52 Hertz’lik insan olmak..

İnsanlar farklılaşırlar ve farklılaştıkları derecede toplum içerisinde yalnızlaşırlar.

Toplumun çoğunluk olarak sıradan yaşadığı bir yerde siz farklı yaşıyorsanız ve size saygı gösterilmiyorsa içinizde bulunduğunuz durumdur 52 Hertz’lik bir yaşam.

Bu sadece toplum içerisinde olmaz. Hayatın her yerinde olabilir. Ailede, öğrenci iseniz sınıfınızda/okulunuzda, arkadaş ortamınızda, yaşadığınız şehirde hatta en sevdiğiniz kişinin yanında…

Aslında bu durumu hep yaşıyoruz. Tam olarak bir yerde yalnızlık hissini, dışlanmışlık hissini tamamen atamadan yaşayabiliyoruz.

Toplumlar büyüyor fakat insanlar yalnızlaşıyor.

Herkesden farklı olduğunu bilerek yaşamaya devam etmek.. Yalnızlığı sürdürebilmek..

Bunu sürdürebilir miyiz?

Çoğu kişi sürdüremiyor..

Bir iş yerinde değişim/gelişim için uğraşan, toplum yararına çalışan birinin kimseden destek beklemediği hatta gerçekleştirmek istediklerinin engelendiği bir yerde çabalaması, doğru bildiği yolda yürümeye çalışması, herkesten farklı bir ses çıkarması mutluluğun yolunda olduğunun göstergesidir. Bunu ancak bu yolda yürüyen hissedebilir.

52 Hertz’lik Yalnızlık..

Neden 52 Hertz’lik?

Yıl 1980’lerin sonu 1990’ların başı. Pasifik okyanusunda araştırmacılar bir balinaya rastladılar. Bu balina Mavi balina veya Kambur balinaya hiç benzemiyordu. Mavi balinalar ve Kambur balinalar çoğunlukla 12 ile 25 hertz aralığında ses çıkarırlar ve birbiri ile bu ses frekansı aralığında iletişim kurarlardı.

Rastlanan balina ise 52 hertz düzetinde ses kurup iletişim kurmaya çalışıyordu. Bu seviyede ses çıkaran ve bu sesi duyan balina olmadığı için hep diğer balinalar ile iletişim kuramıyor. Ve hep yalnızlığa mahkum oluyordu.

Baştan araştırmacılar bu balinanın sağlıklı olmadığını, sağır olduğunu düşünüyorlardı. Fakat zamanla durumun düşünülen gibi olmadığını fark ettiler. Daha fazla iletişim kurmaya çalışmak için ise bu ses düzeyinde şarkılar söylemesi onu daha fazla yalnızlaştırmış ve bu kısır döngünün içinde kalarak adına da 52 Hertz Balinası verilmesini sağlamış oldu.

Bizde bu balina gibimiyiz.

Farklılığımız bu kadar fazla ki artık iletişim kuramıyoruz.

Şöyle bir gerçek var. Dünyayı değiştiren kişilere baktığımızda zamanında farklı ses çıkarabilmiş ve bu farklılığı yalnızlığa rağmen sürdürebilmiş olduklarını görürüz.

Sizde inandığınız yolda 52 hertzlik bir fark yaratın. Yalnızlığınıza değecek olduğunu göreceksiniz.

Ve başarmaya başladığınızda sizin sesinizi çıkarmaya çalışacak kişiler mutlaka yanınızda olacaktır.

***

Hemşirelik ve Ebelik bölümleri için ücretsiz tercih danışmanlığı veriyoruz.

Tercih Danışma Hattı Başvuru Formuna buradan ulaşabilir ve formu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.