Evet. Yanlış okumuyorsunuz. Yazının başlığı tam olarak bu.

Mesleğine her gün küfür edip her gün işine gitmek nasıl bir kişilik yapısı altında cereyan eden bir durumdur?

Nasıl bir çelişkidir?

Bu hemşire profilini son zamanlarda etrafımda gözlemliyorum.

Ve sayıları gittikçe artıyor..

Bu hemşireler üzerindeki izlenimlerimi sıralamam gerekirse;

Birincisi; mesleğe isteyerek gelmemiş olduklarını fark ediyorum. Ya ailesi zorlamıştır ya da iş garantisi var diye düşünüp hemşirelik yazmışlardır. Mesleğe isteyerek gelmedikleri için kendilerini geliştirmekte zorlanırlar ve kısır bir döngünün içine girerler. Bu kişilerin bir ömür boyu hemşirelik yaptığını görürsünüz.

İkincisi; mesleğe severek gelmişlerdir fakat iş hayatında mesleğin toplumsal saygınlığının düşük olduğunu fark edip mesleği bırakmayı veya farklı bir mesleğe geçmeyi düşünürler. Bu durum çoğu hemşirelik personelinin başına gelen ve tükenmişliğin oluşmasına neden olan faktördür. Bunun önlenmesi diğerlerine göre çok daha zordur. Kişi ihtiyacını farklı meslekten karşıladığı an mesleği bırakacaktır.

Üçüncüsü; aldığı eğitimi hasta altı temizlemek olarak algılayanlar ve yapılan işlerin ayak işleri olduğunu düşünen bir grup da böyle bir hemşire profilini sergilerler. Bu kişiler daha rahat bir ortamda çalışmak isterler. Bunun için her türlü şeyi yapmaya hazırdırlar.

Dördüncüsü; mesleğin çalışma şeklinden (nöbet vs) kaynaklanan sorunlardan dolayı kaynaklanan bir durumdur. Bu durum gerçekten bazı durumlarda can sıkıcı olabiliyor hatta bir de sağlık sorunları oluşturduğunda. Şunu söyleyebilirim. Hangi meslek olursa olsun sağlığınızdan değerli değildir.

Bir profilde olan hemşire grubu işten çıktıktan sonra hayatında değişim yapmak isteyen ve yapmayan olarak göze çarparlar. Bakarsınız şikayet ederler fakat değişimi yapacak motivasyonu keşfedemezler. Keşfedemedikleri için ise hep aynı işi yorkbet yapmaya devam ederler.

**

Sana söylüyorum. Evet. Etrafına bakma. Sana söylüyorum.

Bu yazıyı okuyan her sağlık personeli bu durumları yaşama ihtimali yüksektir.

Mesleğinizi zorla kimse size sevdiremez. En azından yapmanız gereken bu mesleğe yeni adım atmış, hayaller kuran birilerine kötümser bir şekilde mesleği anlatmamak. Zorluklarını anlatın, bir şey saklayın demiyoruz zaten.

Mesleğinizinden memnun değilseniz yapmayın.

Maddi olarak kazanca ihtiyacınız var bunu kabul ediyoruz. Vazgeçilmeyecek maddi kazançlara çalışmıyoruz. Gidin sevdiğiniz işi yapın. Bin lira az alırsın fakat mutlu olursun. Kendine ve topluma artı değer katarsınız. Sevdiğiniz meslekte üretken olursunuz.

**

Bu içerik hemşirelik ve ebelik mesleğine gönül verenler tarafından hazırlandı.

Sen de Topluluğumuzun Bir Gönüllüsü Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.