Resim URL: https://www.statnews.com/2016/09/07/hospital-icu-modernize/

 

Bu yazımda sizlerle yoğun bakımda ki tükenmişlik sendromunun nedenlerinden bahsedeceğim;

Hadi başlayalım.

Bildiğiniz üzere yoğun bakım alan olarak çalışma şartları adına hem hemşireler hemde diğer sağlık çalışanları için çok zor olan fiziki ve ruhsal gücün kullanıldığı bir alandır.

1. Kapalı Ortamda Çalışmak Büyük Bir Stres Etkeni

Yoğun bakımlar dışarıdan izole, giriş ve çıkışların sınırlı olduğu birimlerdir. İçerideki tüm çalışanlarda aynı strese maruz kalmaktadırlar.

2. Işık ve Ses Etkenlerini Bazen Rahatsız Edici Boyuta Gelebiliyor

Yoğun bakımlar bir çok cihazın senkronize olarak çalışarak ses çıkarttığı bir birimdir. Gürültü kirliliğinin yüksek olduğu ve bu şartlarda çalışmaya mecbur kalınan bir alandır. Ve de gün boyu kulaklarınız ve beyninize sürekli ses uyarısı gitmektedir. Bu bölüm de çalışan insanların gün sonunda en ufak sese bile tahammülleri kalmamaktadır. Çoğu zaman bu durum kronik veya akut baş ağrılarına da sebep olmaktadır.

Işığa gelince; gün boyu aşırı uyarıcı olan spot ışıklar, monitörlerin göz alıcı; yeşil, sarı, kırmızı renkleri de gözde yorulma ve çeşitli göz hastalıklarına yol açmaktadır.

Yoğun  bakım hastalarını takip edecek olan hemşire tamamen tüm algılarını monitör ses ve  görüntülerine vermek zorundadır. Saniyelik kaçırdığınız bir kalp ritmi veya herhangi bir vital bulgu bozulmasını daha sonra anlamanız mümkün değildir, anlasanız bile bazen bir saniye bile geç olabilir.

3. İnanılmaz Hareketli ve Aktif İşleyen Bir Bölüm Olması

Bu bölümde çalışan hemşireler mesaileri boyunca sürekli ayakta kalmaya ve sürekli bir koşuşturmaya maruz kalmaktadırlar Bu sebebe bağlı olarak meslek hastalığı olarak ele aldığımız; varis, boyun fıtığı, bel fıtığı hastalıklarına yakalanılmaktadır. Bunun için çalışma ergonomisine çok dikkat etmek gereklidir.

4. Ruhsal Açıdan Ağır Çöküntüleri Olan Bir Bölüm Olması

Bölümleri gereği bu alanda çalışan hemşireler; ölüm gerçeğini ve hasta yakınlarının ruhsal halini anlamak arasında gelip giderler. Bu dengeyi kurmak çok zordur. Hatta ve hatta yoğun bakım hemşireleri ölüm gerçeği ile yüzleşen hasta yakınlarının sözel ve fiziksel şiddetlerine de maruz kalmaktadır.

5. İş Kazası Riskinin Yüksek Olduğu Bir Bölüm Olması

Bir çok hemşire ve sağlık çalışanı hasta sıvılarına temas sonucun da hastalık kapmaktadır ve hatta bu bulaş sonucu ölümler bile olabilmektedir. Yoğun bakımda çalışan hemşireler sürekli olarak hastalarla ve vücut sıvılarıyla temas halindedirler. Bu sebeplere bağlı olarak sürekli el yıkama, obsesyonlar, eldiven kullanımlarına bağlı olarak da egzama gibi rahatsızlar ortaya çıkmaktadır.

Saydığımız sebeplerin sonuçlarına bakacak olursanız gerçekten alan olarak çok yıpratıcı olan yoğun bakımlarda ve diğer kritik tüm alanlarda da tükenmişlik sendromuna girmemek çok zor olurdu.

Bu kadar yıpratıcı olmasına rağmen yoğun bakım hemşirelerinin bir çoğu bölümlerini benimsemiş ve sevmiş durumdadırlar.

Ve hatta onlar için sanki işleri belli bir yerden sonra yaşam tarzının %90’ını kapsar hale gelmektedir. Bende dört yıldır  yoğun bakım hemşiresi olarak çalıştığım bölümümü çok ama çok severek çalışıyorum. Yoğun bakım hemşireliği çok zor olan spesifik, ruhsal ve fiziki olarak çok yıpratıcı bir bölüm olmasına rağmen çok severek çalıştığım bir bölüm oldu her zaman.

Bence;

Yoğun bakımda çalışmak zorluğu sevmek ve başarabilmektir.

Yoğun bakımda çalışmak her türlü soruna karşı gardını alıp sapa sağlam durabilmektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.