Görsel URL: https://eastwick.edu/wp-content/uploads/2017/01/Bi-LPN.jpg

 

Birincil bakım üzerindeki önem doğrultusunda sağlık alanında ortaya çıkan hızlı değişiklikler gelişmiş uygulamalı hemşirelik üzerine olan ilgiyi yoğunlaştırmıştır. Gelişmiş uygulamalı hemşireliğin düzenlemeleri statü veya sertifikalarla yapılmaktadır. Statü ile yapılan düzenlemeler, devlet(kanunlar) yoluyla hemşirelik uygulamalarının gelişmiş hemşirelik uygulamalarına değiştirilmesiyle olur ve ikinci bir lisans gerektirir. Sertifikayla yapılan düzenleme, hemşirelerin profesyonel kurumlarca hemşirelikteki belirli bir alanda yeterliliğinin onaylanmasıyla olmaktadır. Diplomalı hemşireler (RN) kariyer gelişimi ve ilerlemeleri için çok fazla fırsat kullanabilirler.

Pratisyen Hemşire (NP)

Pratisyen hemşire, programlarından mezun olmuş ileri düzey eğitimli hemşirelerdir. NP’ler diğer hemşirelerden daha fazla bağımsızlık ve otonomiye sahiptir ve hemşirelik değerlendirmeleri, fiziksel muayeneler, danışmanlık, eğitim ve sağlık problemlerini tedavi etmede oldukça yeteneklilerdir. NP’lerin gebelik, pediatri, geriatri veya aile bakımı gibi uzmanlık alanları vardır. NP’lerin çalışma alanı çalıştıkları alan tarafından belirlenir; bazı durumlarda ilaç reçete etmeye kadar geniş kapsamlı uygulama alanları vardır.

Uzman Klinik Hemşiresi (CNS)

Uzman klinik hemşiresi gerontoloji, pediatri, kritik bakım veya pulmoner hastalıklar gibi belirli bir uzmanlık alanında ileri düzey tecrübesi ve uzmanlığı olan hemşiredir. CNS’ler uzmanlık alanlarına bağlı olarak çeşitli ortamlarda çalışabilirler. CNS rolleri arasında klinisyenlik, eğitimcilik, yöneticilik, danışmanlık ve araştırmacılık yer alır.

Ebe Hemşire

Ebe hemşirelerin doğum ve ebelik konusunda geniş bir eğitimi vardır ve Birleşik Devletler’ de Amerikan Ebe Hemşireler Okulu tarafından sertifikalandırılırlar. Ebe hemşireler, normal gebelik, doğum ve doğum sırasında kadınlar için bağımsız bakım sağlarlar. Herhangi bir hastada komplikasyon geliştiği durumlarda kendilerine sağlık hizmeti sağlayan kurumlar ile birlikte hareket ederler. Papanicolaou(Pap) smear testlerini uygulayabilir, meme muayenesi yapabilir ve aile planlaması anne babalara yardımcı olabilir.

Anestezi Hemşire

Anestezi hemşiresi, ameliyat olan hastalara genel anestezi uygulayan hemşiredir. Anestezi alanında ileri eğitim almış diplomalı hemşirelerdir. Hastane ve günübirlik cerrahi müdahalelerde çalışırlar.

Araştırmacı Hemşire

Araştırmacı hemşirenin görevi, hemşirelik problemlerini araştırarak hemşirelik bilgisi ve uygulamalarının gelişim ve düzenlemelerini yapmaktır. Araştırmacı hemşireler genellikle doktora seviyesinde yüksek eğitime sahiptir. Genellikle büyük eğitim hastanelerinde, araştırma merkezlerinde veya akademik çevrelerde çalışırlar. Bütün hemşirelerin, hemşirelik bakımını geliştirecek kanıta dayalı bulguları kullanma, uygulamalarını araştırmaya dayalı yapma ve araştırmalarda yer alma sorumluluğu vardır. Araştırma konusunda uzmanlık eğitimi olmayan hemşireler, bu eğitimi almış bireylerle araştırmalarda çalışabilirler.

Yönetici Hemşire

Yönetici hemşireler, hasta bakımının yönetimi ve kontrolünden sorumludur. Yönetici hemşireler belirli hemşirelik bölümlerinden sorumludur ve çalışanlarla hemşire idarecileri arasında iletişimi sağlarlar. Yönetici hemşire olabilmek için en az lisans düzeyinde ve hatta bazı durumlarda yüksek lisans veya doktora düzeyinde eğitim almış olmak gerekir.

Eğitim Hemşiresi

Eğitim hemşiresi rolü, hemşirelik okullarından hastane çalışanı geliştirme departmanlarına kadar birçok alanlarla geliştirilebilir. Klinik temelli eğitimci olmak ve uygulamalı hemşirelikle lisans derecesindeki diplomalı hemşire (RN) programları için eğitim vermek genellikle yüksek lisans derecesi gerektirir; fakültelerde lisans, yüksek lisans veya doktora derecesinde eğitimci olmak için doktora derecesi gerekir. Hemşire eğitimcilerinin genellikle belirli bir alanda klinik uzmanlığı ve ileri düzeyde klinik tecrübesi vardır. Bu kariyerde ilerleyen kişiler, uygulama alanındaki uzmanlıklarını sürdürmek, teorik bilgide uzmanlaşmak sınıf ortamında mükemmel bir sunum yapabilmek ve müfredat gelişimi ve ileriki eğitimler konusunda derin bir bilgi birikimine sahip olmalıdır.

Kaynak: Hemşirelik Esasları İnsan Sağlığı ve Fonksiyonları, Yrd. Doç. Dr. Nurcan Uysal, Yrd. Doç. Dr. Emine Çakırcalı,Palme Yayıncılık,  2015

***

Hemşirelik literatüründe son zamanlarda hastanelerde çalışan hemşirelerin yüksek oranda tıbbi hata yaptıkları ile ilgili akademik çalışmaların sayısı artmaktadır. Bu konuda ülkemizdeki durumu ulusal çapta görmek amaçlı hastanede çalışan hemşirelerin tıbbi hata yapma eğilimlerini belirlemek istedik.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta hemşirelerin yaptığı tıbbi hataları yapmalarını engelleyici politikalar oluşturmak istiyoruz.

Ne kadar çok hemşireye ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve ulusal çapta ses getirme durumu artacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.