Merhaba arkadaşlar;

Bu konu hakkında uzun zamandır çok soru alıyordum. Tüm sorulan sorulara cevap olması niteliğinde bu yazıyı yazmak istedim.

Öncelikle siz değerli hemşirelik mesleği mensupları için (klinikte çalışan, öğrenci vs) bu akademik yolda giderken yapmanız gerekenleri sıralayarak yorumlamaya çalışacağım.

1- Öncelikle iyi bir bilgi seviyenizin olması gerekli

Öğrenciler için hala daha zaman var. 🙂 Öğrenciler okulda oldukları tüm zamanları çok iyi değerlendirmeliler. Kaliteli eğitimi talep etmeli. Kaliteli eğitim ver(e)meyen akademisyen ve yöneticilere karşı tavır koymalıdır. Bilgi seviyenizin artması için bilimsel anlamda sempozyum, kongre, akademik makaleler ve kitaplar okunmalı ve takip edilmeli. Sadece bu yeterli olmayacaktır. Kendini sosyal anlamda bir ağ kurmalı, bunu da üniversite yıllarında başlamalıdır. Çalışan klinisyen hemşireler için ise zaman kısıtlılığı olacağı için diğerlerine ek olarak bunu ancak eğitimlere katılarak veya çalışırken hizmet içi eğitimler talep ederek bu eksikliğini karşılayabilirler.

Veya hemşire ve ebeler özel tasarlamış olduğumuz Sağlık Atölyesi ve Dijital Hemşire hayat boyu öğrenme platformlarımız ile bilgi seviyenizi artırabilirsiniz.

2- ALES Puanınızın en az 70 olması şart

Bu ALES nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. 3-4 yıl matematik görmüyorsun ve akademisyenliğe giden yolda bu sınavı vermek zorundasınız. Bunun için üniversite birinci sınıftan beri düzenli olarak sınava eğitim videoları ile çalışabilirsiniz. Dershaneye gitmek de bir seçenek fakat dershane başarıyı getirmez. Dersi çalışacak kişi sizsiniz. (Bence akademik başarının veya kabülünün ALES gibi kriterler olmamalı. Bunun yerine öğrenci bilgi bankaları oluşturulmalı. Bu bankalarda kişi hakkında yatkın olduğu alan belirlenmeli. Akademisyen vasıflarına uyan kişiler değerlendirmeye alınmalıdır.)

3- İngilizceyi (YDS veya muadili bir dil sınavı) verseniz de olur vermeseniz de (Kızmayın durumu açıklayayım)

YDS ÖYP atamaları için şarttır. Fakat siz özel bir üniversitede çalışmayı düşünüyorsunuz. Üniversite fakülte düzeyinde sizi almak istiyorsa dil sınavını vermeniz gerekir. Genellikle minimum 50 puandır. Fakat 2 yıllık bir sağlık meslek yüksekokullarında çalışmak istiyorsanız. bu gerekli olmayabiliyor. Burada tabi ingilizce sınavı istenmiyor diye bilmenize gerek yok anlamı taşımıyor. Bence en az okuduğunu iyi anlar düzeyde (ülkemiz şartlarında) ingilizce bilmelisiniz. Sonuçta yabancı literatürü takip edeceksiniz. İngilizce gereksiz derseniz bu büyük bir vizyonsuzluk örneğidir.

4- Yüksek lisans veya doktora şart değil

Yüksek lisans ve doktora yapmadan da iyi bir ALES puanı ve YDS puanı ile herhangi bir üniversiteye girebilirsiniz. Fakat büyük üniversiteler akademik ilanlara çıktığında açıklama bölümüne bazen şu alanda yüksek lisans yapıyor olmak, bitirmiş olmak, doktora yapıyor olmak gibi şartlar koşabiliyor. Bu şartlara uymuyorsanız ALES ve YDS tek başına o ilan için yeterli değildir. Tabi yüksek lisans veya doktoran varsa bizdensin. (Bence her insan en az bir yüksek lisans yapmalı. İkinciyi ise sağlık dışında yapmayı düşünmeli. Para vererek yüksek lisans yaptırmamalı. Şu üniversite kolay diyerek oraya gitmemeli. Derse gitmeden yüksek lisansı bitirmemeli. Özetle boş sekment arabaya binmek istemiyorsanız boş sekment bir akademisyende olmayın. 🙂 (Anladınız siz onu)

Buradan aşağıdakilerin olması klasik bir akademisyen olmaktan sizi alıkoyup fark yaratmanızı sağlar.

