Mezun olalı 4 yıl oldu. 4 yılda o kadar çok şey gördüm ki anlatamam. Gördüklerimin de göreceklerimin yüzde biri yaptığını da düşünmüyorum. Öyle bir çelişkili zaman algısı..

Bu süreçte şahit olduklarımın sonucunda hemşirelik mesleğinin gelişememesinin nedenleri ile ilgili bir karara vardım. Hemşirelik mesleğinin gelişememesinin bir çok nedeni var aslında. Şimdi size açıklayacağım neden ise bence açık ara ile birinci sıraya oturuyor.

Hemşirelik mesleği mensuplarına baktığımızda çoğunun istemeden hemşire olduğunu ve düşük gelirli bir aileden geldiğini görüyoruz. Mesleğe sahip olduğunda ise kendine orta gelirli bir aile kuruyor. Yöneticiliğe ve akademisyenliğe giden yolda ilerleyenler ise üst gelir seviyesine ulaşıyor. Tabi bunların bedellerinin olduğunu belirtmek isterim.

Hemşirelik alanında bir çok KOL’larımız var. Önce bu KOL’u açıklayalım. KOL’un açılımı KEY OPINION LEADER türkçesi ile Anahtar Fikir Lideri. Bu kişi kimdir? Mesleki camiadaki ülke ve dünya çapında mesleki yeterliliklerinden dolayı tanınan kişidir. Bunu daha basit anlatırsak. Bu kişi onkoloji hemşireliği denince ilke aklan gelendir. Benim aklıma Gülbeyaz Can hoca geliyor. Bunu çok rahat alanınız ile ilgili denediğinizde bu kişileri bulabilirsiniz. İşte her mesleğinde böyle ilk akla gelen kişileri mevcuttur. Hemşirelik denince aklınıza kim geliyor? Benim aklıma görmesem de tanımasam da Perihan Velioğlu (rahmetli) geliyor. Yaşayan bir çok kişi geliyor fakat o kadar kendini ön plana atmış ve mesleki anlamda geliştirmiş olmadığı için sanırım birinci sıraya oturmuyorlar.

Mesleğimizde KOL yani anahtar fikir liderlerinin olmaması çok büyük sorun. Bu sorunu tüm anabilim dallarında görebiliyoruz. Aynısını akademi içinde kısıtlamak olmaz. Bunu hemşirelik camiasının yöneticilik alanında da görmüyoruz. Şuan akılma sadece Acıbadem Hemşirelik Direktörü Saliha Koç gelmekte. 2000’e yakın sağlık kuruluşunun olduğu bir ülkede bir isim aklımıza gelmesi çok kötü bir durum. Yani kendini iyi yetiştirmiş klinikyenlere, yöneticilere, akademisyenlere ihtiyacımız var. Bu kişiler bilgileri ve deneyimleri ile rol model olmakta ve alanlarının bir adım ileriye götürmektedirler. Bu konuda erken uzmanlaşmak, alanlaşmak çok önemlidir.

KOL olmak yetmez. KOL’lar mesleği bir yere kadar götürebilir. Sonra ise çağımıza uygun DOL yani türkçesi ile DIGITAL OPINION LEADER – dijital fikir lideri olmak gereklidir.  Bu kişilerin bilgisinin çok alansal olmasına gerek olmayabilir. Sadece değişeme karşı esnek olmaları yetebiliyor. Bu kişiler meslekleri KOL’lara göre çok daha ileri götürebilir. Bu kişiler bulunduğu kurum ve kuruluşlarında ötesinde bir güç oluşturabilirler.

Hemşirelik mesleğinde DOL’lar var mı? Düşününce aklıma gelmiyor. Sizin geliyorsa yorumlardan bizimle paylaşabilirsiniz. Bu kişileri eğitim ile yetiştiremezsiniz. Bu kişilerin kişilik yapıları farklıdır. Fakat yinede KOL’ları DOL yapmak için stratejiler çizebilirsiniz. Bizim için şuan yapmamız gerekende bu aslında. Bu kişiler mesleğin içine homojen dağılırlar. İlham verirler. Fikirleri ateşlerler. Yol gösterirler.

KOL’larımızı senkronize bir şekilde DOL haline getirmek gereklidir. Bunu başarabiliriz. Tabi zor olacaktır. Ülkemizde hemşirelik ekollerinin varlığı hem artılarımızı hemde eksilerimizi oluşturuyor. Hemşirelik ekolleri ile ilgili daha önce yazmış olduğum yazdığımı buradan okuyabilirsiniz.

Hemşirelik mesleğinin sorunu işte KOL’ların azlığı ve DOL’ların olmamasıdır.

Bu olduğu sürece çağa ayak uyduramayan bir meslek mensubu olup, nöbetten çıktıktan sonra balkonunda ince belli bardağında çayını içen, kıllanan adam gibi etrafa söylenip dururuz. Böyle bir hayat yaşarız.

Böyle bir hayat yaşamamanız dileğiyle.

Sevgiler.

**********

Dünya çok hızlı değişiyor.

Hemşirelik ve ebelik camiasının bu değişime ayak uydurabilmesi için hayat boyu öğrenmeye önem vermesi gerekmektedir. Hayat boyu öğrenen hemşireler ve ebeler oluşturmak için Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire bloglarını kurduk.

Bu anketle Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire bloglarının hayat boyu öğrenmenize etkisini ölçmeye çalışıyoruz.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta bir değişim dalgası yaratabiliriz.

Ne kadar çok hemşirelik ve ebelik camiası mensubuna ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve hemşirelik ve ebelik mesleğine katkısı fazla olacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda yaşamak ve çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.