Kulağa garip geldiğini biliyorum ama böyle bir teknik gerçekten var. İngilizcesi “salami slicing” olan bu deyim, bir işi küçük parçalar halinde yapmak demek ve genelde olumsuz anlamda kullanılıyor.

Salam dilimleme tekniğinin en önemli noktası yaptığınız bu küçük hareketleri ve işleri tekrar tekrar yapmanız gerekliliği. Örnek olarak, binlerce farklı hesaptan ufak miktarlarda para çekilerek yapılan dolandırıcılık verilebilir. Diğer bir örnek benzin pompalarına takılan ufak bir çiple her gelen araçtan fazla para almak. Bunlar gerçekten geçtiğimiz yıllarda olan şeyler, hatta farkında olmadan şu an bile başımıza geliyor olabilir. Fakat ödeme sistemlerindeki gelişmeler artık bu tarz ataklara fazla izin vermiyor.

Bu kadar açıklamadan sonra bu tekniğin bilimsel dünyadaki karşılığına gelebiliriz.

Araştırmada Salam Dilimleme

“Salami slicing” bilim dünyasında fazla sayıda ufak makaleler ve araştırmalar yayınlama anlamına geliyor. Bu ufak araştırmalar daha sonra tek bir makale olarak dergilerde yayınlanabilir.

Bazı kaynaklarda “salami publishing” yani salam yayıncılığı olarak da geçen bu strateji ile bir araştırmanın sonuçları farklı yerlerde bölüm bölüm yayınlanabilir. İşin diğer tarafı ise bu kısa makalelerinin kaynağı belirtilmediği veya mantıklı bir zemine oturtulmadığı sürece çoğu zaman şüpheli olarak görülmesi. Çünkü aynı verilerin birçok kez farklı ve bağımsız yayınlarda yayınlanması çalışmanın istatiksel olarak önemini düşürür.

Akademisyenler arasında da makalelerinin daha okunabilir olması için özellikle kısa yazanlar vardır. Akademik makale yazmaya ilk başlayanlar dergilerin ve yayıncıların inceleme tekniklerini anlamak için de bu kısa makalelere başvururlar. Fakat gelin görün ki çok fazla kısa araştırma yayınlamak bilim dünyasında sizi yukarılara taşımak için yeterli değil. Çünkü bu tarz yazılar içerdikleri bilgi açısından çok doyurucu değildir. Aynı zamanda sonuçları küçük parçalara böldükleri için araştırmayı okuyan insanları farklı referansları kontrol etmeye mecbur bırakırlar. Diğer taraftan kısa makaleler daha kolay sindirilebilir ve okuyucu tarafından kabul görebilir. Bu yüzden yazılarınızda hangi bilgileri verdiğinize dikkat etmeniz gerekir.

Tekniğin Maliyeti

Günümüzde bilimsel çalışmaların artması hem iyi hem de kötü sonuçlar doğruyor. Özellikle bu makaleleri hakem olarak denetleyen bilim insanları üzerinde! “Salami slicing” yöntemi de bu yaşanan zorluklara tuz biber ekiyor diyebiliriz. Çünkü binlerce kısa makalenin kontrolü ve gözden geçirilmesi oldukça uzun süren bir süreç. Yaptıkları hakemlik için çoğu bilim insanı para almıyor olsa da bunun bir maliyetinin olmadığı söylenemez.

Burada maliyet eşittir zaman. Bu kadar çok sayıda kısa araştırmanın kontrolü için harcanan süre boyunca bilim insanları kendi araştırmalarına hatta öğrencilerine zaman ayıramıyor. Bundan dolayı çoğu, az bilgi içeren bu yazıları kontrol etmeyi bir zaman kaybı olarak görüyor, daha fazla akademik ve bilimsel bilgi içeren kapsamlı araştırmalara zaman ayırmayı tercih ediyorlar.

**

Bu içerik hemşirelik ve ebelik mesleğine gönül verenler tarafından hazırlandı.

Sen de Topluluğumuzun Bir Gönüllüsü Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere yukarıdaki buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.