  • Öncelikle entellektüel bir yapınızın olması gerekli. Bu entellektüel yapıyı oluşturmak bir iki kitap okumak veya bir iki seminer dinlemekle olmaz. Bu bir kültürdür. Bunu oluşturmanız gereklidir. Bunun için alanında fark yaratan kişilerin hayatlarını ve o fark yaratırken geçmişinde bıraktığı izleri iyi incelemelisiniz.
  • Karar verin sizden iyi bir akademisyen mi olur yoksa iyi bir klinisyen mi? Araştırmayı sevmeyen sırf hastane dışına çıkmak için yapıyorsanız köyünüze dönün 🙂 Benim bir çok arkadaşım sırf çalıştığı kurumlarda ki iş yükünden kaçmaktan dolayı bir gün işe yarar diye yüksek lisans yapıyor. Aslında kliniği o kadar iyi ki klinik çalışması üzerine biraz o enerjisini verse klinikte rahat çalışma ortamı sağlayacak.
  • Akademisyen olmak teorik bilgi basmak değil. Bunu zaten size ihtiyaç duyulmadan da yapılabilir ortamlar oluşuyor. Yani böyle düşünerek zamanla işsiz kalma potansiyelinizi de artırmış olursunuz.
  • Yeni nesil öğrencilere yeni nesil eğitim sistemi yeni nesile göre tasarlanmış içerikler gerekir. Bunu yapmayı öngören vizyonunuz yoksa sizden sonra gelen kişileri olumsuz etkilersiniz. Bunu lütfen kişisel bazda para kazanmak için yapmayın.
  • Başarılı birini çekemeyen biri iseniz akademik dünyada yeriniz yoktur. Olmaması gerekir. Çünkü akademik hayatta farklı düşünen ve çalışan kazanır. Birbirini çekemeyen kişiler öğrenci grupları üzerinde etki kurarak başarılı bir akademisyen ile çalışmalarını engelleyerek, öğrenciye veya kişiye zarar vermektedir. Bu durumu okullar arasında ve meslekte öncü kişiler arasında görmemeyi temenni ediyoruz.

Bir akademisyende olması gereken özellikleri ve eklemek istediklerinizi yorum bölümüne yazıp bizimle paylaşabilirsiniz.

Sen de Topluluğumuzun Bir Parçası Ol

Yazarlık başvurusunu ile ilgili açıklayıcı bilgilere yukarıdaki buradan ulaşabilir.
Direkt başvuruyu ise aşağıdaki linkten yapabilirsiniz.
https://goo.gl/forms/7gtKei53ddxYgTfG3

3 YORUMLAR

    • Merhaba Zinet. GNO düşüklüğü başvurduğun programın özelliğine göre değişebilir. Anatomide yüksek lisans yapabiliyorsunuz. Bence de yapmalısınız. Çünkü hemşire anatomist ülkemizde neredeyse yok denecek kadar az.

  1. Taner Bey Merhaba.Yorumunuzu ve gençlere yol gösterme anlamında beğendim,teşekkür ederim. Ama benim bir sorum olacak devlet daireleri yani Hastanelerde liyakat usulune göre çalışma veya yüksek lisans bitirmiş çalışana uzmanlık kadrosunu nasıl yasal düzenleme Şeklinde alabiliriz bu konuda bir kamu oyu oluşturmak gerekir mi ? Sorunu çözme yollarını aralamak bulmak istiyorum. Nası yapabiliriz?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.