Sağlık alanının dünyada en büyük kuruluşu olan Dünya Sağlık Örgütü (WHO); sağlık çalışanlarının neredeyse yarısını oluşturan hemşireler için Ulusal Hemşirelik Konseyi ile NURSING NOW’ adında bir kampanya başlattı. 27 Şubat Salı günü yapılan kampanyanın lansmanı birçok hemşirelik ve sağlık kuruluşları (30 ülkeden fazla katılmış, ne yazık ki Türkiye içlerinde yok) canlı bağlantı ile katıldı.

NURSING NOW kampanyası ile dünyada ki hemşire statüsünü, mesleki bilgi, becerisini yükseltmeyi amaçlıyor. Ayrıca hemşireleri, 21. yüzyılın sağlık sorunları ile mücadelenin merkezinde yer almada yetkilendirmeye çalışıyor.

Screen Shot 2018-02-15 at 16.39.21.png

NURSING NOW kampanyasının; Florence Nightingale’in doğumunun 200. yıldönümü ve hemşirelerin dünya çapında kutlanacağı bir yıl olan 2020 yılının sonuna kadar sürecek.

2020 yılının sonuna kadar aşağıdaki hedeflere ulaşılması bekleniyor:

  1. Hemşireler için eğitim, mesleki gelişim, standartlar, yönetmelik ve istihdam koşullarının iyileştirilmesine daha fazla yatırım yapılması
  2. Hemşirelikte etkili ve yenilikçi uygulamaların yaygınlaştırılması ve arttırılması
  3. Hemşireler ve ebeler için küresel ve ulusal sağlık politikası üzerindeki daha büyük nüfuzun artırılması ve karar alma süreçlerine daha fazla dahil olunması
  4. Liderlik pozisyonunda daha fazla hemşire ve her seviyede gelişme için daha fazla fırsatın sağlanması
  5. Politika ve karar vericiler için: hemşirelerin en fazla neye sahip olabileceği, hemşirelerin potansiyellerine ulaşmalarının engellendiği ve bu engelleri nasıl gidereceği hakkında daha fazla kanıtların oluşturulması

Nursing Now kampanyasının web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Türkiye olarak bu kampanyaya aktif destek vermeliyiz. Bunun için buna gönüllü okul, kurum ve kuruluş var ise bende destek olmak isterim. 

**

Bu Nursing Now web sitesinin vision bölümünde aşağıda geçen bir metin yer almaktadır.

The global shortage of health workers means there simply aren’t enough to help tackle these threats and this includes nurses – 9 million more nurses and midwives are needed by 2030.

Bu metinde 2030 yılına kadar 9 milyon hemşire ve ebeye ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

Dünya genelinde kurum ve kuruluşlar tarafından Hemşirelik ve Ebelik mesleklerinin ayrı olarak tanımlanmış rol, görev ve sorumlulukları vardır. Bu yayınlanan metinde ise iki mesleği tek meslek gibi gösterilmesi mesleklerin sınırlarının kaybolmasına yol açacağı için metnin her bir meslek için ihtiyaçların ayrı ayrı tanımlanması gerekmektedir.

**

Nursing Now lansmanını aşağıdan izleyebilirsiniz.

Görüntünün olası içeriği: 3 kişi, gülümseyen insanlar, ayakta duran insanlar

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.