Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı’na,  11.07.2018 tarih ve 30475 sayılı Resmî Gazete’de, “Mikrobiyoloji doktoralı olmak doçentliğini mikrobiyoloji alanından almış olmak” açıklaması ile bir adet profesör kadrosu ilanı verilmiştir.

Hemşirelik fakülteleri ve hemşirelik bölümlerine, alan dışı öğretim üyelerinin usulüne uygun olmayan şekilde atanması camiamızın pek çok kere şahit olduğu bir uygulamadır. Ancak Selçuk Üniversitesi’nde verilen bu kadro ilanı, Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölüm Başkanı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Hemşireliği Anabilim Dalı Başkanı tarafından açılan dava ve bölümdeki pek çok öğretim üye ve elamanının müdahil olmasıyla yargıya taşınmıştır. Bu davada davacı ve dava müdahilleri, idarenin savunma süresi kısaltılarak ve acele tebligat yapılarak işlemin yürütülmesinin durdurulmasını ve nihayet iptaline karar verilmesini talep etmektedir. Davacı ve davaya müdahil meslektaşlarımızı, bu tür uygulamaların gerçekleştiği tüm kurumlardaki meslektaşlarımızın izlemesi gereken ancak pek çok meslektaşımız tarafından tercih edilmeyen, bu zorlu ancak haklı yoldan gittikleri için tebrik ediyor ve hemşirelik mesleği adına kendilerine teşekkür ediyoruz.

THD’nin hemşirelik eğitiminin niteliğine verdiği önem bilinmektedir. THD nitelikli hemşire yetiştirmenin önünde engel teşkil edebilecek her türlü uygulama ile mücadele etmiştir, etmektedir ve etmeye devam edecektir.

Sonuç olarak;

Hemşirelik öğretim üye/görevlileri tarafından açılan bu davanın takipçisi olacağımızı, kendilerine hukuksal süreçte destek olacağımızı bildiriyoruz.

Bu davanın sadece Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümünün değil, tüm üniversitelerin davası olduğuna inanıyoruz.

Hemşirelik okulları başta olmak üzere, tüm meslektaşlarımızı ve hemşirelik öğrencilerini, bu davada Selçuk Üniversitesi Hemşirelik Bölümü’ndeki meslektaşlarımızı yalnız bırakmamaya kendilerine maddi manevi destekte bulunmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla.

THD Genel Merkez

19.07.2018

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.