Resim URL: https://lovewallonia.files.wordpress.com/2014/10/fish_jumping_out_of_bowl-other.jpg

 

Merhabalar;

Uzun bir zamandır kitap kategorisinde bir şey paylaşmadığımızı fark ettim. Bunu fark edince ise en son bitirdiğim bir kitabın sizlerle özet bir yazısını yazmak aklıma geldi. Ve şimdi kaleme alıyorum.

Okuduğum kitap aslında modern bir ismi olsa da başarılı bir kariyer için yapılması gerekenleri anlatıyor. Kitap çok uzun değil 150 sayfa civarında. Uzun bir süre yöneticilik yapmış, o pozisyona alanının en alt basamağından başlamış bir kadın tarafından yazıldığı için kitapta genellikle deneyimlerin ve gözlemlerin olduğunu görüyorsunuz.

Kitabı yazanın bir kadın olmasının kadınları motive edecek bir etken olduğunu düşünüyorum.

Kısaca başarılı bir kariyer için neler yapılması ile ilgili okuduğum kitaptan çıkarımlarımı aktarayım. (Not: Bu sadece kendi çıkarımlarım)

Daha detaylı öğrenmek isterseniz kitabı okuyabilirsiniz. 🙂 

Değişimi Benimseyin

Değişim. Değişim. Değişin..

Her gün hücrelerimiz ölürken ve yenileri oluşurken değişmemek ne kadar anlamlı olabilir. Hayatımız hep değişimlere ayak uydurmamızı sağlayan, hatta o değişimi gerçekleştiren bir bütün. Her zaman bir şeylerde değişim olacak. Peki siz değişecek misiniz? Önemli olan bu aslında. O değişimi görmek ve rolümüzü o değişime göre yeniden dizayn etmek gerekebiliyor. Değişimi görmezseniz yıkıcı bir şekilde değişimin altında ezilerek bulunduğunuz durumu değiştirmiş olursunuz.

Geleceğinizi Gözünüzde Canlandırın

Geleceği göremeyiz belki ama gözümüzde canlandırabiliriz. Bu canlandırmalar bize motivasyon sağlar. Belki bunu sadece siz görebilirsiniz. Kimse inanmayabilir. Unutmayın ki kutup yıldızına dokunamazsınız, karanlık gecelerde onlar size yol gösterir. Bu da böyle bir şey. Öylece dursun orada, ulaşamazsanız bile o size yol gösterir. Yolunuzdan çıktığınızda sizi yolunuza sokar. Bu hayalin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bazen dejavu yaşadığımız anlar belki daha önce hayalini ettiğimiz anların gerçekleşmesidir.

Hayal edin sonra o hayal için çalışın.

Vizyonunuzla Uyumlu Bir Takım Oluşturun

Hayallerine tek başınıza ulaşamazsınız. Ne yazık ki bu doğru. Bunun için sizin vizyonunuzu destekleyen kişilerden oluşan bir ortam ve takım yaratmanız gereklidir. Bu takım sizin hayallerinize ulaşmanızda anahtar rol oynar. Bir şirket yönetiyorsanız, şirketin en basit biriminde çalışan bir kişininde sizin ile aynı vizyonda olması gereklidir. Bu durum oluşturulamaz ise size destek olmadıkları için, hayallerinize ulaşmanız sekteye uğrayacaktır. Mutualizm ilişkisi ile bu takımın oluşturulması her zaman önemlidir. Neden mi? Mutsuz insanlar size geçici yardım edecektir. Art niyetinizi anladığında yalnız başınıza kalmış olabilirsiniz.

Plan Yapın ve Planınızı Geliştirin

Hiç bir planınız neredeyse tam anlamıyla işlemeyecektir. Zaten adı üstünde plan. Duruma göre değişebilir. Plan yapmanız neyi, ne şekilde yapmanız gerektiğini size gösterir. Bu durum elinizde aşamalı çıktılar oluşturur. Planın neresindesiniz? Hangi adımdan sonra hangi adımı atmalısınız? gibi soruları sormanızı engeller. Unutmayın ki; ince ayrıntılarla yapılmış planlar size zaman kazandırır.

Yolculuğu Yönlendirin

Hayat ne zaman başlayacağını ve ne zaman biteceğini bilmediğiniz bir yolculuk. Bu yolculuk içerisinde bir çok engelle karşılaşacaksınız. Bu engelleri çalışarak geçebilirsiniz. Aşamadığınız engeller için sizi yolunuzdan ayırmayacak şekilde çözümler bularak ilerlemeniz gerekir. Kutup yıldızı meselesi gibi. Engellerin sizin gelişmeniz için birer fırsat olduğunu da unutmayın. Engellere bu bakış açısı ile bakarak iç motivasyonunuzu yüksek tutabilirsiniz.

