Meslektaşlarımıza Duyuru,

Türk Hemşireler Derneği, sağlık çalışanlarına fiili hizmet tazminatı ödenmesi ile ilgili maddenin de yer aldığı “Askerlik Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” ne yönelik bazı hükümlerin, hemşireler lehine olmadığını, Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca’nın 22 Temmuz 2018 tarihinde twitter hesabından yapmış olduğu açıklama ile öğrenmiş bulunmaktadır. Konuyla ilgili çalışma, hukuk bürosu ile ayrıntılı bir biçimde yürütülmektedir.  İncelemeler sonucunda, THD’nin konuya ilişkin atacağı adımlar belirlenecek ve sizlerle paylaşılacaktır.

 Bu konu sendikaların çalışma alanına giriyor olmasına rağmen, THD meslektaşlarımızın özlük haklarının iyileştirilmesi için oldukça kapsamlı çalışmalar gerçekleştirmiş ve gerekli girişimlerde bulunmuştur.  Meslektaşlarımıza hatırlatıcı olması açısından, bu girişimleri tarih sırası ile paylaşmayı gerekli buluyoruz;

 24/12/2014.  THD’nin Sağlık Meslek Örgütleri ile birlikte, oldukça geniş bir literatür taraması sonucu hazırlanan Fiili Hizmet Tazminatı Yasa Tasarısı, THD Genel Merkezi’nde yapılan basın açıklamasıyla kamuoyuna duyurulmuştur.

05/01/2015. Hazırlanan teklif gerekçeleriyle birlikte bir broşür haline getirilmiş ve başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere, TBMM’de grubu bulunan siyasi partilerin başkan vekilleri ile milletvekillerine gönderilmiştir. (Ek-1)

Temmuz 2015’de,  Meslektaşlarımızın, maaş, özlük hakları ve çalışma koşulları konusunda hazırladığımız kanun tasarısı,  Cumhuriyet Halk Partisi Ordu Milletvekili  Dr. Mustafa Adıgüzel’e sunulmuştur.

Sunduğumuz Kanun Tasarısı  07 Ağustos 2015 gün ve 368 sayılı yazı ile TBMM  Başkanlığı’na Dr. Mustafa Adıgüzel (Ordu) ve  Dr. Ceyhun İrgil (CHP Bursa) imzaları ile sunulmuştur (TBMM evrak no 13802). (Ek-2) 

Bilgilerinize sunarız.

 

THD Genel Merkez

25.07.2018

EK1 için tıklayınız.

EK2 için tıklayınız.

*** Türk Hemşireler Derneği ile ilgili diğer haber ve duyurulara buradan ulaşabilirsiniz.  

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.