Resim URL: http://www.coolthings.com/pit-in-bicycle-desk/

 

Yaklaşık 15 ay önce acil serviste çalışıyordum. Acil servisin çok tempolu ve dur durak bilmeyen kaotik bir ortam olduğunu bilmeyen yoktur. Çünkü çoğu zaman zamana karşı yarışırsınız.

Bir gün acil serviste ne kadar hareket ettiğimi merak ettim. Ve bunun için kullandığım telefonun adım sayarı ile nöbet başında ve bitişinde adımlarımı sayısal olarak takip ettim. Acil serviste 12 saatlik bir nöbette yaklaşık 10 kilometrelik bir yol katettiğimi görünce şaşırdım. Nöbetin yoğunluğuna göre 8-15 km arasında değişen bir hareket etme durumum oluşuyordu. Katlara (servis katları) help için gittiğimde ise yaklaşık 5-6 km lik bir hareket etme durumu ile nöbetimi bitiriyordum.

Sonrasında ise akademiye geçtiğimde işimin büyük bir çoğunluğu (neredeyse hepsi) masabaşında geçiyordu. Bu durum gün içindeki hareketlerimi azaltmıştı ve gün içinde 2-3 kilometrelik bir yol katediyordum. Bu düşüş beni araba alıp, işe araba ile gidip gelmem ile daha fazla etkiledi. Ve kaçınılmaz olarak kilo almaya başladım.

Masabaşı çalışanlarda hastalık görülme oranı hareket azlığı oranında artmaktadır. Bunu masabaşı çalışan bir çok meslek grubunda görebilirsiniz.

Bende kilo almayı nasıl engelleyebilirim ve nasıl gün içinde hareketimi artırırım gibi sorular oluştu. Nedense bir spor merkezine yazılarak veya yeme stilinizi değiştirerek hemen mümkün olmadığını arkadaşlarımdan gördüm.

Bunun için internette gezinirken masabaşı çalışanlarının bu sorunları yaşadığını gördüm. Tabi insanoğlu boş durmamış ve buna da çözümler üretmiş. Aşağıda resimlerini gördüğünüz ofisler içinde çalışırken egzersiz yapmanızı sağlayan inovatif fikirler.

Hiç de kötü durmuyor değil mi?

Masabaşı işlerimizi bisiklete binerek yapmak güzel olabilirdi.

Ofislerimizin bu şekilde dizayn edilmesi dileğiyle 🙂

Resim URL: http://www.brookstone.com/pd/stamina-elliptical-trainer/830367p.html

Resim URL: http://www.storemuu.com/pitin3.html
Resim URL: http://www.storemuu.com/pitin3.html

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.