıklayıcı bir şekilde aktarmışımdır. 

Unutmadan bir insan ömrü boyunca yaklaşık 80 bin saat çalışmaktadır. Bir konuda uzman olmak için ise yaklaşık 10 bin saat gerektiği belirtilmektedir. Bu konuda bir çok farklı inanış olsa da bir konu üzerine 10 bin saat kafa yormak sizi o alanın önde gelen isimlerinden biri yapabilir. Bunun için sabır, sebat çok önemli kavramlar. Bu süreçte zorluklara karşı dirençli olmalısınız. Bu bilinçle yola çıkarsanız çok daha rahat ilerlersiniz.

Kariyer hayalinizi yorumlar bölümüne yazarak karşılıklı kafa yorabiliriz. Bekliyorum..

** ** **

Hemşirelik literatüründe son zamanlarda hastanelerde çalışan hemşirelerin yüksek oranda tıbbi hata yaptıkları ile ilgili akademik çalışmaların sayısı artmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki durumu ulusal çapta görmek amaçlı hastanede çalışan hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerini belirlemek istedik.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta hemşirelerin yaptığı tıbbi hataları yapmalarını engelleyici politikalar oluşturmak istiyoruz.

Ne kadar çok hemşireye ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve ulusal çapta ses getirme durumu artacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

2 YORUMLAR

  1. Tebrik ederim çok güzel bir yazı yazmışsınız, uzun zamandır takip ettiğim bir site. Bende 1 aya kadar mezun oluyorum ve mesleğimiz adına her şeyin en iyisinin gerçekleşmesi için meslekte ilerlememiz görüşü konusuda hemfikirim. Güzel planlarım var kişisel ve mesleki geleceğime dair. Teşekkürler, sevgiyle kalın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.