Görsel URL: https://www.foxtel.com.au/content/dam/foxtel/whats-on/highlights/2018/NGC-one-strange-rock.jpg

 

Uyuyamadım. Çoğu zaman geceleri geç saatte uyurum.

Gece saat 2 sularında canım sıkıldı. Bilgisayarda gezindikten sonra televizyonu açmaya karar verdim. Genellikle TV izlemem. Üniversiteye başladığım yıllardan beri neredeyse oturup şunu izleyeyim dediğim olmadı. Genellikle sohbet esnalarında ya da TV karşısında yemek yerken açık olan programlara göz gezdiririm.

Gece geç saatlerde genellikle yabancı filmler olur. Bende böyle bir filme rastlarım diye düşünürken bir TV kanalında Will Smith’in görüntüsüne denk geldim. Filmlerini sevdiğim için izlemeye başladım. Sonrasında bir belgesel olduğunu görünce şaşırdım. Gerçekten mükemmel derece güzel bir belgesel olduğunu bitince anladım. Kurgu, akış, görüntüler, yaklaşımlar vs çok profesyonelce yapılmış ve konuyu çok basit indirgeyerek farkındalığı üst seviyeye çıkartan bir içerik oluşturduklarını fark ettim.

Will Smith

Bu belgeselin adı: Sıra Dışı Bir Kaya

Dünyamızı anlatıyor. Bitkileri anlatıyor. Hayvanları anlatıyor. Kısaca bizi anlatıyor.

Belgeseli izledikten sonra balkona çıktım. Hissettirdikleri üzerine uzun bir süre düşündüm. Bende farklı hisleri ve düşünceleri harekete geçirdi. Bir şeyler eskisi gibi değildi.

Zaten dünyada normal bir kaya değildi. Her şey birbiri ile bağlantılı. Bu konuda daha önce yazdığım bir yazıyı aşağıya koydum. Bu bir pradigma. Bunu bilip yaşamak gerekli. 

Bilimde Yeni Yaklaşımlar: Bağlantısal Bütünsellik

Araştırdıktan sonra bir belgesel serisi olduğunu gördüm. Aşağıda seriyi anlatan açıklamalar mevcut.

Okuyun. İzleyin. Farkında olun.

sıra-disi-bir-kaya-one-strange-rock-filmloverss

National Geographic sitesinde belgesel ile ilgili kısa bir açıklama mevcut.

National Geographic; Black Swan, Requem for a Dream ve Mother! filmlerinin yönetmeni Darren Aronofsky ile bir araya gelerek üzerinde yaşadığımız Dünya gezegenini daha önce hiç tanık olmadığınız bir yöntemle ve sinematik bir anlatımla karşınıza çıkartıyor. Çekimleri 100 hafta kadar süren yapım, kameraları şimdiye kadar hiç olmadıkları yerlere yerleştirerek Dünya yüzeyini mikro ve makro ölçekte gözlemlememize olanak sağlıyor. Görselliği ile izleyicilere unutulmaz anlar yaşatacak Sıra Dışı Bir Kaya, yaşamın ne kadar kırılgan, bir o kadar da sürprizlerle dolu, ender bir yapı olduğunu gözler önüne serecek. Dramatik hikaye anlatımının gerçek bilimle buluşması tüm dünya ile aynı anda izlenecek. Ünlü aktör Will Smith’in sunuculuğuyla izleyicileri dünyada ve uzayın derinliklerine bir seyahate çıkaracak olan Sıra Dışı Bir Kaya, ilginç bir şekilde her şeyin birbiriyle bağlantı halinde olduğu Dünya’nın sıra dışı hikayesini, tüm kozmik alanda O’nu neyin özel kıldığını ve nasıl yaşamla dolup taştığını anlatıyor. Dünya’nın büyük resmini görme şansını yakalamış bir grup astronotun anlatımıyla renklenen seri, onların kişisel anılarıyla benzersiz bir bakış açısı sunuyor. Yaşamın başlangıcı, kozmik şiddet, insan zekası, fedakarlıklar, dünyalaştırma ve daha fazlasına deneyimleriyle ışık tutan astronotların arasında büyük başarılara imza atan Chris Hadfield, Jeff Hoffman, Mae Jemison, Jerry Linenger, Mike Massimino, Leland Melvin, Nicole Stott, Peggy Whitson gibi önemli isimler yer alıyor.

