Bu yazı 2019 yılı için kendi hayatınıza bulunduğunuz yerden geri çekilip bütünsel mariobet bir şekilde bakmanızı sağlamak amaçlı yazılmıştır. Kişisel düşüncelerimi içermektedir. Yorumlaması ise sizlere bırakılmıştır. Ayrıca yazının görseli ve başlığının farklı olması bu işin ne derece ciddi ve değişik olduğunun bir başka anlatısıdır. Okurken bunu daha iyi anlayacaksınız..

**

Bir şeyin normalini tanılamak çok zordur. Özellikle hayatınız için neyin normal olduğunu belirlemek çok daha zordur. Bunun nedeni ise bize çok farklı gelen şeylerin zamanla bizim için ‘DEFAULT’ olarak algılanmasıdır. Default algılama biçimi bizim için normalleştirmenin diğer bir adıdır.

Diğer bir şekilde hayatımızın akışında bir çok şeye hep anormal gözüyle bakarız. Hep normal olmayan, yolunda gitmeyen, değişik şeylerle karşılaşırız. Genellikle her yeni yıla girerken normal bir hayat dileriz. Hayal ederiz, dileğimiz hayatı elde etmek için konfor alanımızın içinden çıkmayız. Her yıl olduğu gibi, bu yılda bu şekilde geçeceğine hiç şüphem yok. Fakat default yaşamlar bizim konfor alanımızın içindeki şeylerdir. Konfor alanımızın içine katabildiğimiz şeylerdir. Bunun için hep gelişmek için bu alandan uzak kalınması gerekmektedir. Tam anlamıyla uçlarda yaşamaktan bahsetmiyorum. İstediğimiz yaşama ulaşmak için risk alabilmek gerekir. Bu arada RİSK; bir daha risk alabilmenize olanak sağlıyorsa risktir. Yoksa bir daha risk alabilmenize olanak sağlamayan durumlar APTALLIK olarak nitelendirilecektir.

Peki niçin risk almalısınız? Risk almaya değer mi?

Bu soruları yazı görselimizin içinde yatan metaforla açıklamak istiyorum. Bu metaforla belki 2019 yılı için dileklerinizin daha somutlaşmasını sağlayarak eyleme geçme potansiyelinizi artırabilirsiniz.

Daha önce yazdığım bir yazı ise bu konu ile ilgili olduğundan okuyabilirsiniz.

http://www.saglikatolyesi.com/saglik-calisanlari-olarak-zeytin-dikecegiz-yasadim-diyebilmek-icin/

Yaşadığınız hayat süresince bir çok değerli şeyle karşılaşacaksınız. Bunlar değerli insanlar, değerli ortamlar, değerli imkanlar, değerli nesneler, değerli düşünceler vs olabilir.

Peki bunların sizin için değerli olduğunu nasıl anlayacaksınız?

2018 yılında karşılaştıklarınızın değerini anlayabildiniz mi?

2019’da da anlayabilecek misiniz?

İşte hayat budur. Karşınıza çıkan durumlara göre verdiğiniz kararlar toplamı..

Bu durumu ALTIN metaforu ile anlatalım.

ALTIN bir çok farklı kişi için farklı anlamlar ifade eder. Zaten dünyada bir tek insan bir şeylere anlam ve örüntü yükler. Bu durum karşısında altının en değerli olduğu an hangisidir. Bu sorunun nesnel bir cevabının olması çok zordur. Çünkü amacınıza hizmet eden durumlar ayrı bir öneme sahiptir. Kimyacı için molekül düzeyinde bir altın çok değerlidir. Kuyumcu için işlenmiş bir altından değerlisi yoktur. Ona bu altın molekülü deseniz bir anlam ifade etmez. Bu aynı şekilde sarraf ve simyacı içinde geçerlidir.

Hayatınız içinde böyledir. Karşılaştığınız şeylerin değerli olduğunu o an ki bulunduğunuz psikolojik durumunuzdan, aldığınız eğitimlerden, bulunduğunuz çalışma koşullarınızdan, var olan düşünce sisteminizden ve daha onlarca faktörden etkilenir. Tüm bu durumları BAĞLAMında düşünmeniz gerekir.

Bu nedenle 2019 yılında karşılaştığınız her türlü olumlu ve olumsuz tüm durumları bu bağlamda değerlendirmenizi öneririm. Hangi durumda kimyacı, hangi durumda simyacı, hangi durumda kuyumcu ve hangi durumda sarraf olacağınıza karar vermeniz ve o yetkinlik ve yeterlilikler ile her zaman donanmanız gerekmektedir

Zor bir süreç olduğunun farkındayım. Seni zorlamayan şeyler senin gelişmene imkan tanımayacaktır. Bunun için 2019 yılında konfor alanınızdan çıkıp, gelişiminize fırsat tanıyın..

Sevgilerimle.

Görsel ise Bedirhan Üstün’ün iki yıl önce dinlediğim bir konuşmasındaki görselini içermektedir. O anı hiç unutamıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.