Günlük Tutun / Not Alın

Günlük tutmak zor gibi görünse de zor değildir. Belirli bir süre zorlanabilirsiniz. Günlük tutmak sizi kendinizle yüzleştirir. Bu yüzleşme ile süreciniz ile ilgili radikal kararlar alabilirsiniz. Aynı zamanda günlük tutmak aradan zaman geçtiğinde katettiğiniz yolu size gösterir. Hafızamız çoğu şeyi unutabilir. Günlük tutmak ve tut almak sizin unutmanızı engeller. Zamanla not aldığınız fikirler arasında bağlantı kurmanızı sağlar.

Zamanınızı  İyi  Yönetin

Bana hayatta en önemli şey nedir diye sorsalar büyük ihtimalle ‘zaman’ derim. Geri döndürülemeyen tek şey zamandır. Hayalinize veya planlarınıza 15 yılda ulaşmakla, 5 yılda ulaşmak arasında büyük farklılıklar vardır. Bu durum size daha iyi bir hayatın yollarını açar. Hayatımızın büyük bir çoğunluğunu gereksiz şeylere zaman ayırarak harcıyoruz (Ütü yapmak gibi. Kimin aklına geldi giydiği bir şeyi ütülemek, doğada bizden başka hangi canlı görünüşü için böyle çaba sarf ediyor. Neyse kanayan yaram. 🙂 Ayrı konuşuruz bunu). Zaman yönetimi alanında kendimizi geliştirirsek hayatımızın daha keyifli ve verimli geçtiğini hissedebiliriz. (Bu konu ile ilgili bir yazı hazırlıyorum, sanırım yarın akşam yayında olur.)

Maddiyatınızı İyi Yönetin

Gençken zamanınız çok, paranız yok. Yaşlı iken paranız çok, zamanınız yok. Bu çelişkiyi yaşamamak için akıllı yatırımlar yapmalısınız. Maddiyatınız çok kötü olabilir. Fakat kendinize ve geleceğinize göre maddiyatınızı iyi yönetmeniz gerekebilir. Örneğin aniden bir işten çıkarıldığınızda sizi en az 2-3 ay ayakta tutacak bir maddiyatın bulunması sizi rahatlatacaktır. Bu durum ile birlikte gereksiz harcamaları ise en az seviyeye indirin. Aslında minimalist yaşamı benimserseniz kaliteli yaşadığınızı hissedeceksinizdir. Emin olun ölmüyorsunuz. Ölmek o kadar kolay bir şey değil.

Ağ / Bağlantı Kurun

Beynimizdeki sinir hücrelerinin birbirleri ile kurduğu bağlar gibi bizlerde diğer kişiler ile bağlar kurmalıyız. Beyindeki sinir hücreleri ne kadar diğer sinirler ile bağ kurar ise bir kişinin yaratıcılığı ve zekasının o derece arttığı ile ilgili akademik yayınlar mevcut. Bu durum ise günlük yaşamımıza kartvizit biriktirmesi olarak değil de, gerçekten tanıştığımız kişi ile kaliteli bir paylaşım üzerine kurulmasını sağlamak olmalıdır. Bu sağlık alanında belkide en büyük avantajlardan biri olarak gözüme çarpıyor. Çoğu sağlık çalışanları 1 km yakınındaki sağlık kuruluşunda aynı işi yapan kişiyi tanımıyor, tanımak istemiyor. Neden? Bence git, tanış..

Paylaşın

Paylaşmak en büyük değerdir. Örneğin sizin hayatınızdan belirli bir süreyi yazdığım bir yazı için ayırmanız benim ve sizin bir değerdir. Çünkü geri döndürülemez olan bir sermayenizi tükettiniz. Zamanınızı..

Sizde bir şeyleri paylaşın. Sosyal ağlarda paylaşım yaptığınız gibi. Bunu kariyerinizin bir parçası olarak görün. Ne kadar verdin, ne kadar aldın mantığı. Fakat siz genellikle verici konumunda bulunun. Bu çok değerlidir. Bu paylaşım durumu sizi alanınızda daha fazla otor olmanızı sağlayacak ve bunu korumak ve geliştirmek amaçlı daha çok iç motivasyonunuz artacaktır.

**

Umarım faydası olmuştur.

Sizlerde okuduğunuz kitapları veya izlediğiniz film/dizi/belgeseleri (özellikle sağlık konulu) bizlerle paylaşabilirsiniz.

Mail adresimiz saglikatolyesi@gmail.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.