Resim URL: https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/hires/2017/4-whathappenst.jpg

 

Doktorlar yıllarca bizi stresin tehlikeleri hakkında uyardılar ve stres seviyemizi nasıl düşürebileceğimiz konusunda tavsiyeler verdiler. Yapabilecek bir şeyimizin olmadığı durumlarda yaşadığımız stress, mesela; trafikte sıkışıp kalmak ya da kronik hastalığı olan bir yakınımızla ilgilenmek herkesin hak vereceği gibi uzun süren, sağlığımıza zararlı olan ve kaçınılması gereken bir stres çeşididir. Ancak, bazı tıp uzmanları belli çeşitlerde ki stresin bizim için gerçekten iyi olabileceğine inanıyorlar.

Bir yaşlanma-karşıtı uzmanı olan Dr. Marios Kyriazis ‘iyi stres’ olarak adlandırdığı stresin sağlığımız için iyi olduğunu, bizim genç ve çekici kalmamızı sağladığını hatta yaşam süremizi uzattığını iddia ediyor. Dr. Kyriazis; iyi stresin, genellikle yaşlı nüfusta görülen alzheimer, arthrit ve kalp problemlerine karşı vücudu koruyan savunma mekanizmamızı güçlendirdiğini söylüyor ve hücrelerimizi, özellikle beyin hücrelerini yenileyen proteinlerin üretimini arttırdığına inanıyor.

Dr. Kyriazise göre, iyi stres; kısa süren, düşük ya da makul seviyede ki strestir.

(Otobüse yetişmeye çalışmak ya da bir işi teslim gününe yetiştirmek gibi.)

Stres genellikle hızlı ve etkili biçimde tepki vermemizi sağlar. Ancak her şekilde stres vücudumuzda ki ya da beynimizde ki  hücrelere zarar verir ama hücrelerin tamir mekanizması hemen devreye girer ve hücreleri onaran, hastalıklara sebep olan zararlı kimyasalları yok eden proteinler üretmeye başlar. Aslında vücudun yanıtının, hasarı giderme ihtiyacından daha büyük olması hücreleri daha önce olduklarından çok daha güçlü hale getirir.

”Vücut yaşlandıkça, hücrelerin kendini yenileme mekanizması yavaşlamaya başlar” diye ekliyor Dr. Kryiazis. Bu mekanizmanın verimli bir şekilde çalışmasını devam ettirmek için en iyi yol egzersiz yapmak. Nasıl kaslarımızı güçlendirmek için egzersiz yapıyorsak, bu mekanizmayı sağlıklı tutabilmek için de hayatımızda belli bir miktar stres yaşamalıyız.

Kyriazis’in önerdiği birkaç stres egzersizi ise; bir yere gidecekken çantanızı son anda hazırlamanız, akşam vereceğiniz partinin alışverişini ve planlamasını öğlen aranıza sıkıştırmanız ya da her hafta evinizde ki odalardan birini tekrar dekore etmeniz.

O zaman bir daha patronunuz size 45 dakika içinde raporu masasında bitmiş olarak görmek istediğini söylediğinde paniğe kapılmayın ve bunu sağlığınıza uzun vadeli katkıları olan iyi stres olduğunu düşünün!

 

Kaynak: Sarah-Kate Templeton, https://www.thetimes.co.uk/article/get-stressed-stay-young-the-new-health-advice-0qjdg3k7pqt  Erişim Tarihi: 29.02.2018 Saat: 09:26

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.