Görsel URL: http://chaostocalmconsultancy.com/wp-content/uploads/2015/11/bigstock-happy-family-have-a-picnic-out-10241-e1450142453447.jpg

 

Yaz tatili çocuklarınızla kaliteli zaman geçirmek için büyük fırsat 🙂

Uzun ve yorucu bir okul döneminden sonra artık tatil zamanı. Okula devamlılığı sağlama, erken kalkma gibi birtakım zorlukların geçici bir süreliğine de olsa son bulduğu bu dönem de anne babalara büyük görevler düşüyor. Çocuklar tarafından bir dinlenme olarak görülse de anne babaların bu  dönemi iyi bir aktivite planlaması ile fırsata dönüştürebileceği kanısındayım.

Aslında bir konu daha var. Anne babalar bir yıl süresince çocuklarının yoğun bir okul temposun dan çıktıklarını, yorgun olduklarını ve tatil sürecinde dinlenerek önümüzdeki dönem için yeniden enerji kazanmaları gerektiği de unutulmamalıdır.

Peki  anne babalar neler yapmalı?

Beş duyu organına hitap eden oyunlar oynayabilirisiniz

Çocukların çevresini yoğun olarak keşfettiği bir dönemdeyiz. Uyarıcıları çok açık. Bu sebeple evde vakit geçirmekten ziyade çevrenizi daha etkin kullanmanız fayda sağlayacaktır. Oturduğunuz sitenin bahçesi, babaannesinin köy evi, arkadaşlarıyla vakit geçireceği park ya da ailecek çıktığınız doğa yürüşleri..

Spor yaptırabilirsiniz

Yüzme ,tenis ,basketbol gibi açık hava sporlarına gitmesini sağlayarak fiziksel aktivite yapma ihtiyacını karşılamış olursunuz aynı zamanda sabırlı olmayı, sırasını beklemeyi, kazanmayı, kaybetmeyi, güçlüklerin üstesinden gelmeyi ve çabuk karar verme yetisini de spor ile öğrenir.

Dansa yönlendirebilirsiniz

Çevrenizdeki çeşitli kurslardan faydalanarak, hem çocuğunuzun kendinde fark etmediği özellikleri açığa çıkarmış olursunuz hem de çocuğunuzun  öz güvenini, duygusal gelişimini ve fiziksel gelişimini desteklemiş olursunuz.

Dramaya yönlendirebilirsiniz

Yıllarca dramayla ilgilenmiş halen de öğrencilerimle sürekli drama çalıştıran biri olarak biraz faydalarından bahsetmek istiyorum. Drama bütün duyuların etkin bir şekilde kullanıldığı için dikkat, algı, dinleme, konuşma bedenini de kullanarak anlatma ve yorumlama gibi iletişim becerileri gelişir. Drama, çocuğun utangaçlık, çekingenlik vb. olumsuz duygulardan arınmasını sağlar. Çocuğun hayal gücünü geliştirir ve zenginleştirir. Drama grupla yapılan bir etkinlik olduğundan çocuğun işbirliği yapma, sosyal ilişkiler, iletişim kurma gibi sosyal yönlerinin gelişmesine katkıda bulunur, çoğun sosyal gelişimini hızlandırır. Dramanın çocuğun yaşamında önemli bir yeri vardır. Bu konu da desteklenmelidir.

Tablet, bilgisayar, telefondan uzak tutmaya gayret gösteriniz

Çocukların teknolojik aletlerle geçirdikleri süre genel gelişimlerini büyük oranda etkilediği için mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Çünkü televizyon izlemek tek yönlü, pasif bir etkinliktir. Öğrenmenin en yoğun olduğu bu dönemde tek yönlü bir etkinlik olan televizyon ile doldurmamak gerekmektedir.  Oysa en etkin öğrenme yolu deneyerek, yaşayarak öğrenmedir. Fazla televizyon karşısında kalan çocuk direkt bilgi almaya alışır ve etkileşim içine giremez.

Bu nedenle televizyonun olumlu etkileri ancak sınırlı ve seçilmiş programların izlenmesiyle sağlanabilir. Çocuğunuzun izlediği çizgi filmlerin denetimini siz yapmalısınız ve çocuğuz izlemeden önce siz bir kez izlemeli çocuğun yaşına ve gelişim düzeyine uygun ise ,çocuğunuzla birlikte izleyebilirsiniz. Aynı zamanda  çocuğun yaşına uygun belgesel ve eğitimsel programları izlemeleri onların hayal dünyasını geliştirir ve hoşça vakit geçirmelerini sağlar.

Bol bol masal okuyunuz

Masallar çocuğa anlatılmak ve öğretilmek istenen her şeyi dolaylı yönden ifade etmenin en doğal yoludur. Çocuklar iletişim kurmayı dinleme anlama konuşma becerilerini de masal yoluyla kazanabilir. Çocuğun dilbilgisi kurallarını da duyacak  aynı zamanda doğru cümle yapılarını daha kolay öğrenecektir. Masallar çocuğun hayal dünyasını zenginleştirir. Her gün masal saati yapmaya özen gösterilmesi çocuğun gelişimine büyük katkı sağlar yalnız sadece anneyle yapılmamalı çocuğun babayla da vakit geçirmesi sağlamak adına bazı günler baba ile bazı günler anne ile yapılmalıdır.

“Eğer çocuklarınızın zeki olmasını istiyorsanız, onlara masal okuyun. Eğer onların daha zeki olmalarını istiyorsanız, daha fazla masal okuyun”

**********

Dünya çok hızlı değişiyor.

Hemşirelik camiasının bu değişime ayak uydurabilmesi için hayat boyu öğrenmeye önem vermesi gerekmektedir. Hayat boyu öğrenen hemşireler oluşturmak için Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire bloglarını kurduk.

Bu anketle Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire bloglarının hayat boyu öğrenmenize etkisini ölçmeye çalışıyoruz.

Bu çalışmaya destek vermeniz bizim için çok elzemdir. Çünkü bu çalışma sonunda ulusal çapta bir değişim dalgası yaratabiliriz.

Ne kadar çok hemşirelik camiası mensubuna ulaşırsak çalışmadan çıkan verilerin güvenliği ve hemşirelik mesleğine katkısı fazla olacaktır.

Desteklerinizi bekliyoruz.

Aşağıda çalışmanın linki yer almaktadır.

Daha güzel şartlarda yaşamak ve çalışmak amaçlı 4-5 dakikanızı ayırmanızı rica ediyoruz.

Unutmayın, damlaya damlaya göl olur.

https://goo.gl/forms/8isSf4Du6z3lZ5BE3 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.