Resim URL: https://www.medgadget.com/2015/06/tamper-resistant-pill-dispenser-aims-stamp-medication-misuse.html

 

Hastalıkların artması ile birlikte ilaç kullanımının artması paralellik göstermektedir.

İlaç kullanan kişi sayısında ki artış ve çoklu ilaç kullanımı toplumların sorunu olmaya başladı. Hastalar ilaçlarını nasıl alacakları, alınma zamanını nasıl hatırlayacaklarını ve ne kadar dozda alacaklarını birçok nedenden dolayı bilememekte ve sorun yaşamaktadır.

Günümüzde bu sorun alanlarına yönelik birçok yazılım geliştirilip ilaçların hatırlanmaları ve karıştırılmamaları için özel aparatlar üzerinde çalışılmaktadır. Bunun en son örneği Johns Hopkins Üniversitesi öğrencileri tarafından hayata geçirilmiş bulunmakta.

Geliştirilen aparat çelik bir gövdeden oluşuyor. Boyutları ve ağırlığı ile şık tasarımı ergonomik özelliğini vurgular nitelikte. Herhangi bir yöntemle ilacı içinden almak mümkün olmamakla birlikte sadece hastanın parmak iziyle kapsülün açılması ve o anda alınacak doz kadar ilacı hastaya vermesi aparatın en önemli özellikleri olarak ön plana çıkmakta. Bu özellikler aparatın başkası tarafından kullanımını ve hastanın düzenlenen dozundan daha fazla doz almasını engellemesini sağlıyor.

Günümüzde sadece ağrı kesici dozunu fazla almaktan ABD’de her gün 46 kişinin hayatını kaybettiği bir ortamda bütün ilaçlar için ve dünya için kullanışlı bir sağlık teknolojisi olarak göze çarpıyor.

Sağlık sektöründe bu tür kullanıcı (hasta) ürünlerini ortaya çıkarmak için hastaneler kendi içinde sağlık teknoloji arge birimlerini kurması sağlık teknolojisi ivmesinin artmasını sağlayacaktır. Hastaların en fazla temas ettiği birimler olan hastaneler kullanıcı deneyimlerinin en iyi analiz edilebileceği bir yerdir. Doktorlar ve hemşireler bu konuda verilebilecek bir eğitim ile multidisipliner bir çalışma ortamıyla tahminlerin ötesinde projeler çıkarabilir. Bu çağımızın değeri olan teknoloji ile iç içelik ancak imkan verildiğinde peyda olabilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.