Resim URL: https://cdn.powerofpositivity.com/wp-content/uploads/2016/05/social-media-personality.jpg

 

Temelde insan kişilikleri A tipi ve B tipi olarak ikiye ayrılır.

Şimdi bu kişilik yapılarından olan A grubu kişilik yapısına sahip hemşireler üzerinde irdeleyelim. 

Bazı hemşirelerin hiç yılmadıklarını, çabaladıklarını, kendini geliştirmeye çalıştıklarını, engellemelere karşı koyduklarını görmüşsünüzdür. Bazen nasıl bu kadar şey ile mücadele edebiliyor sorusunu hep kendinize sormuşsunuzdur. Hatta keşke bende onun gibi olabilsem diye hayıflanmışsınızdır.

A tipi kişiliğe sahip hemşire ve ebelerin; hayal güçlerinin, hedeflerinin, isteklerinin ve tipobet motivasyonlarının yüksek olduğunu görürüz. Bu hemşire ve ebelerin iç enerjileri yüksektir.

B tipi kişiliğe sahip hemşireler ise; daha rahat, motivasyonu düşük kişilerdir.

A tipi kişiliğe sahip hemşire ve ebelerin 12 özelliğini sizler için listeliyoruz. Aşağıdaki maddelerin kaç tanesine sahip olduğunuzu yorumlara yazabilirsiniz. 

1. Öncelikleri kariyerleridir

Kariyerini birinci önceliğin yapman, konu özel yaşam ve ilişkilere geldiğinde elbette ki en iyi seçenek değildir – sosyal etkileşim önemli ölçüde düşebilir ve biriyle flört etmek kâbusa dönebilir. Ancak, A tip hemşire ve ebeler işleri ve işleriyle ilgili hedefleri için bunları feda etmeye hala isteklidirler.

2. Çalışma modundan çıkmakta zorlanırlar

İşinizden uzak kalmanın sağlıklı olduğu yadsınamaz, fakat çok az A tipi hemşire ve ebeler projelerinden uzak durabilir. Gerçek şu ki, dinlenirken değil de çalışırken kendilerini daha rahat hissederler.

3. Yapılacak işler listesi kullanmayı severler

Yapılacak işler listesi hazırlamak durmanıza gerek kalmadan görevlerinizi teker teker yapmanıza izin verir ve bir sonraki işin ne olduğunu anlamanıza yardım eder. Zaman içerisinde, bu size inanılmaz bir vakit kazandırır. A tipi hemşire ve ebeler her şey için yapılacak işler listesi hazırlayacaktır: Bunu yazarken bile, önümdeki masada iki tane yapılacak işler listesi duruyor. Birinde işle alakalı görevler, diğerinde ise kişisel işlerim yazıyor; listeler ufak yaşta her şey için listeler hazırlayan babamdan edindiğim bir alışkanlık.

4. Her zaman vaktinde gelir

A tipi hemşire ve ebelere göre, zaman en değerli varlıktır. Zamanında gelirler ve diğerlerinin de aynı şekilde davranmasını beklerler. Bir üniversite profesörü hiçbir zaman unutamayacağım bir şey söylemişti: “Eğer erkenciyseniz, zamanında gelmişsinizdir. Eğer zamanında gelmişseniz, geç kalmışsınız demektir. Eğer geç kaldıysanız, dert etmeyin çünkü bu sizin saygısız bir dangalak olduğunuzu gösterir. ”

5. Zamanını boşa harcamaz

Oyalanmanın düşüncesi bile A tipi hemşire ve ebeler için akıllara durgunluk verir. Şu an sonuçlandırabileceğin (sonuçlanabileceğine inanırlar) herhangi bir şeyi ertelemeye gerek yoktur. Oyalanmak ve kaçınılmaz sonuçları ertelemek başka sorunlara neden olur. Eğer bir görev şimdi tamamlanabiliyorsa, emin olun ki A tipi hemşire ve ebeler mümkün olan en kısa sürede onu yapacaktır.

6. Bir şeyin yapılamayacağını kabul etmez

Eğer bir şey fiziksel olarak mümkünse, A tipi hemşire ve ebeler onu tamamlayacaklarına %100 güvenirler. Herhangi bir şeyi veya yapmak için yola çıktıkları her şeyi tamamlama konusundaki yetenekleriyle ilgili tam güvene sahiptirler.

7. Mükemmeliyetçidir

Hiçbir şey A tipi hemşire ve ebeleri bir hatadan daha çok rahatsız etmez. Mükemmeliyetçi olmak için yola çıkmazlar – bir mükemmeliyetçiye dönüşürler; çünkü mükemmel olmayan hiçbir şey kabul edilebilir değildir. Bu ısrarcılık çoğu uzun bir süre önce pes etmişken onların hedeflerine ulaşmasını sağlar.

8. Planlamacıdır

Hedefe ulaşmak için, başlangıç noktasından sona varana kadar açıkça belirlenmiş bir plana ihtiyacınız vardır. Diğerleri yol boyunca bir çaresini bulma girişiminde bulunmaya çalışsa da, A tipi hemşire ve ebelerin düzenli olarak takip ettikleri katı bir plan yaparlar.

9. Çok iyi birer problem çözücüdür

A tipi hemşire ve ebelerin bu kadar iyi birer problem çözücü olmalarının sebeplerinden biri kendi yeteneklerine tamamen inanmaları ve bu sayede ortaya çıkabilecek herhangi bir problem için pratik bir çözüm bulacaklarından emin olmalarıdır. Bu özgüven onlara telaşlı ve panik olmadan akılcı bir çözüm düşünmelerini sağlar.

10. Tutkuludur

Herhangi bir şey konusunda tutku sahibiyseniz, her şeyini ortaya koymak daha kolay olacaktır ve tüm zamanını ve enerjini bu projeye adamak zor olmayacaktır. A tipi hemşire ve ebeler hiçbir işi yarım yamalak yapmaz. Bu tutkuları eforlarının “iş” olduğunu hissetmeden onların daha sıkı çalışmalarını sağlayacaktır.

11. Verimlidir

Yukarıda listelenen sebeplerden dolayı – her zaman vaktinde, her zaman Mükemmeliyetçi, zamanını asla boşa harcamaz, her zaman planlıdır, vb. – A tipi hemşire ve ebeler oldukça verimlidir.  En kısa sürede en fazla işi tamamlamak oyunun adıdır.

12. İyi odaklanır

Konu bir işi yapmaya gelince, A tipi hemşire ve ebeler hayatta o an neler olup bittiğinin farkında olmadan o işe %100 odaklanır. Dikkat dağıtan şeyleri bloke etme yetenekleri ve durmadan odaklanabilmeleri bu yaratıcı bireylerin hiç durmadan çalışabilmesini sağlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.