İstanbul Acil Tıp Teknisyenleri ve Teknikerleri Paramedik Derneği (ATTDER), tarafından başlatılan ve “Hayatın Önüne Park Etme Ambulansı Bekletme” sloganı ile öne çıkan proje hayata geçiyor!

Söz konusu projede;  İstanbulun özellikle dar sokak ve caddelerinde yanlış yapılan araç parkları yüzünden ilerlemekte güçlük çeken veya sokak başlarında dönüş yapamayan Acil Yardım Ambulanslarının vakalara ulaşmada sık olarak karşılaştıkları zaman kayıplarına dikkat çekilecektir. Acil Yardım Ambulanslarında görev yapan acil sağlık ekiplerine acil vaka ihbarı yapılarak olay yerine en kısa ve makul sürede ulaşması beklenecektir! İhbar edilen vaka adresinin bulunduğu sokak başlarına ve içine yanlış şekilde park etmiş araçlar bulundurulacak ve böylece ambulansların hastalara ulaşmasında engel teşkil ettikleri vurgulanacaktır. Ambulansların vaka adresine ulaşmak için harcadıkları olağan üstü çaba ve yanlış yapılan araç parkları yüzünden kaybedilen zamana dikkat çekilecektir. Ölüm ile yaşam arasında kalmış hastalara erken tıbbi müdahalenin önemi vurgulanarak yanlış yapılan parkların aslında insan yaşamı üzerinde doğrudan etkili olduğu mesajı topluma aktarılmaya çalışılacaktır.

14 Mayıs 2018 tarihinde Saat 14:00’da Samatya Eğitim Araştırma Hastanesi karşısında Özel Acil Yardım Ambulans ekiplerinin katılımı ile tatbikat gerçekleştirilecektir.

Organizasyon Proje Yazarı Öğr. Gör. Temel KILINÇLI tarafından koordine edilecektir.

Kamuoyuna önemle duyurulur.

**

Proje Adı: Hayatın Önüne Park Etme Ambulansı Bekletme!

Projeyi Hazırlayan: Öğr.Gör. Temel KILINÇLI

Destekleyen Kurumlar: İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Şehir Hatları Genel Müdürlüğü, Acil Tıp Teknisyenleri ve Paramedikler Derneği

İnsan sağlığının ileri derecede bozulduğu acil tıbbi müdahale gerektiren durumlarda Acil Yardım Ambulanslarının vakalara ulaşma süresini olumsuz yönde etkileyen birçok sorunlar bulunmaktadır. Bu sorunlar arasında ilk akla gelenler ise; metropol kentlerdeki yoğun trafik, iklim şartları, coğrafi nedenler ve ambulanslara yol vermeyen duyarsız sürücülerdir. Bu sorunlara ek olarak araçların Sokaklara ve Caddelere yanlış şekilde park edilmesidir. Özellikle metropol ketlerde sık karşılaşılan bu olumsuz durum vakalara ulaşma konusunda zaman kayıplarının başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Yanlış yapılan parklar acil yardım ambulanslarının vakalara yerinde ve zamanında ulaşabilirliğini olumsuz yönde etkilemektedir.

Bu Projede Amaç;

Acil sağlık ekiplerinin kontrolü dışında gelişen ve acil vakalara ulaşma süresinin uzamasına neden olan yanlış yapılan parkların aslında başka kişilerin yaşamı üzerinde etkili olduğunun altını çizerek bu konuda toplumsal duyarlılığı artırmaktır.

Şöyle ki; acil sağlık hizmetlerinde altın dakikalar olarak adlandırılan ve ölüm ile yaşam arasındaki o ince çizginin kaderinin belirlendiği durumlarda yapılan erken tıbbi müdahaleler hayati öneme sahiptir. Geç kalınan her dakika insan yaşamı ve sağlığı üzerinde telafisi güç ve imkansız zararlara neden olurken zaman kaybetmeksizin yapılan erken tıbbi müdahaleler söz konusu zararı en aza indirgeyebilmekte ve hatta ortadan kaldırabilmektedir.

Bu sebeple SENDE;

HAYATIN ÖNÜNE PARK ETME AMBULANSI BEKLETME!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.