Bugün kaleme bu yazıyı aldım keyifli okumalar dilerim 🙂

Mutlu çocuk nedir diye düşündüğümüz zaman bunu tanımlamanın oldukça zor olduğunu düşünüyorum. Yalnız bu konuyla ilgili yanlış bir inanış var ilk önce bu konuya açıklık getirerek başlamak istiyorum. Genellikle mutlu çocuk denilince akla; hiç sorun çıkarmayan, ailenin her istediğini yapan, uslu, kurallara uyan çocuklar geliyor.

Halbuki çocuklar sürekli bir gelişme gösterdikleri için, gelişmeyle birlikte artan merak isteği beraberinde birtakım çatışmaları da getirmektedir. Bu nedenle; ailenin sınırları ile kendi ihtiyaçları arasındaki çatışmanın üstesinden gelebilen, istekleri ve yapmaması gereken davranışlar arasındaki dengeyi sağlayabilen özellikle de kendisini ifade edebilen çocuklar mutlu çocuklardır.

Çocuğun mutluluğu aile yapısıyla ve çocuğun içinde bulunduğu aile ortamıyla çok ilgili; aile ortamı dengeli, ebeveyn tutumu tutarlı, mükemmelliyetçi tutumdan uzak çocuğun düşüncelerine önem veren aile ortamında büyüyen çocukların böyle aile ortamında büyümeyen çocuklara göre özgüven gelişimlerinin daha olumlu olduğu bilinmektedir.

Erken çocukluk döneminde çocukların davranışları olaylar karşısında verdikleri supertotobet tepkiler oldukça büyük önem arz etmektedir. Özellikle okul öncesi dönemde çocukların mutluklarını veya üzüntülerini ifade ettikleri farklı şekiller vardır.

Bunu sadece çocuğunu iyi tanıyan ebeveynler bilebilir!

Çocukların ebeveynleri tarafından sevgi, onay ihtiyaçları ömür boyu devam eder. ‘Mutlu Çocuk”un tek bir tarifini yapmak oldukça güçtür. Eğer yapılacak olursa bana göre ailesi tarafından, sürekli sevgi ve onay gören ve ihtiyaçlarının karşılandığı çocuklar mutlu çocuklardır diyebiliriz.

Bu konu psikoloji biliminde pek çok farklı araştırmaya da konu olmuştur. Bu anlamda ‘Still face experiment‘ (hareketsiz yüz deneyi) bebeğin, annesinin yüz ifadesine göre reaksiyonlarının nasıl değiştiğini gösteren önemli bir deneydir. Annenin yüzünde sevgi, ilgi ve mutluluk ifadesi gören bebeğin huzur içerisinde gülücükler atarak annesine karşılık verdiği, anne tepkisiz ve donuk bir yüz ifadesiyle bebeğe baktığında ise bebeğin huzursuzlaştığı bir süre sonra stresinin artarak çığlıklar atmaya başladığı görülüyor.

Bu deney de gösteriyor ki, çocukların ebeveynlerinin sevgi ilgi ve dikkatine onlar tarafından kabul görmeye ihtiyaçları vardır.

Ebeveynler bir çocuğun mutlu olması için neler yapabilir?

  • Her zaman pozitif olunmalı
  • Çocuğun öz duyarlılığı teşfik edilmeli
  • Mükemmeliyetçi bir tutum içinde olunmamalı
  • Çocuğun gelişim özellikleri iyi bilinmeli
  • Belli sınırlar çevresinde biraz özgürlüğe izin verilmeli
  • Çocukların gelişimine katkı sağlayan en önemli aktivite ‘oyun’dur.
  • Birlikte oyun oynanmalı
  • Kaliteli zaman geçirmeye özen göstermeli
  • Çocuğun sevdiği bir etkinliğe eşlik etmeye özen gösterilmeli

‘Çocuklar çok fazla şeye ihtiyaç duymazlar. Bir çocuğun sahip olabileceği en güzel oyuncak onunla yere eğilip oynayan anne babadır.’

Bruce Perry

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.