Görsel URL: http://theconversation.com/cheating-with-essay-mills-an-extension-of-students-asking-each-other-for-help-43266

Merhaba arkadaşlar;

Rahatlamaya az kaldı. Final sınavları bitince artık rahatlayacaksınız. İleride perabet çalışmaya başlayınca ise keşke okulda final dönemlerine dönsek gibi söylemleriniz olacak ama konuyu dağıtmadan final sınavlarınız ile ilgili çalışma stratejileri vereceğim.

Bir eğitimci olarak bu önerileri uygulamanız birazda olsa etki edecektir.

Öncelikle günü gününe çalışsanız bile nasıl ders çalışılacağını bilmiyorsanız bu yazıda tam size göre. Bu nedenle Bu yazımın amacı kısa sürede verim almak üzerine olacaktır. Uzun vadeli çalışmalar için önerilerim ise farklı olacaktır.

Hadi başlayalım.

1.Gereğinden Fazla Uyumayın

Final sınavlarından önce çok uyudunuz. Artık uyumama zamanı. Son günlerde kısa molalar ile sıkı bir ders çalışma maratonu planlamanız gerekiyor. Hatta bunu bir çizelge ile çalışma masanızın köşesinde bulundurun.

‘Biraz uyuyayım sonra çalışırım’ gibi lafları kendinize yasaklayın. Öyle olmadığını hepimiz biliyoruz.

Uyanık kalmak için ise; sık sık ayağa kalkıp yürüyün, çalışma ortamınızı havalandırın, kahve yapıp sıcak bir şekilde için 🙂

2. Telefonunuzu Kapatın

Ders çalışırken sık sık sosyal medya uygulamalarınıza baktığınızı biliyoruz. Bunu engellemenin bir yolu telefonunuzu yakın bir yere koymamaktır. Uzun süre ders çalışacaksanız telefonunuzu kapatın.

3. Uzun Molalar Vermeyin

Uzun molalar sizi ders çalışmadan soğutur. Pomodoro tekniğini uygulayarak bunu başarabilirsiniz. 25 dakika çalışıp, 5 dakika dinlenme molaları sizin işinizi görecektir.

4. Notlarınızı Toplayın

Bunu sınav haftasından bir hafta önce yapsanız iyi olur. Çünkü en az 5-6 farklı sınavınız olacağı için çok fazla notlarınız olacaktır. Bu arada size not verecek arkadaşlarınızla iyi geçinin. Hayat kurtarıcı arkadaşlar biriktirin. 🙂

http://www.saglikatolyesi.com/kopya-ceken-hemsirelik-ogrencisi-kimdir/

5. Arkadaşlarınıza Önemli Olduğunu Düşündükleri Yerleri Sorun ve İşaretleyin

Bu çok önemli. Notları topladınız. Tüm notları sadece okusanız dahi başarılı olma ihtimaliniz düşüktür. Biraz derslere katılım sağlamış ve dersi anlatan hocanıza kulak vermişseniz zaten notlara göz gezdirirken nerelerin önemli olduğunu anlarsınız. Yinede bir arkadaşınıza hatta dersi iyi dinlediğini düşündüğünüz arkadaşlarınıza bunu sorarak önemli yerleri işaretleyebilirsiniz.

6. Notların Tümünü En Az Bir Kez Okuyun

Artık ders çalışmak için ortam hazır. Şimdi ise notları bir kez baştan sona okuyun. Bu okuma geneli görme anlamında sizde bir dolgunluk yaratacaktır. Fakat okumuş olmak için okumayın. Okuduğunuz üzerine düşünerek bu okumayı yapmanız çok önemli.

6. Önemli Yerleri Görselleştirin

Sonra ise önemli yerleri görselleştirmeye çalışmanız gerekli. Bunu kavram haritası ile neden-sonuç ilişkisi ile basit hale getirin. Basit hale getirdiğiniz görseller sınav esnasında onu hatırlamanızı sağlayıp, üzerine yorum yapabilmenizi sağlayacaktır. Ayrıca kavramların anlamlarını bilmeniz gerekir. Çünkü sizin anlamını bilmediğiniz terimler, kavramlar soruyu anlamınızı zorlaştıracaktır.

7. Elinizden Geleni Yapın

Kolay gelsin.

Not: Bir mezun olarak bildiğiniz yerden gelmeyen vaka ile ne yapacağınızı bilmek size başarının yolunu açacaktır. Sınavlardan 75 ile geçtim demek olumlu bir bakış açısı fakat bilmediğin 25 puanlık bir eksiğim var onu tamamlamalıyım demek daha yapıcı bir bakış açısıdır.

Sevgilerimle.

http://www.saglikatolyesi.com/akademisyenden-hemsirelik-ogrencilerine-ara-tatil-onerileri/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.