1. Sezon 1. Bölüm : Nefes

Uzaydan bakıldığında görülebilen ince mavi çizgi, Dünya’yı diğer gezegenlerden ayırır. Dünya’nın oksijen açısından zengin bir atmosfer oluşturma hikayesinin peşinde, hayret verici kozmik olayların bir araya gelerek, gezegenin nasıl nefes almasını sağladığını keşfedeceğiz.

1. Sezon 1. Bölüm : Fırtına

Gezegenimiz bu noktaya nasıl geldi? Kozmik bir fırtınada doğdu ve şekil aldı. Bizi yok edebilecek çarpışmalar, güneş sisteminin ilk evrelerinden bir gezegen inşa etti.

1. Sezon 3. Bölüm : Kalkan

Dünya kendini güneşten korur. Davut ve Calut Hikayesi, Dünya’nın en büyük tehdidi, görünüşte iyi huylu Güneş’le olan ilişkisine dayanır. Dünyamız, koruma kalkanları olanmadan, Güneş’in yıkıcı parçacıkları ve ölümcül radyasyonundan korunamazdı.

1. Sezon 4. Bölüm : Başlangıç

Bizim kayamızı en sıra dışı kılan özelliklerinden biri canlı olması. Yaşamın yapıtaşları evrene yayılmış olsa da, yaşam nadir bulunur. Peki, Dünya gezegenini diğerlerinden ayıran nedir? Hangi dinamik güçler hayat gibi karmaşık bir şeye dönüştüler?

1. Sezon 5. Bölüm : Uzaylı

Başka bir gezegende bizimki gibi bir hayat bulabilir miyiz? Dünyadaki tüm yaşam, tek hücreli bakteriyle başladı ve 2 milyar yıldır böyle kaldı. Peki bu bakteri nasıl bu kadar karmaşık, renkli ve farklı bir hale geldi? Bu, evrende başka bir yerde olabilir mi?

1. Sezon 6. Bölüm : Hayatta Kalma

Dünya’nın yaşanabilir olması yeterli değil. Yaşamın gelişmesi için aynı zamanda ölümle de bağlantılı olmalıdır. Ölüm, hücrelerimizden gezegenin kendisine kadar olan her şeyle bağlantılıdır. Küresel ve kitlesel yok oluşlar evrimin sürdürülebilirliği için gereklidir.

1. Sezon 7. Bölüm : Uyanış

Yeryüzündeki tüm yaşamdan, tek zeki türün gezegenimizi terk etmesi nasıl mümkün oldu? 2 milyar yıldır hiçbir şeyin beyni yoktu ve bugün bile yaşamın %90’ı hayatta kalmak için beyne ihtiyaç duymuyor. Her şeyden daha zeki olmamıza yol açan şeyler ne?

1. Sezon 8. Bölüm : Terraform

Yaşamın ortaya çıkmasından beri, canlılar yeryüzünü ve atmosferi en tuhaf şekillerde yontmuşlar ; balık dışkısıyla oluşan adalar, ölü hayvanların yarattığı dağlar… Ancak hayat sadece yaratmıyor, ayrıca yok edebilir.

1. Sezon 9. Bölüm : Kaçış

Astronot Chris Hadfield gezegenimizi üç kez terk etti. Gezegenimizin yüzeyindeki asteroitler tarafından bırakılan mermi deliklerini gördükten sonra, hayatta kalma şansımızın Dünya’dan kaçarak, Dünya dışı bir koloni kurmak olduğuna inanıyor. Bu zorlu yolculukta hayatta kalabilir miyiz?

1. Sezon 10. Bölüm : Yuva

3 görev ve uzayda ağırlıksız 665 günden sonra, deneyimli astonot Peggy Whitson dünyaya dönüyor. Temiz hava, sıcak güneş ve yerçekimi başka bir yerde var mı? Yoksa sıra dışı kayamız gerçekten eşsiz mi?

***

Hemşirelik ve Ebelik bölümleri için ücretsiz tercih danışmanlığı veriyoruz.

Tercih Danışma Hattı Başvuru Formuna buradan ulaşabilir ve formu doldurabilirsiniz. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.