Resim URL: https://boingboing.net/2015/10/21/cancer-patient-receives-3d-pri.html
Kanser bir çok kişide vücutlarında ki işlevsel dokuların kaybına yol açıyor.
 Hastaların yaşam kalitesinin artırılması ve daha uzun bir hayata sahip olması için kaybedilen dokuları geri kazandırmak amaçlı girişimler dünyanın bir çok yerinde 3D yazıcı teknolojisi sayesinde gerçekleştirilmeye çalışılıyor.
Yakın zamanda buna en iyi örnek; Avustralya’da gerçekleştirilen bir İspanyol kanser hastasına tasarlanmış bir 3D baskılı titanyum sternum ve göğüs kafesidir.
Göğüs duvarı sarkomuna yakalanan 54 yaşındaki hasta kaburga kemiklerinin bir kısmını kaybetti. Daha rahat ve kaliteli bir yaşam için bu eksikliğin giderilmesi gerekiyordu. Göğüs bölümü kişiden kişiye farklılık göstermesi sebebiyle karmaşık bir geometrik ve tasarıma sahiptir. Bu yüzden hastaya özel kişiselleştirilmiş bir 3D yazıcı ile üretilmiş bir göğüs kafesi ve sternum yapmaya karar veren cerrrahi bir ekip, bunun en iyi seçenek olduğuna karar verdi.
Resim URL: http://www.anatomics.com/media/1093/custom-made-chest-implant.pdf
3D yazıcı ile üretilmiş titantum göğüs kafesinin ve sternumun üretim işlemi Melbourne merkezli olan tıbbi cihaz şirkei Anatomics tarafından gerçekleştirildi.
İspanya Sanayi ve Bilim Bakanı lan Macfarlene tarafından yapılan açıklamada bu işlemi gerçekleştirmenin zorluğunun bilindiğini bunun için uzman bir ekibin tüm analizleri yaptığını ve bu işlem için 1 milyon 300 bin dolarlık bir 3D yazıcı ile bu işlemin gerçekleştirildiğini ve işlemin sorunsuz olduğunu belirtti. 3D yazıcı ile baskının avantajlı ve hızlı olduğu için hayat kurtarıcı durumlarda daha fazla kullanılması gerektiğine de vurgu yaptı. 3D yazıcı baskısı ile biyomedikal alanında daha yapılacak bir çok işlemin olduğunu ve bunun için hevesli olduklarının altını çizen bakan gelecek zamanlarda benzersiz işlemler yapılabileceğinin altını çizdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.