Hemşirelik alanında lisans tamamlama eğitiminin iptali kararı bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesi’nce de onanmış, bu karar Derneğimize 26.06.2018 günü ulaşmıştır.

Mahkemenin bu son ve kesin kararıyla, temel eğitiminde hemşirelikle aynı içerikte eğitim almamış bazı sağlık mesleklerine hemşirelikte lisans tamamlama hakkı tanınması hukuka aykırı bulunmuş; halkın sağlığını, hemşirelik  mesleğini, onun çalışanlarını, okuyanlarını diğer bir değişle, emekçilerini hiçe sayan hemşirelik eğitimi uygulaması durdurulmuştur. 

Bir üst mahkeme olan Ankara Bölge İdare Mahkemesinin aldığı son ve kesin karar gereği şimdi adım atması beklenen/gereken yerler Yükseköğretim Kurulu ve üniversitelerdir.

Yükseköğretim Kurulu; Kanuna uygun bir düzenleme tesis etmeli, bu düzenleme Mart 2015 de YÖK e sunulan Hemşirelikte Lisans Tamamlama Program Yönergesine uygun olmalı, süregelen eğitimler durdurulmalı ve bu zamana kadar verilen lisans tamamlama belgeleri iptal edilmelidir.

Üniversiteler: Alt yapısı hemşire olmayan sağlık teknikerlerini, hemşirelikte sınavsız girişle kimine göre bir buçuk, kimine göre iki,  kimine  göre ise üç yılda uzaktan eğitimle ve para karşılığı lisans tamamlattıran üniversiteler bellidir.  Bu üniversiteler de bu uygulamalara hemen son vermelidir.

Bu eğitimlerin yürütülmesinde sorumluluk alan ve yürüten meslektaşlarımıza bu bağlamda büyük sorumluluklar düşmektedir.

Kuşkusuz, Hemşirelik Eğitimi Derneği’nin (HEMED), Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği’nin (HEPDAK) ve tüm meslektaşlarımızın da bu zorlu hukuksal kazanıma sahip çıkacaklarına inanıyoruz.

Bu konu ile ilgili olarak THD, ilgili kurumlar olan YÖK ve üniversitelere kararın uygulanması ile ilgili olarak girişimlerde bulunmaktadır.

Bu son ve çok önemli örnekte olduğu gibi Derneğimiz, hemşirelik değerleri ile sağlık hakkının zedelendiği durumlarda üstüne düşen sorumluluğu yerine getirme çabasını sürdürecektir.

Saygılarımızla.

THD Genel Merkez

02.07.2018

3 YORUMLAR

  1. 1980 mezunuyum,birçok arkadaşımız lise birincilik,ikinciliğini almış yetmemiş yüksek puanlarla bölüme girme hakkını kazanmış.Temel eğitim hazırlık sınıfı olmak üzere 5 yıllık eğitimini tamamlayarak hemşire ünvanını hak etmişken,Sanal ortam ve parayla hiç hakları olmadan lisans tamamlayıp aynı haklara sahip olmak adaletsizliğine son verilmesi gereği umudumu taşıyorum,Derneğimizin yökün bu haksızlığı ortadan kaldırmasını,temenni ediyorum.Saygılarımla.

  2. Hemşirelikte lisans tamamlama yaptığımız çalışmalar sonucu kalktı diye cümleler geçen yazınızdan çok etkilenmiş ve bu duruma çöl sevinmiştim biz lisans hemşirelerinin verdiği emekler boşuna gitmedi diye. Ama şimdi memurlar.net ten mesaj geldi hemşirelikte lisans tamamlama başvuruları başlamıştır diye. Olayı tam anlayamadım bem şimdi. Siz kalktı dediniz şimdi başvurular alınıyor

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.