Sağlık hizmeti veren kurum ve kuruluşların gerçekten kaliteli bir hizmet beklentileri varsa hemşirelere önem vermesi gerekir.

Neden mi? Gelin birlikte inceleyelim.

**

Benim son zamanlarda startup dünyasından öğrendiğim en önemli anektod:

Son kullanıcıya ulaşanın kazandığıdır.

Aslında startupların amacı son kullanıcıya ulaşmaktır. Bunun için geliştirilen ürünün veya hizmetin en az sürtünme ile kullanıcıya geçmesi ve kullanıcıda da bu hissiyatı vermesi gerekir. Sağlık sisteminin son kullanıcıları ise hastalar veya sağlığını geliştirmek isteyenlerdir. Kısaca sağlık hizmetini veya ürününe para verenlerdir.

Hemşireler; diğer sağlık çalışanları arasında son kullanıcı diğer adı ile müşteri veya alıcı ile en fazla zamanı geçiren kişilerdir. Bu kadar son kullanıcı ile yeri geldiğinde içli dışlı olan bir grubun önemsenmesi gerekir. Hatta o meslek mensuplarının daha fazla geliştirilmesinin sağlanması gereklidir.

Hemşirelik mesleğine yatırım yapılmalıdır. 

Bu yatırımı yapan kurum ve kuruluşlar bunu geri dönüşünü kurumunun kalitesinin artması ile alacaklardır.

Sağlık alanında bir çok sağlık grubu kalitelerinin iyi olduğunu belirtir. Bence öyle değil. Neyi baz aldığı ile ilgili bu konu. (Bu konuda kalite algılayışı farklılık gösterir. Son kullanıcının algıladığı kalite, çalışanın algıladığı kalite, kurumun kendine biçtiği kalite vs. Bu kalite algıları üzerine ayrı bir düşünmek gerekir.)

Kalitesi artan kurumların gelirleri de artar. 

Hemşirelik mesleğini gün geçtikçe köşeye sıkıştırılan ve baskılanan bir meslek olarak görüyorum.

Nedeni ise;

  • Kurumların düşük maaş verme politikası,
  • Mezun hemşire yerine stajyer çalıştırma durumunun varlığı,
  • Özlük haklarının gün geçtikçe düşmesi
  • Ek mesai adı altında çalışma sürelerinin artaması
  • Eğitim durumu için izin verilmemesi
  • Suçlu olmadığı halde bir olaydan dolayı hemşirenin suçlanması
  • İş yerinde diğer meslekler ile ayrımcılık yapılması (bazı mesleklerin değerli olduğu algısının olması) bu liste uzayıp gider.

Sıkıştırılmış bir meslek oluşturuluyor. Farkında olmadan stresli çalışma ortamlarında, sizde ek olarak bu maddelerle hemşireler üzerinde baskı oluşturuyorsunuz. Bu sistem sürdürülebilir bir sistem değildir.

Bu yazıyı iş veren okur mu bilmiyorum. Ama hemşirelik mesleği gerçekten kurumunuzu batıran veya yükselten bir konuma sahiptir. Bu bilinçle gerekli yatırımlarla kurumunuzun geleceğini planlayabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Bazı kafalar vardır Taner Bey; ileri görüşlü, öngörülü.. bizler, bu siteyi takip edenler bu kafada olduğundan biz farkındalıklı gruplar oluyoruz.. bu mesleğin içinde olup, yapılanların normal olduğunu, basamakların böyle olduğunu düşünen sayımız da yüksek çoğunlukta.. meslekte yaşananların normal olmadığını ve mücadele etmek gerektiğinin ivedilikle öğrenilmesi gerek.. sayımız artmadığı sürece bir 15 yıl mücadele gerekecek..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.